Jak na webu Geocaching.com používat jako podklady Mapy.cz?

 

Na webu Geocaching.com můžeš použít několik typů mapových podkladů. Bohužel Mapy.cz, které jsou v našich končinách pro pěší turistiku nejpoužitelnější, v nabídce chybí. Naštěstí existuje postup, jak tento nedostatek napravit. Návod je možná na pohled trochu složitější, ale výsledek stojí rozhodně za to.

Instalace doplňku prohlížeče

Jako první budeš potřebovat podporu uživatelských skriptů. Uživatelské skripty (známé také jako skripty Greasemonkey) jsou malé počítačové programy, které například přidávají na YouTube tlačítko pro stahování, vyčistí stránku s příspěvky na Facebooku nebo umožňují hrát některé online hry. Prvním krokem tedy bude instalace příslušného doplňku pro podporu skriptů v prohlížeči. Zde záleží na tom, jaký prohlížeč používáš:

Instalace skriptu Geocaching Map Enhancements

Nyní máš připravenou podporu a jako další budeš potřebovat skript Geocaching Map Enhancements. Stačí otevřít odkaz a instalovat.

Nastavení skriptu pro zobrazení podkladů z Mapy.cz

Poté otevři nějakou mapu na webu Geocaching.com – například s keškami kolem domovských souřadnic. Jestliže bude skript chtít povolení, povol mu spouštění pro doménu geocaching.com.

V mapě pak klepni na tlačítko s ozubeným kolečkem v plovoucím ovládacím panelu a přejdi na záložku Manage Maps.

Do pole Mapsource vlož následující (včetně hranatých závorek na začátku a na konci):

[{"alt":"Mapy.cz základní", "tileUrl":"http://m{s}.mapserver.mapy.cz/base-m/{z}-{x}-{y}", "minZoom":5, "maxZoom":18, "subdomains":"1234", "attribution":"<img src='https://mapy.cz/img/logo-small.svg' /> © Seznam.cz,a.s, © Přispěvatelé <a href='http://www.openstreetmap.org/copyright'>OpenStreetMap</a>, © NASA"},
{"alt":"Mapy.cz turistická", "tileUrl":"http://m{s}.mapserver.mapy.cz/turist_trail-m/{z}-{x}-{y}", "minZoom":5, "maxZoom":18, "subdomains":"1234", "attribution":"<img src='https://mapy.cz/img/logo-small.svg' /> © Seznam.cz,a.s, © Přispěvatelé <a href='http://www.openstreetmap.org/copyright'>OpenStreetMap</a>, © NASA"},
{"alt":"Mapy.cz cykloturistická", "tileUrl":"http://m{s}.mapserver.mapy.cz/turist_trail_bike-m/{z}-{x}-{y}", "minZoom":5, "maxZoom":18, "subdomains":"1234", "attribution":"<img src='https://mapy.cz/img/logo-small.svg' /> © Seznam.cz,a.s, © Přispěvatelé <a href='http://www.openstreetmap.org/copyright'>OpenStreetMap</a>, © NASA"},
{"alt":"Mapy.cz letecká", "tileUrl":"http://m{s}.mapserver.mapy.cz/ophoto-m/{z}-{x}-{y}", "minZoom":5, "maxZoom":20, "subdomains":"1234", "attribution":"<img src='https://mapy.cz/img/logo-small.svg' /> © Seznam.cz,a.s, © GEODIS BRNO,s.r.o."}]

Poté stiskni tlačítko Add.

Přidání dalších mapových podkladů

Přidání dalších mapových podkladů

Tím by ve výběru měly přibýt mapové podklady, které můžeš využívat. Zatržítky označ ty, které používat chceš. V rozbalovací nabídce Default map source můžeš zvolit, které mapy budou používány jako výchozí. Pak ulož nastavení tlačítkem Save.

Po opětovném načtení by se ti měly kešky zobrazit ve vybraných podkladech. Můžeš je kdykoli změnit klepnutím na tlačítko s vrstvami a výběrem jiné mapy.