Virtuální kešky v Česku: na novinky zbývají poslední tři měsíce

 

Když Geocaching HQ 24. srpna 2017 oznámil, že odmění zhruba čtyři tisícovky kačerů možností založit jednu virtuální keš, vyvolal tím poměrně kontroverzní reakce.

Podle neověřených informací mohlo v Česku mělo vzniknout až 129 nových virtuálních keší. Jednoznačně první byla v rámci této akce keška Sloup Nejsvětější Trojice / Holy Trinity Column, kterou v Olomouci 25. srpna v 8:00 publikoval Chasseur.cz. Která bude poslední? Jak jsou na tom vlastně aktuálně virtuální kešky v Česku? Kolik jich dosud vzniklo a jak mnoho času ještě zbývá na jejich založení?

Virtuální kešky obestřené tajemstvím

Geocaching HQ nikdy nepublikoval, podle jakého klíče vlastně právo založit si virtuální keš přiděloval. Konkrétní jména vybral blíže nespecifikovaný algoritmus, hodnotící kvalitu a stav keší jednotlivých ownerů. Virtuální odměnu vedle nich dostali také aktivní dobrovolníci, podílející se na chodu celého projektu. Možnost založit virtuální kešku je prezentována jako poděkování za to, že poskytli svůj čas a schopnosti na podporu geocachingové komunity. Oslovení šťastlivci však nebyli a nebudou nikdy publikováni – údajně z důvodu, aby nemuseli čelit tlakům na založení virtuálky.

Geocaching HQ nikdy nevysvětlil, jak vybral ownery virtuálních keší

Geocaching HQ nikdy nevysvětlil, jak vybral ownery virtuálních keší

Virtuální kešky v Česku

Na založení keše mají dotčení kačeři maximálně jeden rok, což by mělo znamenat, že vyměřený čas vyprší 23. srpna 2018, tedy za pouhé tři měsíce. K 17. květnu bylo (dle Pocket Query) na území Česka 83 virtuálních keší. Dvě (Prague, Staroměstské náměstí a Cache my Czech (Prague)) vznikly ještě před rokem 2005, do kterého mohl „virtuálky“ zakládat prakticky kdokoli.

Virtuální kešky v Česku tak zatím rozšířilo 81 nových přírůstků publikovaných v rámci této akce. Pokud by se potvrdily původní spekulace, znamenalo by to, že více než třetina ownerů (přesně 48) svou příležitost dosud nevyužila. Mimochodem pěkný přehled všech českých „virtuálek“ najdete v seznamu spravovaném hráčem s přezdívkou KulisekW, případně si je můžete vyfiltrovat pomocí Pocket Query (máte-li prémiové členství).

Virtuální kešky v Česku k 17. květnu 2018

Virtuální kešky v Česku k 17. květnu 2018

Trocha statistiky

Podívejme se, jak si vedou nové (tj. publikované v letech 2017 a 2018) virtuální keše v Česku z hlediska statistik. Data jsou platná k 17. květnu 2018.

Pořadí krajů podle počtu virtuálních keší

Počítali jsme pouze nové virtuální keše, publikované v posledních devíti měsících.

 1. Jihomoravský kraj – 13
 2. Středočeský kraj – 10
 3. Královéhradecký kraj – 8
 4. Hlavní město Praha – 7
 5. Karlovarský kraj – 6
 6. Moravskoslezský kraj – 6
 7. Olomoucký kraj – 5
 8. Ústecký kraj – 5
 9. Liberecký kraj – 5
 10. Kraj Vysočina – 4
 11. Jihočeský kraj – 4
 12. Plzeňský kraj – 4
 13. Pardubický kraj – 2
 14. Zlínský kraj – 2