Vybíráme GPS pro hru

 

Umístění kešky je určeno zeměpisnými souřadnicemi. Abychom se dostali na správné místo, budeme potřebovat přinejmenším mapu. Podstatně snadněji se ale kešky hledají s pomocí zařízení, které je schopné určit naší přesnou polohu a z ní odvodit směr a vzdálenost ke keši. Pro tyto účely lze použít GPS navigaci, mobilní telefon či tablet.

Mám použít GPS nebo chytrý telefon?

Navigace GarminVětšina současných telefonů je schopna pracovat se signálem GPS a s příslušnou aplikací je lze úspěšně použít pro Geocaching. Pokud takový telefon máš, začni lovit právě s ním a navigaci pořídit až v okamžiku, kdy si budeš jistý, že tě Geocaching skutečně baví.

Pro rozhodnutí zda telefon nebo navigaci je zde několik argumentů:

  1. Odolnost – GPS navigace pro geocaching jsou zpravidla navrženy pro používání v náročných podmínkách. Na rozdíl od většiny telefonů bývají odolné proti vodě, takže bez problému snesou déšť, pád či krátkodobé potopení.
  2. Životnost baterie – zatímco telefon se zapnutou GPS vydrží zpravidla fungovat kolem 4 hodin, navigace běžně zvládne i několikanásobek této doby. Další výhodou GPSky je, že jako zdroj energie používá tužkové baterie. Můžeš si tak připravit zásobu náhradních baterek, případně je pořídit v terénu (např. na čerpací stanici). Náhradní baterii do mobilního telefonu můžeš sice také přikoupit, ale určitě ne tak snadno. Některé mobily výměnu akumulátoru vůbec neumožňují (např. iPhone).
  3. Přesnost polohy – zatímco v mobilních telefonech je určení polohy spíše doplňkovou funkcí, pro navigace je to „alfa a omega“ jejich fungování. Zejména ve zhoršených podmínkách, ve kterých je špatný výhled na oblohu (např. les, mezi vysokými domy či pod mostem) bývá zjištění polohy v případě navigace úspěšnější, přesnější a rychlejší.
  4. Nezávislost – téměř všechny GPSky jsou postaveny tak, že k práci nepotřebují připojení k internetu. Budou tak bez potíží fungovat v místech, kde není signál mobilní sítě či v zahraničí. Některé aplikace pro mobily se ovšem, po patřičném nastavení, bez datového připojení obejdou také.

Jak si vybrat správnou GPSku?

Pokud to myslíš s geocachingem vážně a stal se tvým koníčkem, doporučujeme se při výběru zaměřit na navigaci s funkcemi pro Geocaching. Automobilové navigace nejsou příliš vhodné.

GPSka pro geocaching zpravidla nabízí možnost nahrání kešek do paměti. V terénu tak můžete zjišťovat nejen nejbližší poklady a jejich souřadnice, ale také další informace, jako jsou jméno, hodnocení, popisek či nápověda. S pomocí další aplikace pak můžete na počítači zaznamenat a odeslat informace o nalezených keších na Geocaching.com.

GPS nabízí tyto základní funkce:

  1. Zobrazení polohy – dokáže zobrazit tvou aktuální pozici, zpravidla v mapových podkladech.
  2. Nahrávání trasy – tuto funkci využiješ, pokud tě zajímá, jakou vzdálenost jsi ušel a profil terénu.
  3. Navigace na místo – provedená obvykle v podobě šipky, určující směr a zobrazení vzdálenosti. Tuto funkci oceníte nejčastěji při odlovu  kešek.
  4. Plánování trasy – některé navigace dokážou naplánovat cestu k vytýčenému cíli. Do navigace můžeš též nahrát sérii bodů, přes které povede tvá trasa.

Ani nejdražší zařízení na trhu tě nedovede přímo k pokladu. Vždy je nutno počítat s tím, že přesnost systému GPS je kolem 9 metrů. Nesmíme zapomenout, že se stejnou nepřesností zaměřil keš i její zakladatel.

Základní navigační funkce nabídne prakticky jakákoliv GPSka. Mnohé z doplňkových „vychytávek“ naopak při Geocachingu nevyužiješ. Zařízení různých kategorií se od sebe liší v následujících vlastnostech:

  1. Uživatelské ovládání – většina modelů nabízí přívětivou dotykovou obrazovku, kterou si můžeš přizpůsobit podle svých potřeb. Na trhu jsou i navigace ovládané tlačítky, která oceníte např. při jízdě na kole.
  2. Velikost displeje – pro pohodlnou práci platí, že čím větší displej, tím je lepší. Velikost obrazovky je udávána v palcích a vyjadřuje velikost její úhlopříčky (1 palec je cca 2,5 cm). Počítej ale s tím, že větší displej také znamená vyšší spotřebu elektrické energie.
  3. Barevnost obrazovky – většina současných navigací je již vybavená barevným displejem, jehož vlastnosti vyniknou zejména při zobrazení map. Snadno tak například rozlišíte vodní a lesní plochu. Některé nejlevnější modely disponují pouze černobílou obrazovkou, kterou však moc nedoporučujeme.
  4. Paměť – podobně jako fotoaparát, GPSka ukládá data do interní paměti a/nebo na paměťovou kartu. Paměť je využívaná pro ukládání mapových podkladů, bodů, tras, kešek a v některých modelech i hudby, obrázku a videa. Celkem logicky do větší paměti můžeš uložit větší množství dat.
  5. Odolnost proti vodě – vzhledem k podmínkám, ve kterých se budeš pohybovat, doporučujeme vybírat navigaci odolnou proti vodě. Například certifikace IPX7 znamená, že zařízení vydrží ponoření do hloubky jednoho metru po dobu až 30 minut. Odolnost své GPS můžeš zvýšit také různými vodotěsnými obaly.
  6. Barometr/výškoměr – může usnadnit zjištění výšky v případě, že jednotka nemá dostatečné informace ze satelitů. Tato funkce vyžaduje poměrně častou kalibraci.
  7. Elektronický kompas – GPS přijímač je schopen určit směr pouze během pohybu. Při zastavení tuto informaci podává elektronický kompas. I v tomto případě je nutné provádět pravidelnou kalibraci.
  8. Citlivost přijímače signálu – novější zařízení obsahují vysoce citlivé čipy, které jsou schopny při zjišťování pozice pracovat i se zhoršeným signálem GPS. To oceníte například v lesích či mezi vysokými budovami.
  9. Bezdrátový přenos dat – tato funkce umožňuje navigaci komunikovat s ostatními kompatibilními jednotkami na krátkou vzdálenost bez nutnosti používat kabely. Například navigace značky Garmin s technologií ANT+ umí spolupracovat s monitory tepové frekvence nebo cyklistickými počítači.
  10. Mapové podklady – některé navigace obsahují jen velice základní mapy. Z mapy nejlépe poznáš, kudy vede nejvhodnější cesta k cíli. Měl by sis vybrat takovou, aby v tomto směru odpovídala tvým požadavkům a potřebám. Zaměř se především na oblast pokrytí – někomu bude stačit jen Česká republika, jiný naopak využije mapy celého světa. Poměrně zásadní rozdíly jsou také v aktualizaci map. Zatímco nejlevnější modely zpravidla žádné nové verze map nedostávají, k těm dražším bývá doživotní aktualizace. Do navigací Garmin je možno zdarma stáhnout mapy OpenStreetMap.
  11. Výdrž baterie – kompas a výškoměr jsou velmi užitečné nástroje, ale mohou se zásadně podílet na spotřebě baterie. Jestliže tvoje navigace těmito funkcemi disponuje, ale ty je nevyužíváš, rozhodně je doporučujeme deaktivovat. Praktičtější než navigace s integrovaným akumulátorem, je zařízení, které lze napájet tužkovými nebo mikrotužkovými bateriemi. Je také vhodné, aby navigace podporovala nabíjení z externího zdroje – například ze zásuvky zapalovače v autě.
  12. Konektor na externí anténu – současné navigace mají dostatečné citlivé čipy schopné přijímat signál i uvnitř auta. Jsou ale případy, kdy k přijetí kvalitního signálu budeš potřebovat externí anténu. Pak jistě oceníš konektor pro její připojení.
  13. Možnost připojení k počítači – využiješ nejen k nahrání map, keší a dalších informací do paměti, ale také například k aktualizaci softwaru. Dnešní navigace se ve většině případů připojují kabelem k USB portu počítače.

U výběru GPS je zpravidla limitující pořizovací cena. Pro základní potřeby jistě vystačíš i s levnějšími navigacemi, pokud však oceníš výše uvedené funkce, patrně budeš muset sáhnout hlouběji do kapsy. Ceny navigací se pohybují zhruba od 2  až do 20 tisíc korun. A teď už to záleží všechno na tobě, přejeme mnoho štěstí při výběru tvého nového pomocníka.

další kapitola
Nyní si pojďme říci pár slov o Etice v Geocachingu.