Ověřovače souřadnic

 

Ověřovače souřadnic jsou pomůckou pro luštitele, které dokáží na základě nastavených podmínek potvrdit správnost řešení.

Předpokládejme, že jsi vyluštil zadání mystery či multi keše a máš tedy souřadnice, které považuješ za správné. Chceš si ale být jist, že pro kešku nepůjdeš či nepojedeš zbytečně na úplně jiné místo? Pak jistě uvítáš možnost zkontrolovat si, jestli jsou tebou vypočtené souřadnice správné.

Někteří zakladatelé přidávají do listingu keše odkaz na ověřovač – není to však podmínkou a zejména u náročnějších kešek tuto funkci nečekej! Odkaz na ověření bývá buď ve formě textu, nebo častěji v podobě různě velké grafické ikony, mnohdy vyjadřující počet uživatelů, kteří souřadnice vyluštili správně a chybně. Existuje několik webů, poskytujících ověřování souřadnic, nicméně princip fungování bývá podobný: do příslušných políček formuláře zadáš vypočtené hodnoty, opíšeš kontrolní kód a odešleš tlačítkem. V dalším kroku se pak dozvíš, zdali jsou tvé souřadnice správné, či nikoli. V případě úspěchu jsou u některých ověřovačů poskytovány ještě doplňující informace – typicky nápověda pro vlastní odlov kešky, někdy i další komentář.

Ověřovače obvykle mají nějaký systém omezení, aby uživatelé nemohli zkoušet jednu souřadnici za druhou – některé ti dovolí zkusit jen deset pokusů během 10 minut, jiné jsou ještě přísnější.

Nejčastěji se setkáš s těmito ověřovači:

další kapitola
Popis aplikací pro klasické počítače