Tentokrát bych chtěla pozvat na kratší výlet, ale do moc pěkné oblasti. Už delší dobu jsem si přála navštívit Štrasburk s jeho typickou architekturou hrázděných domů a obrovskou katedrálou. Řešení se naskytlo samo ve formě levných letenek do nedaleké Basileje, švýcarského města ležícího kousek od francouzských a německých hranic.
Doprava
Levné letenky jsou tedy přímo z Prahy a dokonce se dají najít i víkendovky s odletem v pátek večer a příletem v neděli večer nebo si udělat prodloužený víkend.
V necelých dvou dnech čistého času jsme byli schopní absolvovat návštěvu Basileje, Colmaru i Štrasburku. Hlavní přesuny jsme si zajistili Flixbusem a co nešlo zařídit tímto způsobem, protože přece jen Flixbus jezdí jen párkrát denně, jsme časově dorovnali vlakem.
Na skok do Basileje
Z basilejského letiště lze jet zmiňovanými autobusovými spoji přímo na francouzskou stranu, ale my jsme neodolali a dali jsme si ještě pár hodin ve Švýcarsku. Pokud si tam zajistíš ubytování, tak máš po celou dobu pobytu městskou hromadnou dopravu zdarma, jinak počítej s celkem vysokým jízdným a nervy při nákupu jízdenky na letišti, nenašli jsme jediný stánek s jejich prodejem, jen řady lidí u dvou typů automatů přímo u zastávky autobusu, přičemž jeden nechtěl přijmout platbu kartou. Autobus jezdí naštěstí často a cesta do centra je krátká, viz. https://www.bvb.ch/en.
Jestli zůstaneš opravdu jen na chvilku na prohlídku centra, tak není moc co řešit a můžeš se zaměřit na virtuální a tradiční keše. Basilej má moc hezkou radnici z 16. století, takže stojí za to se tam stavit pro GC7B878 – Rathaus Basel (Town Hall Basel). A pak Tingueliho fontánu s virtuálkou GC7B8ZA – catch the Fasnacht (virtual reward).
Zároveň chci upozornit na jednu opravdu zajímavou tradičku s vysokým počtem FP, terénem 1, leč „umístěnou“ v řece GCG95Z – Basel 1.
Nenech si ujít ani katedrálu Münster, místo posledního odpočinku Erasma Rotterdamského viz. GC4NNQ3 – Das Basler Münster / The Basel Münster. Za poplatek se dostaneš i nahoru do věží.
Zajímavosti
Pokud zůstaneš déle a obzvlášť v létě, přibal si plavky. Rýn je hojně využívaný domácími, do řeky „vstoupí“ na jednom místě, nechají se unést proudem a pak si „vystoupí“ někde jinde. Mají speciální vodácké pytle, v tomhle případě spíš tašky ve tvaru ryby, do kterých dají vše potřebné a berou ji do vody s sebou. Ty se dají v několika velikostech koupit v turistickém centru (kousek od Tingueliho fontány) jako suvenýr.
Colmar
Od hlavního nádraží v Basileji jsme se dále vydali do alsaského Colmaru. Nazvala bych ho městem multikeší, prakticky tam totiž na mapě centra je hlavně tento typ keší. Historické centrum protkané malebnými uličkami s kanály je opravdu okouzlující a tak je jen na Tobě, kterou vycházku zvolíš.
V Colmaru se narodil umělec Auguste Bartholdi, jehož nejznámějším dílem je Socha Svobody a jeho další sochy lze nalézt v evropských i amerických městech. V Colmaru se tedy můžeš zastavit v jeho muzeu prezentujícím jeho dílo anebo se projít v jeho stopách díky GC7AP08 – Les statuaires de Bartholdi.
V turistické sezóně se pravděpodobně budeš muset smířit s proudy turistů, v půlce března byl ještě klid a tak jsme si město opravdu vychutnali včetně moc fajn večeře v jedné z hospůdek v centru, kde jsme si objednali jednu z alsaských specialit tarte flambée. A na snídani jsme si zašli do místní tržnice, v sobotu ráno téměř prázdné a tak jsme v klidu prošli i veškeré stánky.
Štrasburk
Ve Štrasburku je hlavním lákadlem katedrála Notre-Dame, určitě nemiň nejstarší keš ve Štrasburku, která je právě u ní GCZBDB – BOBINES84 EN 67. Jak jsme byli poučení, byla založená někým z Avignonu a pak dále adoptována. Zajímavé bylo, že nám to řekli domácí nekačeři projíždějící kolem na kole. Mimochodem v tomhle městě bylo těch kol opravdu hodně.
Nezapomeň na čtvrť Petite France, můžeš své kroky řídit i díky multi o opravdu mnoha zastaveních GC7GV2K – Balade au cœur de la Petite France 🇫🇷 anebo i bez ní, bez pochyb si to užiješ.
Ve městě se dá navštívit i několik muzeí, Evropský parlament a Evropský soudní dvůr (je potřeba rezervace).