Co dělat, když najdu trackovatelný předmět?
Trackovatelný předmět můžeš najít nejen v keši, ale lze ho zahlédnout i na jiných místech – někteří kačeři například označují svá auta či kola samolepkou s trackovacím číslem, jindy uvidíš takový předmět třeba u kamaráda. Sledovatelným předmětem může být prakticky cokoli, nicméně v keších narazíš především na drobnosti, které se do nich vejdou – tedy typicky malé hračky, přívěšky a podobně. K předmětu pak je připevněn obvykle kovový štítek s identifikátorem. Podle tohoto kódu můžeš zjistit na webu Geocaching.com (případně skrze nějakou aplikaci pro geocaching) další podrobnosti. Ukážeme si to na názorném příkladu tohoto předmětu.
Na jedné straně kovového štítku vidíme tradičního brouka s poznámkou „trackable at Geocaching.com“ („sledovatelné na webu Geocaching.com“). Na druhé straně je vyražený kód, který jsme na fotce záměrně retušovali. Pokud bys ho totiž znal, mohl bys s předmětem – sice jen virtuálně, ale i tak – manipulovat.
Jestliže máš v terénu aplikaci, která umí zjistit podrobnosti o trackovatelném předmětu, nejprve se podívej, zda mu můžeš pomoci při plnění jeho úkolu. Ten, kdo předmět vypustil do světa, mu totiž dal do vínku nějaký cíl – nejčastěji je to „cestování z keše do keše“, ovšem můžeš narazit na často i svérázné požadavky. Předmět by sis měl vzít jedině tehdy, pokud mu ve splnění cíle můžeš pomoci.
V oficiální aplikaci najdeš tyto informace tak, že klepneš na tlačítko pro vyhledávání (s obrázkem lupy), zadáš kód z přívěšku a z nabídky vybereš Hledat TB/GC. Následně se podívej do sekce Úkol, kde se dozvíš, jakou úlohu má splnit. V tomto případě se dozvídáme, že cílem je cestovat po celém světě – a tomu můžeme jednoduše pomoci tak, že předmět vezmeme a uložíme do nějaké další kešky. Podobné je to v programu c:geo – zde můžeš sledovatelné předměty najít v sekci Hledání-Sledovatelný předmět.
Pokud pracuješ skrze webové rozhraní Geocaching.com, půjdeš v nabídce Hrát do sekce Najít trackovatelné předměty, kde do vyhledávacího pole zadáš trackovací číslo předmětu.
Stránka předmětu vypadá do značné míry jako listing kešky – dozvíš se zde, kde a kdy předmět započal svou cestu, jeho úkol, můžeš si přečíst příběh, který k předmětu napsal ten, kdo ho vypustil do světa, a podívat se, kde všude tento TB byl.
V nabídce po pravé straně najdeš čtyři položky:
- Našel jsi? Zaloguj ho! – na možnosti logování se podíváme dále.
- Přidat tento trackovatelný předmět do watchlistu – jestliže chceš dráhu tohoto předmětu sledovat, můžeš si ho zde přidat na seznam. Každý záznam o něm Ti pak přijde e-mailem.
- Tisk informací o předmětu – vytištění na tiskárně.
- Zobrazit v Google Earth – možnost prohlédnout si trasu předmětu v aplikaci Google Earth.
Dostáváme se tedy k odpovědi na otázku, co dělat s trackovatelným předmětem, který jsi našel v keši. Máš celkem čtyři možnosti:
- Retrieve from – tento typ logu budeš zadávat, pokud předmět vytáhneš z keše a vezmeš si ho k sobě. Na tomto místě musíme upozornit, že trackovatelné předměty bys u sebe neměl držet příliš dlouho. Maximální doporučovaná doba je dva týdny, ale snaž se ho poslat dál nejrychleji, jak to půjde.
- Grab it from somewhere else – jestliže jsi předmět našel v jiné kešce, než ve které je evidován, použij tento typ záznamu. Log lze použít i když máš již předmět delší domu (alespoň týden) v ruce, předchozí nálezce ho zapomněl virtuálně vložit do kešky a nereaguje ani na tvé vzkazy.
- Write note – slouží k zapsání poznámky.
- Discovered It – použij v případě, že jsi předmět v keši viděl, ale nechal jsi ho tam. Dáváš tím jeho majiteli zprávu, že se TB skutečně v keši nachází.
Máš-li předmět u sebe, můžeš s ním dělat v podstatě tři věci:
- „Protáhnout ho keší“ – pokud najdeš keš, může ji tebou držený předmět navštívit. Při logování keše na webu se ti pod formulářem zobrazí seznam předmětů, které máš aktuálně u sebe. Z rozbalovací nabídky vyber Navštívit keš – předmět tak zůstane zapsaný u tebe, do jeho logů však přibude záznam, že navštívil odlovenou keš.
- Nechat v keši – jak jsme si řekli, cílem sledovatelných předmětů je putování mezi kešemi. Pokud předmět vložíš do keše, nezapomeň tuto informaci uvést v logu – opět použiješ rozbalovací nabídku v seznamu tebou držených předmětů, tentokrát však zvolíš možnost Vložit.
- Předat dalšímu uživateli – pokud například nemůžeš předmětu pomoci v plnění jeho cíle, je jednou z možností jeho předání jinému kačerovi, který má v tomto směru lepší možnosti. V takovém případě ten, kdo od Tebe předmět přebírá, použije typ záznamu Grab it from somewhere else.
Shrneme-li tedy dosavadní poznatky, pak můžeme konstatovat, že známe dva základní typy sledovatelných předmětů: travel bug a geocoin. Oba se vyznačují jednoznačným identifikátorem, na jehož základě je možné zaznamenávat a sledovat polohu předmětu. Cílem TB a GC je typicky putování po keších, proto byste si je neměli nechávat na dobu delší než nezbytně nutnou.
Dále se naučíme jak vypustit vlastní TB/GC …