Geocaching můžeš hrát zdarma, nicméně provozovatel Groundspeak nabízí tzv. prémiové členství přinášející řadu výhod a funkcí navíc. Roční poplatek činí zhruba 30 eur (tj. něco okolo 800-900 Kč); čtvrtletní členství přijde na 10 eur (tedy necelé 3 stovky).
Členství si můžeš koupit buď přímo na webu Groundspeak.com nebo pohodlně u českých oficiálních Groundspeak prodejců – například zde.
Pojďme se teď podívat, co za tuto částku dostaneš.
Pocket Queries
S více než 2 miliony keší na serveru geocaching.com může být vyhledávání vhodných kešek obtížné. Jednou z výhod, kterou Groundspeak nabízí platícím uživatelům, je pokročilé vyhledávání, nazývané „Pocket Queries“. Díky této funkci si můžeš nechat vypsat a zobrazit kešky podle tvých preferencí.
Podrobněji se budeme PQčkům věnovat později, konkrétně ve článku PQ – pocket query v kapitole Používáme Geocaching.com.
Poznámky u kešek
Jako platící hráč máš možnost si zadávat poznámky ke keškám. Ať se jedná o vyluštěné souřadnice, hint (který si získal až po ověření) či tvé vlastní dojmy a pocity.
Prémiové kešky
Jedná se o kešky, které jsou dostupné a viditelné pouze prémiovým hráčům. Často tak zakladatelé řeší situaci, kdy je keš opakovaně ničena nebo zcizována. Některé keše jsou jako prémiové přímo zakládány. Řádově by se mělo jednat o tisíce keší, ke kterým bez placeného členství nebudete mít přístup.
Prémiové statistiky
Zatímco statistiky běžného uživatele nabízejí pouze graf s měsíčním počtem nálezů, prémiový hráč má k dispozici navíc:
- Informace o nejvíce po sobě jdoucích dnech s nálezem keše a nejdelší přestávce,
- den, měsíc a rok s nejvíce nálezy,
- kumulativní graf s nálezy,
- tabulku s počtem nálezů podle dnů v roce,
- zastoupení jednotlivých typů keší (typ, velikost pokladu, obtížnost nalezení a terénu),
- nejbližší, nejvzdálenější, nejsevernější, nejjižnější keš, …
Filtrování v mapách
Jako prémiový člen si v režimu zobrazení mapy, můžeš pomocí přepínačů v levé nabídce vybírat, které typy keší chceš nebo nechceš zobrazovat. Je také možní deaktivovat zobrazení keší, které si již nalezl.
Přístup k mapám Google
Zatímco běžný hráč může na webu geocaching.com využívat mapové podklady Open Street Map, platící uživatelé mají k dispozici o něco podrobnější Mapy Google. Tyto mapy nabízejí i kvalitní satelitní snímky, díky kterým se budeš lépe orientovat v terénu, navíc přinášejí vrstvu s topografickým zobrazením.
Upozornění na nové kešky
Chceš být prvním, kdo zaloguje nově publikovanou keš a zapíše si takzvané FTF? Pak se určitě neobejdeš bez další funkce, kterou je upozornění na publikování nové keše! Jakmile se v zadaném okruhu objeví nová keška, obdržíš prakticky okamžitě upozornění e-mailem a můžeš vyrazit.
Hodnocení keší
Chceš ocenit dobře provedenou kešku, která se vymyká průměru? Kromě poděkování v logu, které by mělo být samozřejmostí, mohou platící členové udělovat tzv. FP (Favorite Point). Celkový počet takto udělených bodů je pak viditelný všem uživatelům, což pomáhá k oddělení zrna od plev.
Aby se body neplýtvalo, dostává prémiový hráč možnost udělit jeden FP za každých deset nalezených keší. Prémioví členové navíc mohou řadit výsledky hledání podle celkového počtu těchto bodů.
Schválně se zkuste podívat, jestli na svých založených keškách už nějaké body máte.
Seskupování keší do seznamu
Pro lepší přehlednost a další využití mohou prémioví uživatelé používat funkci seznamů. Do takového seznamu si například můžeš uložit kešky, které si již vyluštil, ale neměl jsi čas je zatím odlovit. Kromě toho si lze vybrané keše přidat na seznam ignorovaných, takže se ti nebudou zobrazovat ve výsledcích hledání ani v mapě.
Export kešek do navigace
Běžný uživatel může exportovat z webu pouze do formátu LOC, zatímco prémiový má mnohem více možností. Například formát GPX podporuje většina navigací – lze do něj uložit jednotlivé keše, ale i výsledky Pocket Queries. Snadno tak vyexportuješ třeba i stovky keší v okolí místa tvé budoucí dovolené. K dispozici je dále funkce exportů do vybraných typů navigací a oficiální mobilní aplikace.
Přístup k prémiovému Live API
Web geocaching.com, kromě webového rozhraní, nabízí přístup k databází kešek také přes tzv. Live API. Tento způsob komunikace používají například některé aplikace pro počítač nebo mobilní telefon ke stahování keší a informací o nich. Pokud tedy např. budeš chtít stáhnout a uložit tisíce keší kolem zadaného bodu, neobejdeš se bez placeného členství. Běžní uživatelé totiž mají přístup k databázi touto cestou značně omezen.
V další kapitole si řekneme o Zakládání keší …