Bude Česká republika hostit další giga event? To záleží i na vás!

 

V Česku se za celou historii odehrál zatím jen jeden jediný giga event.

Ano, řeč je o GREAT MORAVIA 2017, který přivedl kačery z celého světa do nádherného okolí zámku v Plumlově. Příští rok bude geocachingu dvacet let a to si žádá oslavu ve velkém stylu – těžko si představit lepší příležitost pro další giga event.

Jak už patrně víte, nebo přinejmenším tušíte z nadpisu, chystá se něco velkého. 1. května 2019 v 18:00 byl publikován event 20 Years of Geocaching Prague 2020 (GC7WWWW), který od počátku neskrývá své nemalé ambice. Již dvě hodiny po publikaci překonal hranici 500 účastníků a poměrně záhy tak získal status mega eventu.

V současnosti (úterý 28. května) přihlásilo svou účast bezmála 2800 kačerů, což dává velkou naději, že by se celá akce mohla posunout ještě o příčku výš – na giga event. Protože taková událost pochopitelně vyvolává vlnu zájmu, pozvali jsme si k rozhovoru jednoho z organizátorů – Slávka Hoblíka.

20 Years of Geocaching Prague 2020 (GC7WWWW)

Máte publikovaný event a spuštěné oficiální stránky. To určitě nevzniklo samo o sobě. Představ nám, prosím, realizační tým této akce.

Na přípravě eventu pracujeme od července 2018. Začínali jsme v malé tříčlenné skupině, která se postupně zvětšuje. Jádrem velkého organizačního týmu je zkušená skupina autorů GPS Maze Europe, který jsme realizovali v několika zemích. Tým má tak zkušenosti z velkých akcí konaných po celé Evropě, ale i z mnoha eventů v Čechách.

Akce se bude odehrávat od 1. do 3. května 2020 ve Žlutých lázních v Praze. Proč právě tam?

Když jsme se vloni v létě pustili do příprav eventu, bylo zřejmé, že budeme potřebovat velký areál, který nabídne dostatek prostoru pro různé aktivity a vejde se do něj předpokládaný velký počet návštěvníků. Žluté lázně jsou do značné míry přírodní areál, na břehu Vltavy, přitom má kvalitní zázemí pro pořádání velké akce. Na délku má areál takřka půl kilometru. Dostupnost všemi druhy veřejné dopravy je výborná, dá se přijet i lodí.

Plánek eventu ve Žlutých lázních

Mega, nebo giga event?

Na webovkách mě překvapila informace o tom, že po celém světě dosud proběhlo osm giga eventů. Je to podle Tebe málo, nebo moc?

Giga event má být výjimečná akce, proto jich nikdy nebude hodně. Na organizaci giga eventu se dosud našla energie jen ve třech zemích – Německo, Česko a USA. Získat tento status není snadné a celý tým dělá všechno proto, aby si ho náš event zasloužil.

V tuto chvíli máte status mega eventu. Nestačí to?

O tom zda bude event mega nebo giga nerozhodujeme my. O tom rozhodují geocacheři, kteří projeví svůj zájem zalogováním Will Attend. My se snažíme nabídnout bohatý a zajímavý program. Zájem je velký – to je pro nás důležité a dává nám to chuť do další práce.

Podmínku pro status megaeventu – 500 WA logů – event splnil za dvě hodiny. To je asi světový rekord. Po necelých čtyřech týdnech od publikace má náš event tolik WA logů, kolik mají velké eventy obvykle tak po půl roce. Jeden zahraniční geocacher nám napsal, že „pražský event zlomí všechny rekordy“. Uvidíme.

Mezi kačery kolují zvěsti, že ani při splnění limitu přihlášených účastníků není status giga eventu jistý. Praha se prý o něj bude muset poprat s jinou akcí v Německu. Jak to tedy je?

Podle pravidel se může na celém světě v jeden termín konat pouze jeden giga event. Dvacetileté výročí je jen jednou a tak se na tento termín chystalo více eventů v několika zemích. Některé týmy si to v průběhu času rozmyslely, přípravy jsou náročné. Nakonec to tedy vypadalo, že budeme soutěžit s eventem GC7Q7Q7 v Německu, který byl na stejný termín inzerován již od loňského jara. Ten však dosud nebyl publikován. Vypadá to tedy, že naše šance jsou poměrně velké.

Je nač se těšit!

Z předchozího „gigáče“, který jsme také mediálně podporovali, víme, že o status se musí žádat. Jaké jsou podmínky pro to, abyste mohli žádost podat?

Podmínkou pro získání gigaeventového statusu je 3000 WA logů. Ale to samo o sobě nestačí. Je potřeba aby event nabídl zajímavý program. Musíte také Geocaching HQ přesvědčit, že na organizaci takového eventu máte schopnosti a kapacitu. Nestačí zkrátka svolat hodně geocacherů na náměstí „aby byla ikonka“.

Jeden z hlavních organizátorů giga eventu v Plumlově Standa Šesták (v té době Tobias Reviewer) v rozhovoru pro náš server řekl: „Sice se říká nikdy neříkej nikdy, ale do giga eventu už bych opravdu znovu nešel.“ Neberete to jako varování?

Jeho slova bereme vážně a rozhodně se nechystáme po tomto eventu organizovat nějakou další velkou akci. Ale nikdy neříkej nikdy.

Dobrá, zkus tedy nalákat kačery, kteří nemají s tak velkými eventy zkušenosti – na co se tedy na eventu 20 Years of Geocaching Prague 2020 (GC7WWWW) mohou těšit?

Chystáme program na celý víkend – od pátečního večera do nedělního odpoledne. Protože každého zajímá na geocachingu trochu něco jiného, bude nabídka široká. Významným bodem programu bude výstava GPS Maze Europe – unikátní event, který se dosud v Evropě konal jen pětkrát. Připravujeme aktivity pro rodiny s dětmi. Dobrodružnější povahy se budou moci poučit třeba o stromolezení. Na obřím pískovišti 60 x 20 metrů bude vytvořen testovací polygon, na kterém si budou účastníci moci vyzkoušet hledání s detektorem kovů. Dále dílny, výstavy, workshopy, besedy, soutěže… Na programu stále pracujeme a rozšiřujeme nabídku aktivit.

Jedinečná příležitost se naskytne také lovcům ikonek. Tolik vzácných a jedinečných typů na jednom místě ještě nikdy nebylo a možná už ani nikdy nebude. V tomto směru se očekává také jedno překvapení, ale o tom někdy později.

Děkujeme za rozhovor! Určitě zůstaneme v kontaktu a budeme průběžně přinášet informace o všem podstatném, co se kolem této akce šustne.