Jak vypustit vlastní TB/GC do světa

 

Trackovatelné tričkoChtěl bys do světa vypustit vlastní travel bug (TB) nebo Geocoin (GC)? Není to sice úplně jednoduché, ale ani vysloveně složité. Počítej ale s určitým časem, který tomuto úkolu budeš muset věnovat a také, že to nebude zadarmo.

Pokud si vybereš putovní předmět, budeš si muset například v některém z internetových obchodů pořídit přívěšek, který k tomuto předmětu připevníš – říká se mu „travel bug“ kvůli broukovi v podobě čárového kódu, který má na jedné straně. Cena se pohybuje zhruba mezi 100 – 200 Kč.  Kromě přívěšku může mít TB také podobu samolepky, kterou nalepíš na předmět – oblíbené mezi kačery je například lepení na auto za účelem jeho sledování. Samolepky jsou většinou o trošku dražší.

gecko geocoinGeocoiny jsou dražší – zejména kvůli své fyzické podobě. Nejedná se o jednoduchý potištěný plíšek s číslem, ale často to jsou úplná „umělecká díla“. Geocoiny včetně vyraženého čísla pořídíš v řádu stokorun opět tradičně v internetových obchodech specializujících se na Geocaching.

V momentě, kdy sledovatelný předmět zakoupíš, následuje další krok – jeho registrace respektive aktivace na webu Geocaching.com. Tuto možnost nabízí stránka pro získání aktivačního kódu. Zde nejprve opíšeš číslice z obrázku, následně zadáš kód z TB nebo GC.

travelbugPak musíš projít procesem aktivace – v prvním kroku zadáš trackovatelný kód a aktivační kód.

Dostaneš přidělené referenční číslo. To slouží k tomu, aby bylo možné předmět veřejně jednoznačně identifikovat – například pokud ho někdo zahlédne v kešce, může v logu uvést právě tento údaj. Trackovatelné číslo nikde nepublikuj – kdo ho zná, může s předmětem manipulovat – přenášet ho mezi keškami a podobně, aniž by ho přitom musel mít v ruce.

Dále vyplníš název předmětu, misi a podrobnější popis. Ohledně cíle (mise) se příliš nerozepisuj – snaž se shrnout, čeho chce předmět dosáhnout – co nejméně slov. Podrobněji můžeš popsat své pohnutky, vedoucí k vypuštění předmětu, případně přidat nějaký příběh, v sekci Popis.

V posledním kroku pak vyplníš datum aktivace předmětu, zemi a kraj. Tyto údaje slouží k tomu, aby nálezci TB/GC snadno a rychle poznali, odkud trackovatelný předmět pochází.

Poté již můžeš tento předmět vložit do nějaké kešky a dále sledovat jeho osud. Samozřejmě o vložení do keše nezapomeň provést záznam – jak na to, jsme si ukazovali v předchozím článku Jak zalogovat nález či shlédnutí TB/GC.

další kapitola
Signitemy – CWG a SQ