Andorra – suvenýr

 

Další suvenýr je na světě. Tentokrát je věnován malému knížectví v jihozápadní Evropě ležící mezi Francií a Španělskem v nadmořské výšce 900 až 2946 metrů nad mořem a které je celé obklopené hřebeny Pyrenejí. S rozlohou 468 km² je o něco málo menší než Praha. Klima je podobné jako v okolních zemích, jenom díky velkým nadmořským výškám je v zimě více sněhu a léta jsou chladnější.

Prventsví:

  • Hlavní město Andorra la Vella, jež se nachází v údolí řeky Valira, je nejvýše položeným hlavním městem Evropy, leží 1023 metrů nad mořem.
  • Obyvatelé Andorry mají nejvyšší očekávanou délku života na světě, více než 81 let.

Geocachingové zajímavosti:

  • Casamanya – nejstarší aktivní keš, která se nachází nedaleko městečka Ordino v nadmořské výšce cca 1500 metrů. Od keše je vidět vrchol Pic de Casamanya, jedné z nejvyšších hor Andorry.
  • Port d’Envalira – keš s nejvíce FP v nadmořské výšce cca 2400 metrů. Jedná se o horský průsmyk v Pyrenejích, který spojuje El Pas de la Casa se zbytkem země. Je to nejvyšší zpevněná silnice v Pyrenejích. Místo nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. Několikrát zde zavítali i cyklisté v rámci prestižní Tour de France a Vuelty.
  • La T1 Perduda – zatím nepříliš navštěvovaná keš, ale velice zajímavá. Jedná se o starou dodávku Volkswagen T1, která se nachází přibližně ve výšce 2600 metrů a má sloužit jako útočiště pro lovce, pastýře a turisty. Dodávka je na místě od 80. let a proto je až s podivem, že umístit kešku zde někoho napadlo až v roce 2015. Motor byl demontován a celý vůz je obklopen kameny tak, aby ustál nápory silného větru.

Tento malý stát, ukrytý v centru Pyrenejí, určitě stojí za návštěvu. Na své si zde přijdou zejména milovníci zimních sportů a vysokohorské turistiky.

Čtěte:   Přestupný rok, k suvenýrům krok