Powertraily a série 6: Vysočina

 

Chcete vyrazit na výlet a sesbírat při něm co nejvíce keší? Pak možná složitě hledáte v mapách powertraily či série kešek. Orientaci by vám měl usnadnit náš seriál „Powertraily a série,“ který svým šestým dílem zavítá do kraje Vysočina. Velkých powertrailů je zde sice málo, obtížností však patří k těm nejlehčím.

Podmínky pro zařazení

Pro zařazení do tohoto cyklu článků jsme stanovili jen dvě podmínky: musí se jednat o powertrail či sérii s nejméně dvaceti keškami, které musí být číslovány arabskými či římskými číslicemi. Pochopitelně je možné, že jsme nějakou „řetězovku“ přehlédli, takže budeme rádi, když přispějete svým tipem na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.

U všech zmiňovaných sérií a powertrailů jsme před vydáním článku kontaktovali jejich zakladatele a/nebo ownery přes Centrum zpráv na oficiálním webu, abychom společně podali co možná nejpřesnější obraz o tom, co kačery vlastně čeká.

MMPWT

Ačkoli je tato série keší už nějaký ten pátek ve stavu „disablovaných,“ měla by být podle logů kačerů i ownera odlovitelná. Čeká vás dvacetikilometrová procházka či projížďka na kole po lesních a polních cestách v okolí Žďáru nad Sázavou, přesněji mezi obcemi Hamry nad Sázavou, Račín, Škrdlovice a Polnička. Nejnižší bod trasy je u 45. keše (576 m n. m), nejvyšší u 25. kešky (662 m n. m), přičemž v průběhu trasa po celou dobu stoupá respektive klesá. Náročnost na kondici tedy určitě není závratná.

Co znamená záhadná zkratka MMPWT? Vězte, že je to „Monkey Mountains PoWer Trail.“ Proč? Jednoduše proto, že Žďárské vrchy, ve kterých se budete pohybovat, bývají z důvodu velmi proměnlivého počasí také nazývány jako „Opičí hory.“ Z hlediska absolvování je doporučena cesta pěšky, nicméně zvládnout trasu byste měli i s horským kolem, které ovšem v některých místech povedete. Kešky jsou umístěné výhradně na stromech do 10m od cesty, pokud není uvedeno jinak tak na smrku, a to co nejníže (třeba i v kořenech stromů).

Owner doporučuje absolvovat powertrail od první k poslední keši, přičemž tímto směrem také platí hinty „vlevo/vpravo.“ Potěšujícím faktem je, že kešky tvoří uzavřený okruh, takže můžete skončit na místě, kde jste začali. Motorizovaní lovci pokladů mohou nechat své geovozidlo na prostorném parkovišti.

 • Počet keší: 54
 • Délka: 20 kilometrů
 • Obtížnost: D: 2,5/T: 2,0
 • Typy keší: 54x tradiční
 • Okruh: ano
 • Owner: GEOrgetom
 • Datum založení: 16. až 28. května 2012
 • Odkaz na první keš: GC3KFW0
 • Odkaz na celou sérii
MMPWT

MMPWT

RPWT

Druhý velký powertrail na Vysočině nabízí k odlovu pěknou porci šedesáti kešek. Začíná u Žďáru nad Sázavou a končí až za obcí Rudolec. Důležitá informace: nejedná se o okruh! Trasa dle ownera vede „na hranicích Přírodního parku Bohdalovsko a Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Vede většinou lesem, polem a loukami po asfaltové cestě. Jen pár úseku vede po silnici.“ Doporučený a možný způsob je jakýkoliv, tedy autem, na kole, pěšky. Cesty jsou většinou asfaltové kromě lesního úseku mezi Rudolcem a Blažkově.

Zkratka RPWT tentokrát znamená „Rozvodí PoWerTrail“ a při odlovu kešek se projdete či projedete po rozvodí oddělujícím Severní a Černé moře. Voda do Severního moře odtud teče Poděsinským potokem do Sázavy, Vltavy a Labe. Do Černého moře řekou Oslavou do Jihlavy, Svratky, Dyje, Moravy a Dunaje. Owner dále uvádí: „Asi první myšlenka na vytvoření trailu byla po absolvování nedalekého. Na rozdíl od něj jsem chtěl, aby bylo možno odlovit i autem. Jelikož se jedna o rozvodí, nebylo možno udělat výhodnější kruhový tvář.“

Zakladatele jsme se také zeptali na důvody, proč tuto sérii vytvořil: „Mám už celkem 108 keší a je mezi nimi většina existujících typu, nicméně trail mezi nimi chyběl. Chtěl jsem to prostě zkusit. Asi bude i zajímavostí, že všechny kese, které jsem vytvořil, jsou v provozu a žádná není disablovaná.“

Autor také doporučuje: „Při lovení trailu je oblíbená zastávka keš Hraniční kámen na Blažkově GC2GN43 – příjemné odpočinkové místo po zdolání části trailu. Je zde v lese klid, pěkný výhled, stůl a lavice.“

Celková délka trasy je asi 14,5 kilometru, přičemž nejnižší bod je v nadmořské výšce 565 metrů a nejvyšší 678 m n. m. Cestou vás sice čekají kopečky, ale nejedná se o nic, co byste s troškou kondice neměli zvládnout. Owner také zrychlil hledání keší bílými pentlemi, pověšenými na stromech u cesty. Samotný poklad se pak většinou nalézá v blízkosti pentle nebo i kousek dále v lese, vždy na kolmici k cestě – pentle – keš.

 • Počet keší: 60
 • Délka: 14,5 kilometrů
 • Obtížnost: D: 2,5/T: 2,0
 • Typy keší: 60x tradiční
 • Okruh: ne
 • Owner: Podes
 • Datum založení: 24. dubna 2014
 • Odkaz na první keš: GC593N3
 • Odkaz na celou sérii
RPWT

RPWT

Znáte nějaké další powertraily či série?

Znáte nějaké další powertraily či série v kraji Vysočina s alespoň dvaceti keškami, jež se v tomto přehledu neobjevil? Napište nám tip na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.