Jak zalogovat nález či zhlédnutí TB/GC

 

Co dělat, když najdu trackovatelný předmět?

Trackovatelný předmět můžeš najít nejen v keši, ale lze ho zahlédnout i na jiných místech – někteří kačeři například označují svá auta či kola samolepkou s trackovacím číslem, jindy uvidíš takový předmět třeba u kamaráda. Sledovatelným předmětem může být prakticky cokoli, nicméně v keších narazíš především na drobnosti, které se do nich vejdou – tedy typicky malé hračky, přívěšky a podobně. K předmětu pak je připevněn obvykle kovový štítek s identifikátorem. Podle tohoto kódu můžeš zjistit na webu Geocaching.com (případně skrze nějakou aplikaci pro geocaching) další podrobnosti. Ukážeme si to na názorném příkladu tohoto předmětu.

Trackovatelný předmět - Travel Bug

Trackovatelný předmět – Travel Bug

Na jedné straně kovového štítku vidíme tradičního brouka s poznámkou „trackable at Geocaching.com“ („sledovatelné na webu Geocaching.com“). Na druhé straně je vyražený kód, který jsme na fotce záměrně retušovali. Pokud bys ho totiž znal, mohl bys s předmětem – sice jen virtuálně, ale i tak – manipulovat.

Jestliže máš v terénu aplikaci, která umí zjistit podrobnosti o trackovatelném předmětu, nejprve se podívej, zda mu můžeš pomoci při plnění jeho úkolu. Ten, kdo předmět vypustil do světa, mu totiž dal do vínku nějaký cíl – nejčastěji je to „cestování z keše do keše“, ovšem můžeš narazit na často i svérázné požadavky. Předmět by sis měl vzít jedině tehdy, pokud mu ve splnění cíle můžeš pomoci.

V oficiální aplikaci najdeš tyto informace tak, že klepneš na tlačítko pro vyhledávání (s obrázkem lupy), zadáš kód z přívěšku a z nabídky vybereš Hledat TB/GC. Následně se podívej do sekce Úkol, kde se dozvíš, jakou úlohu má splnit. V tomto případě se dozvídáme, že cílem je cestovat po celém světě – a tomu můžeme jednoduše pomoci tak, že předmět vezmeme a uložíme do nějaké další kešky. Podobné je to v programu c:geo – zde můžeš sledovatelné předměty najít v sekci Hledání-Sledovatelný předmět.

Pokud pracuješ skrze webové rozhraní Geocaching.com, půjdeš v nabídce Hrát do sekce Najít trackovatelné předměty, kde do vyhledávacího pole zadáš trackovací číslo předmětu.

 

Stránka předmětu vypadá do značné míry jako listing kešky – dozvíš se zde, kde a kdy předmět započal svou cestu, jeho úkol, můžeš si přečíst příběh, který k předmětu napsal ten, kdo ho vypustil do světa, a podívat se, kde všude tento TB byl.

V nabídce po pravé straně najdeš čtyři položky:

 • Našel jsi? Zaloguj ho! – na možnosti logování se podíváme dále.
 • Přidat tento trackovatelný předmět do watchlistu – jestliže chceš dráhu tohoto předmětu sledovat, můžeš si ho zde přidat na seznam. Každý záznam o něm Ti pak přijde e-mailem.
 • Tisk informací o předmětu – vytištění na tiskárně.
 • Zobrazit v Google Earth – možnost prohlédnout si trasu předmětu v aplikaci Google Earth.

Dostáváme se tedy k odpovědi na otázku, co dělat s trackovatelným předmětem, který jsi našel v keši. Máš celkem čtyři možnosti:

 • Retrieve from – tento typ logu budeš zadávat, pokud předmět vytáhneš z keše a vezmeš si ho k sobě. Na tomto místě musíme upozornit, že trackovatelné předměty bys u sebe neměl držet příliš dlouho. Maximální doporučovaná doba je dva týdny, ale snaž se ho poslat dál nejrychleji, jak to půjde.
 • Grab it from somewhere else – jestliže jsi předmět našel v jiné kešce, než ve které je evidován, použij tento typ záznamu. Log lze použít i když máš již předmět delší domu (alespoň týden) v ruce, předchozí nálezce ho zapomněl virtuálně vložit do kešky a nereaguje ani na tvé vzkazy.
 • Write note – slouží k zapsání poznámky.
 • Discovered It – použij v případě, že jsi předmět v keši viděl, ale nechal jsi ho tam. Dáváš tím jeho majiteli zprávu, že se TB skutečně v keši nachází.

Máš-li předmět u sebe, můžeš s ním dělat v podstatě tři věci:

 • „Protáhnout ho keší“ – pokud najdeš keš, může ji tebou držený předmět navštívit. Při logování keše na webu se ti pod formulářem zobrazí seznam předmětů, které máš aktuálně u sebe. Z rozbalovací nabídky vyber Navštívit keš – předmět tak zůstane zapsaný u tebe, do jeho logů však přibude záznam, že navštívil odlovenou keš.
 • Nechat v keši – jak jsme si řekli, cílem sledovatelných předmětů je putování mezi kešemi. Pokud předmět vložíš do keše, nezapomeň tuto informaci uvést v logu – opět použiješ rozbalovací nabídku v seznamu tebou držených předmětů, tentokrát však zvolíš možnost Vložit.
 • Předat dalšímu uživateli – pokud například nemůžeš předmětu pomoci v plnění jeho cíle, je jednou z možností jeho předání jinému kačerovi, který má v tomto směru lepší možnosti. V takovém případě ten, kdo od Tebe předmět přebírá, použije typ záznamu Grab it from somewhere else.

track05

Shrneme-li tedy dosavadní poznatky, pak můžeme konstatovat, že známe dva základní typy sledovatelných předmětů: travel bug a geocoin. Oba se vyznačují jednoznačným identifikátorem, na jehož základě je možné zaznamenávat a sledovat polohu předmětu. Cílem TB a GC je typicky putování po keších, proto byste si je neměli nechávat na dobu delší než nezbytně nutnou.

další kapitola
Dále se naučíme jak vypustit vlastní TB/GC