Virtuálky 2.0 jsou tady! Komu je Geocaching HQ rozdá?

 

V půlce května letošního roku Geocaching HQ radostně oznámil, že do světa kačerů přibyde další vlna virtuálních keší, které můžeš znát pod ikonkou ducha. Od 14. května až do 1. června 2019 je všem kačerům splňujícím podmínky dána k dispozici webová stránka, kde si mohou požádat o svou „virtuální odměnu“ neboli podat si žádost o vlastnění virtuální kešky.

Co to virtuálka vůbec je?

Pokud jsi mezi námi nováčkem, může tě pojem „virtuálka“ překvapit. Virtuálka neboli virtuální keška je spíše o objevování zajímavých míst než o objevování fyzických krabiček, tak jak je tomu u většiny typů keší. K uznání nálezu je ve většině případů na místě keše zjistit informace či pořídit fotografii, kterou owner (autor) požaduje. Virtuální kešky můžeš v mapě najít pod ikonkou ducha.

 

Jaké jsou podmínky pro získání virtuální kešky?

Geocaching HQ uvádí, že na celém světě existuje přibližně 50 000 kačerů, kteří splňují kritéria pro podání žádosti o virtuální kešku.

Možná si vzpomínáš, že již jednou se kačerům naskytla možnost k vlastnění virtuální kešky, které byly publikovány v nové éře od 24. srpna 2017 do 23. srpna 2018. Tehdy bylo publikováno na 2 688 virtuálních keší a Geocaching HQ nikde nezveřejnil, podle jakého klíče virtuální kešky kačerům rozdával. Tentokrát jsou předem dané podmínky, které je nutné splnit, aby vůbec bylo možné se selekce zúčastnit.

První podmínkou je fakt, že pokud si již obdržel možnost založit virtuální keš ve výše zmíněném období, tedy v období od srpna 2017 do srpna 2018, další možnost pro založení virtuální kešky ti bude odepřena.

Další podmínka se týká již vlastněných keší. Aby ses mohl zapojit, musíš vlastnit nejméně dvě aktivní kešky, mezi které se nepočítají eventy! Takže je sice jedno, zda tvou aktivní vlastněnou keškou je tradička, multinka či mysterka, ale nezapomeň, že žádný z nabízených druhů eventů se zde nezapočítává!

Třetí podmínkou je fakt, že poslední keška by měla být skryta během posledních čtyř let, tedy v období od 14. května 2015 do 14. května 2019. Pokud i tuhle podmínku splňuješ, je na čase se přesunout k podmínce další.

Předposledním požadavkem je tvá vlastní aktivita. Geocaching HQ požaduje, aby si během posledních čtyř měsíců zalogoval alespoň jednu kešku na stránkách www.geocaching.com pod svým účtem. Nestačí tedy, aby ses pouze přihlásil, ale opravdu se zapsal do tzv. elektronického logbooku.

Poslední podmínka je asi nejnáročnější ze všech, ale věřím, že ji spousta kačerů, i v České republice, splňuje. Jedná se požadavek, kdy kačer musí vlastnit alespoň 25 bodů oblíbenosti neboli favorite pointů. Je jedno, zda těch 25 bodů oblíbenosti získáš na jedné kešce, anebo na padesáti keškách.

Pokud splňuješ veškeré předchozí podmínky, stačí kliknout na následující odkaz: Představujeme virtuální kešky 2.0 a požádat si o svou vlastní virtuální keš! Zda jsi byl vybrán, se dozvíš 4. června 2019. Držíme palce a přejeme hodně štěstí!

 

A co tak trocha virtuální statistiky?

Jednou z nejstarších virtuálek na území České republiky je Cache my Czech (Prague), která byla založena 5. dubna roku 2003 a od té doby již nasbírala 1 810 FP. Ještě o něco starší virtuálkou v Čechách je keška ze 7. července 2002 s názvem Prague, Staroměstské náměstí, která od té doby získala 1 070 FP.

Spousta virtuálních keší je zaměřena na ukázku nějakého architektonického díla. K těm, které nás seznamují s historickými památkami, patří například Katedrála sv. Víta // St. Vitus Cathedral v Praze na Pražském hradě, Sloup Nejsvětější Trojice / Holy Trinity Column v Olomouci či Kasna Parnas v Brně.

Katedrála sv. Víta

Nicméně se v rámci virtuálek můžeme setkat i s moderním uměním, jako jsou například virtuálky Franz Kafka – mechanical bust nacházející se v Praze nedaleko Národní třídy, Brněnský orloj nacházející se na brněnském náměstí Svobody v centru Brna či Čtyři žárovky nacházející se opět v Brně.

Spousta virtuálek je věnovaná hradům, zámkům, kostelům, klášterům a katedrálám. Virtuálkou pojící se k zajímavému místu je určitě Sazavsky klaster oplývaný tzv. prokopskými legendami, který je spojován s rozvojem české vzdělanosti.

Mnoho virtuálních keší je také věnováno známým českým osobnostem, ke kterým patří například Lavička Josefa Škvoreckého, Havlickuv dum Karla Havlíčka Borovského či samotný Jiří Wolker.

Virtuálky také často bývají spojovány s virtuálními bytostmi, kam můžeme zařadit kešku věnovanou Járovi Cimrmanovi Vesec aneb Jára Cimrman lezici, spici, Spejblu a Hurvínkovi – pohádkovým postavičkám pro malé i velké, krokodýlovi, který je ve skutečnosti nazýván Brněnský drak / The Dragon of Brno či slavné lišce Leoše Janáčka Liska Bystrouska virtual cache.

Liška Bystrouška

Najít můžeme také virtuálky s terénní obtížností hodnocenou pěti hvězdičkami, jako jsou Ať žijí duchové (navíc pětkou hodnocena i pro svou obtížnost), Ferrtualka věnovaná první založené městské ferratě v České republice či Nepovedená loupež uložená 11,8 metrů pod hladinou.

V České republice se nachází celkem okolo 120 virtuálních keší a každá má určitě něco do sebe, neboť sám owner ji zakládal s nějakým dobrým úmyslem. Nechceme tedy říci, že výše uvedené jsou nějakým způsobem výjimečné, to ani říct nemůžeme, neboť samotné virtuální keše jsou výjimečné. Ale věříme, že každý má rád něco jiného, a tak pro někoho bude tím pravým ořechovým virtuálka s hodnocením 5/5 a pro někoho zase virtuálka věnována známému spisovateli.

 

TAK NEZAPOMEŇ! UZÁVĚRKA JE UŽ 1. ČERVNA 2019!