Etika Geocachingu

 

Není složité něco porušovat. Mnohem složitější je respektovat hru a její pravidla. Ve spoustě věcí tě nikdo nemůže zkontrolovat. Jen tvoje svědomí. Pokud chceš škodit a jít proti pravidlům, radši hru nehraj a nekaž zážitky ostatním.

Geocaching

Desatero Geocachingu

  1. Buď nenápadný – při hledání na místech, kde se pohybují mudlové je základní pravidlo nenápadnost. Správný kačer radši odejde bez bodu, než aby prozradil umístění kešky někomu, kdo by ji mohl ohrozit.
  2. Buď ohleduplný – tvorba a údržba kešky zabere spoustu času. Stejně tak příroda má spoustu práce, aby naši zábavu ustála bez ztráty kytičky. Nenič zbytečně kešku a přírodu okolo. Po nás by měla zůstat příroda ve stejném nebo lepším stavu než před naší návštěvě.
  3. Nepřesuneš – Kešku nikdy nepřemisťuj na jiné místo ani neodnášel domů.
  4. Zamaskuješ – Při vracení kešky zpět do jejího úkrytu nezapomeň maskování – minimálně tak, jak byla zamaskovaná při tvém příchodu.
  5. Zaloguješ – Tvůj log je jedinou odměnou pro ownera. Sice můžeš zalogovat jedním slovem, ale určitě potěšíš víc, když se rozepíšeš.
  6. Nenalezeno není ostuda – pokud kešku nenajdeš, nezapomeň zalogovat DNF (nenalezeno). Není to ostuda – ownerovi víc takových logů dá najevo, že něco není v pořádku.
  7. Neprozradíš – v logu ani kamarádovi nikdy neprozradíš indície, které by mohly zkazit zážitek či prozradit uložení. Schválně kolik z vás právě tento bod poruší 🙂
  8. Buď férový – logovat “od stolu” umí každý. Ale o tom to není. Pokud podvádíš, podvádíš jen sám sebe.
  9. Měň fér – pokud v kešce najdeš věci na výměnu, můžeš je vyměnit vždy za předměty minimálně stejné nebo vyšší hodnoty. Nepokradeš Kelišová. Do kešky dávej věci, které mohou být užitečné i ostatním. Procvaknuté jízdenky, vajgly, patrony či jídlo do kešky opravdu nepatří. Stejně tak do kešky nikdy nevkládej žádné věci, které mohou být nebezpečné pro děti. CWG (dřevěná kolečka) a SQ (dřevěné čtverečky) se vždy mění za to samé v poměru 1:1.
  10. Informuj – Pokud je s keškou cokoliv v nepořádku, kontaktuj ownera či reviewera.

další kapitola
Čeká nás další kapitola – Hledáme kešky.