Medvědí mejdan ve zpětném zrcátku aneb Ohlédnutí za MeMe2018

 

V sobotu 28. dubna proběhl v Náchodě mega event MeMe2018 (Medvědí mejdan). Podle dosavadních logů se ho zúčastnilo přes 1 100 kačerů, což je více než dvojnásobek počtu, který je nutný pro zisk statusu „mega“.  Dva týdny po události jsme pozvali k rozhovoru pořadatele celé akce M@xe, kterého komunita může znát také jako Alex Reviewera, abychom se společně ohlédli a zhodnotili její průběh.

Co říkáš na účast? Přeci jen 1100 zalogovaných „zúčastnil jsem se“, to je úctyhodný výkon!
Noooo, sám jsem předpokládal, že počet attended logů bude kousek pod tisícovou metou, tohle je opravdový balzám a zasloužená odměna pro všechny, kteří se na celém mejdanu podíleli…

Statistiky eventu dle ProjectGC

Statistiky eventu dle ProjectGC

Za Kešky.cz byla navštívila Medvědí mejdan celá redakce a můžeme potvrdit, že na náchodském zámku bylo skutečně plno. Zaznamenal jsi v průběhu eventu nějaké problémy či nedostatky?
Samozřejmě, že se během celého dne objevilo drobné „skřípání“, ale doufám, že se to na průběhu akce neprojevilo. Při celkovém pohledu na celou akci si však nic zásadního nepřipouštíme… I objednávka počasí, která byla vyřizována v posledních hodinách byla vyřízena kladně, takže za mě vše OK.

Pořadatel mega eventu M@x

Pořadatel mega eventu M@x

Co na tento nával říkali medvědi Dáša a Ludvík? Během naší návštěvy leželi v brlohu a nezdálo se, že by byli nadšení….
Dáša s Ludvíkem si to užili po svém. Z bohaté fotodokumentace je zřejmé, že se několikrát za den šli přivítat se svými plyšovými příbuznými, ale jinak si do svého denního rytmu moc kecat nenechali. Přeci jen už mají rádi svůj klid a i když si Dáša na úvod listingu stěžovala, že jsou stále sami, takovouhle účast sami nečekali. Když jsem seděl minulý týden u medvědária, prosil mě Ludvík, že sice pro Dášu udělá cokoliv, ale tohle už by po druhé asi nedal…

Dvacet lab keší odehrálo přes 1600 hráčů

Hráče čekalo dvacet lab keší

Hráče čekalo dvacet lab keší

Zaujala nás skutečnost, že bylo připraveno 20 lab keší. Nemívaly mega eventy omezení jen na deset?
Ano, to je dobrá poznámka… Při projednávání podpory HQ našeho eventu jsem vznesl dotaz směrem k počtu LABek a vzápětí mi byly nabídnuty dvě série (adventures) po deseti labkách. Třeba je to nový trend v podpoře Mega-Eventů.

Máš nějaký přehled o tom, kolik kačerů si lab keše zalogovalo?
Jako jejich tvůrce mám konečné statistiky. Jak již bylo řečeno, měli jsme k dispozici dvě série. Tu první, „zámeckou“, dokončilo celkem 1678 hráčů a tu druhou, městskou, pak 1697 hráčů. Obě série dohromady pak obsahují celkem 34.437 found logů.

Napínavé sčítání…

Pojďme k akci, díky které se mega event objevil i v médiích. Ano, mluvím o překonání rekordu v počtu plyšových medvídků. Kolik těch „plyšáků“ nakonec bylo a o kolik se povedlo překonat stávající rekord?
Je to nádherný pocit, když můžete vyhlásit, že nový český rekord je v tuto chvíli 3.532 plyšových medvědů, donesených na jedno místo. Stávající rekord jsme překonali o 2.014 medvědů, což je tedy více než dvojnásobně! Musím se pochlubit, že tento rekord nebyl jediný, který se nám podařilo překonat. Současně jsme pokořili rekord v nejmenším a největším medvědovi, který byl na akci přinesen. Nejmenší medvěd měřil 20 mm, největší pak 140 cm.

Jak vlastně probíhalo to oficiální sčítání?
Sčítání si řídil především sám komisař Agentury Dobrý den, technicky mu samozřejmě vypomáhalo dalších pět členů pořadatelského teamu. Všichni, jež chtěli své plyšové medvědí kamarády započítat do oficiálních archů museli obejít zámek dokola a vrátit se kolem medvědária, kde mohli pozdravit Dášu s Ludvíkem, zpět přes lávku nad medvědářem na třetí nádvoří zámku. Před vstupem na nádvoří byli odchyceni sčítacím komandem. Další připočítanou skupinou medvědů byli ti, kteří byli Dáše a Ludvíkovi věnováni a byli odloženi stranou před sčítáním. I přesto, že vše probíhalo velice rychle, probíhalo sčítání téměř dvě hodiny a já chci všem poděkovat za trpělivost a spolupráci!

Sčítání medvídků

Sčítání medvídků

Medvědí mejdan překonal rekord!

Kdy a jak ses Ty sám oficiálně dozvěděl o tom, že se rekord povedlo překonat?
Už v průběhu sčítání mi sice sám komisař Agentury Dobrý den několikrát naznačil, že „to dopadne“, ale oficiálně jsem tuto informaci slyšel stejně jako všichni ostatní, kteří u pódia vydrželi až do konce, právě z úst komisaře Agentury Dobrý den, Zdeňka Rafaje…

Máš ještě nějaká další zajímavá „nej“, týkající se tohoto „plyšového rekordu“?
Tak například jsme měli mezi účastníky kačerku miladabs Mostu, která přivezla celkem 251 plyšových medvědů. Vezli se celkem v pěti pytlích v osobáku.

Účastnice se 251 medvídky

Účastnice se 251 medvídky

Pokud bychom se podívali na nejvzdálenějšího medvídka, tak ten k nám přijel až ze švédského Stockholmu. Nejstarším medvídkem „bez rodokmenu“ byl medvěd z roku 1932. Za zmínku stojí určitě účast dvou mých osobních přátel z Londýna, kteří rovněž přijeli podpořit můj bláznivý nápad a přivezli certifikovaného Teddyho od Mr.Beana.

Za nás tedy obrovská gratulace a jistě i poděkování všem, kdož přinesli své medvědí kamarády! Je jasné, že většina plyšových medvědů byla spjata se svými majiteli a vrátili se s nimi domů. Přesto ale někteří účastníci své medvídky nechali na místě. Co s nimi teď bude?
Tak, jak jsme slibovali a odpovídali na podobné otázky už před eventem, medvědi byli pro tuto chvíli „ubytováni“ v jedné ze zámeckých komnat a následně budou přesunuti do infocentra na zámku, kde budou nabídnuti návštěvníkům za dobrovolný poplatek, který bude celý věnován Dáše a Ludvíkovi.

Medvědí mejdan překonal rekord

Medvědí mejdan překonal rekord

Náchod obstál na jedničku

Spolupráce se zámkem, městem a dalšími zainteresovanými organizacemi zjevně klapla, můžeme-li soudit ze vstřícných gest, jako je zakrytí některých značek zákazu zastavení/stání v okolí zámku, či vypnuté parkovací automaty v centru města. I díky tomu si dovolíme tvrdit, že si Náchod s kačerskou akcí poradil bez větších problémů. Jaké jsou jejich reakce po eventu?
Prvotní reakce po eventu byly přímo úžasné. Velice příjemné vystoupení zástupců města přímo na pódiu, korunované medvědím kostýmem místostarosty a zjištěním, že dnes sám zalogoval své první FTF v životě… až po telefonát starosty z Liverpoolu jen chvíli po vyhlášení rekordu, který se zajímal, jak celá akce dopadla. V tuto chvíli čekám na vydání patřičného certifikátu a předpokládám, že následně zhodnotíme celou akci s vedením města a zámku ještě jednou. Z mé strany jim rozhodně patří obrovský dík!

Státní zámek náchod

Státní zámek náchod

Jak to vidí organizátor?

Co Ty sám? Už ses pomalu vzpamatoval ze všech těch příprav a organizace?
(úsměv)…. Co Ti mám říci…? Řeknu to takhle… Posledních pět dnů před eventem jsem naspal dohromady asi 8,5 hodiny. Pak ještě nedělní CITO…  ale tím to neskončilo. Vrátit popelnice, záchodky, předat některá parkoviště… A pak jsem téměř na dva dny usnul…

Co Tě v průběhu celé akce nejvíc překvapilo?
Když nebudu zmiňovat zapřísáhlé odpůrce takových akcí, kteří si přišli pro bod, pak především to množství lidí, kteří se dokáží nadchnout pro bláznivý nápad někoho jiného a dovedou ho k dokonalosti!

A co Ti udělalo největší radost?
Úsměvy, spokojenost a pohoda, která v Náchodě ten den díky všem panovala!

Nemůže chybět otázka, zda bys po této zkušenosti šel do něčeho podobného znovu?
Víš, jak se to říká, ne? Nikdy neříkej nikdy…. A já už jednou řekl, že mám rád výzvy!

Čili se můžeme těšit na MeMe2019? 😉
Medvědí rekord už necháme v knize rekordů, tuhle výzvu jsme dali. Nehodlám z této akce dělat každoroční pokračování. Ale pokud mě zase někdy něco jen tak napadne… včas se to dozvíte!

Logbook Medvědího mejdanu

Logbook Medvědího mejdanu

Děkujeme za rozhovor i za super event!