První český Giga Event? Možná už za rok. Čti dál!

 

Město Plumlov, ležící 8 km západně od Prostějova na rozhraní Hané a Drahanské vrchoviny, má v současnosti kolem 2500 obyvatel. Pokud se to povede, bude se v něm téměř přesně za rok pohybovat několikanásobně více kačerů, protože tu bude probíhat Giga Event. Ale pojďme hezky postupně od začátku.

2. září dopoledne byly publikovány dva eventy:

Listing druhé jmenované akce je poměrně strohý a na první pohled vlastně vůbec nenaznačuje, že se možná stane něco velkého: „Přátelé místní i přespolní, kolegové geokešeři, geozávisláci, hledači geopokladů, lovci geozážitků, zkrátka vyznavači geocachingu! Po pěti letech vás opět zveme na jedinečný víkend do srdce Moravy, na krásnou Hanou. Zde na vás čeká bohatý program plný skvělých zážitků, výborné zábavy i zajímavých soutěží. A samozřejmě spousta keší nejrůznějšího druhu.“

Zámek v Plumlově možná zažije první český Giga Event

Zámek v Plumlově možná zažije první český Giga Event

Na co GREAT MORAVIA 2017 láká?

Na oficiálních stránkách obou akcí www.greatmoravia.cz jsou kromě odpočtu a předběžného rámcového programu také čtyři lákadla:

  • GPS Maze Europe – putovní výstava věnovaná GPS a geocachingu. Tento typ eventu má svou vlastní ikonku.
  • Různé soutěže.
  • Lab keše – další typ kešky, na který běžně nenarazíte. I zde si možná do statistik budete moci připsat novou ikonu!
  • Nové kešky v okolí místa konání.

Kačerská obec následně usoudila, že event je natolik lákavý, že by se z něj mohlo podařit udělat takzvaný giga event. A to by byla třetí ikonka, kterou ve svých statistikách většina českých kačerů ještě nemá. Proto jsi možná i Ty dostal od někoho z kolegů pozvání, nebo jsi na podobnou výzvu mohl narazit na mnoha webech a diskuzních fórech. Pokud se to podaří, můžeš se stát součástí dost možná největší kačerské akce na našem území!

Event. Mega Event! Giga Event?

Během pouhých 11 hodin a 20 minut dosáhl počet kačerů, kteří přislíbili účast, hranice pěti set. To už by event měl možnost aspirovat na status Mega Eventu. Čtyři dny a 30 minut od publikace byla pokořena další hranice – 1000 návštěvníků. 7. září pak event GREAT MORAVIA 2017 skutečně získal oficiální ikonu Mega Eventu.

Nicméně protože do zahájení akce zbývá ještě téměř celý rok, mnozí potenciální účastníci odložili své potvrzení na později. I tak se ale u události GREAT MORAVIA 2017 podařilo nasbírat necelý týden od publikace více než tisíc logů „zúčastním se.“ Šance na překonání hranice pěti tisíc účastníků tedy vypadá velice nadějně. Novinky kolem obou akcí můžete sledovat jak v listinzích, tak i na oficiálním blogu.

Giga Event v otázkách a odpovědích

Co je Giga Event?

Keš typu Giga Event je událost, které se účastní nejméně 5000 lidí. Giga Eventy jsou největší z možných typů kačerských událostí.

Proč existuje keš typu Giga Event?

Jednoduše proto, že některé události rostly mnohem rychleji než většina jiných. Groundspeak tak chtěl projevit uznání organizátorům akce a účastníkům. Cílem je odlišit tyto často jedinečné zážitky od běžných akcí.

Kdy se konal první Giga Event?

Historicky prvním Giga Event bylo setkání GC4K089: Project MUNICH2014, které proběhlo ve dnech 15. až 17. srpna 2014 v německém Mnichově. Svou účast nakonec potvrdilo více než sedm tisíc kačerů.

Jak se z běžného eventu stane Giga?

Giga Event musí nejprve existovat jako velmi úspěšná akce typu Mega Event. Tím prokáže svou schopnost přilákat tisíce kačerů zajímavými aktivitami a dobrou organizací. V tomto případě pořadatelé navazují na Mega Event GC35D5C: MEGA MORAVIA 2012, kterého se zúčastnilo 974 kačerů. O ikonku Giga musí požádat pořadatel, následně Groundspeak vyhodnotí stávající stav akce a její nárok na speciální status.

Může event získat status Giga zpětně?

Bohužel ne. Nicméně pokud událost měla v minulých letech vysokou účast, má šanci získat status Giga pro příští termín.

GREAT MORAVIA 2017

GREAT MORAVIA 2017

Vyzpovídali jsme organizátory

Jako zakladatel je v případě eventu GREAT MORAVIA 207 uveden GEOOL – GEOkačerstvo OLomoucké. Jde místní skupinu kačerů z Olomouckého kraje, jejímž hlavním cílem je pomoc ostatním, především nováčkům, s jejich kešemi. Organizačnímu štábu jsme položili několik otázek.

Jak vznikl nápad uspořádat takovou akci?

Prostě se zrodil. Skoro by se dalo říct, že asi hned když skončil Mega Moravia 2012, jen to chtělo, aby dozrál čas a ten konečně dozrál.

Kdo za akcí stojí?

Červenáčci – prostě tým lidí, které na akci poznáte podle červených trik, stejně jako na Mega Moravia 2012. Bude nás spousta. Jednoduše by se dalo říct, že za akcí stojí místní komunita GEOOL, ale není to tak docela pravda. V týmu jsou i lidé mimo GEOOL, počítáme s pomocníky z celé republiky a již jsme zapojili i zahraniční kačery, kteří nám pomáhají s překlady.

Co jste dosud museli zařídit?

Je toho opravdu spousta, i když bych nepoužil termín “museli”. Spíš chtěli, aby se akce povedla. Začalo to výběrem místa konání, bez něj je těžké něco plánovat. Plumlov je docela dobře dopravně dostupný a nabízí spousty možností na programy všech směrů, které máme vymyšleny. Najdou se tu lákadla pro milovníky historie, přírody, vodních sportů a zábavy. Nezapomněli jsme ani na extrémní kačery a daná lokalita nám dává prostor pro zábavu i těch nejmenších – geokáčat. Když už jsme měli prostor, tak padlo rozhodnutí o termínu, to bylo asi nejjednodušší, protože event navazuje na Mega Moravia 2012, tak to měl být opět poslední víkend prázdnin a ten letošní bychom nestihli, tak byl rok 2017 předurčen.

Následovalo založení listingu, příprava webu a hlavně domluvení GPS Maze Europe. Bez něj bychom asi nemohli pomýšlet na tak velkou akci jako máme v plánu. Současně jsme začali tvořit organizační tým, který bude potřeba opravdu velký. Oslovili jsme původní “červenáčky” a postupně i nové tváře. A nábor stále pokračuje. Rozjeli jsme shánění partnerů, protože bez peněz takováto akce udělat nejde a my stejně jako v roce 2012 nechceme na hlavní event vybírat vstupné. Poslední co jsme zatím vyřešili je Mega status, to je zásluha hlavně všech těch co se již zalogovali Will Attend, bez nich by to prostě nešlo. Podmínky jsme měli splněné již první den, dokonce dříve jak 12 hodin po publikaci, ale pak byl víkend a tak jsme Mega status získali až nyní, ale jak jistě čtenáři vědí, je to jen mezikrok a cíl nás všech je o kousek dál.

Co ještě bude nutné zařídit?

Aktuálně je naše priorita program. Máme spoustu nápadů, některé reálné, některé méně a nyní se věnujeme jejich přípravě. Great Moravia 2017 nebude jen ten jeden event v Plumlově, bude to opět spousta doprovodných programů a různých aktivit. Také připravujeme spuštění e-shopu, protože bychom rádi nabídli ještě před akcí naše trička. Dojde i na předobjednávky mincí a dalších suvenýrů. Průběžně probíhají schůzky s partnery i se samosprávou. Je a bude toho ještě spousta.

Z listingu chápu, že se GREAT MORAVIA 2017 bude konat v prostorách plumlovského zámku, je tomu tak?

Přesně tak, na zámku bude logbook, budou tam prodejci, bude tam občerstvení. V prostorách zámku plánujeme i další doprovodné programy, budou zde nějaké menší výstavy nebo řekněme prezentace, např. o našich geomincích nebo českých reviewerech. Na zámku pak proběhne vyhlášení vítězů hlavní soutěže Great Match, která se ovšem odehraje spíše v okolí zámku. V okolí pak také bude probíhat veškerý doprovodný program. GPS Maze bude v nedalekém kempu, vodní plocha Podhradského rybníka i Plumlovské přehrady bude sloužit dalším programům a aktivitám. Okolní lesy využijeme pro nové keše a jistě další programy. Některé programy pak budou probíhat i o něco dále, protože v tomto kraji je toho opravdu spousta co stojí za návštěvu nebo se přímo nabízí k nějaké zajímavé aktivitě. Třeba rozhledna na naší hanácké velehoře Kosíř (po našem Hanácké Mont Blank) se už nyní těší na jeden T5 program.

GREAT MORAVIA 2017 bude konat v prostorách plumlovského zámku (Autor: Lasy)

GREAT MORAVIA 2017 bude konat v prostorách plumlovského zámku (Autor: Lasy)

S ohledem na skutečnost, že se počet účastníků akce pravděpodobně překoná počet obyvatel obce Plumlov, se na mysl vkrádá otázka kolem jejich ubytování, parkování, …. Jaké jsou možnosti?

Máme k dispozici celý kemp Žralok, kde je několik chatek a prostor pro stanování. Dále bude k dispozici ubytovna u Plumlovské přehrady a v neposlední řadě je to nabídka místních penzionů nebo i hotelů v Prostějově. Počítáme, že podstatná část účastníků dorazí hlavně na sobotu, ale jsme připraveni i na ty co přijedou již v pátek a zůstanou až do neděle. Co se týče parkování tak již nyní máme domluveny prostory pro dostatečné množství aut, protože přímo v obci plánujeme zákaz parkování, abychom ji totálně neucpali. Je tedy pravda, že při novoročním ohňostroji se zde schází na 10.000 diváků a jejich auta se v obci prostě ztratí, ale nutno dodat, že tam pak už není k hnutí a tomu se rozhodně chceme vyhnout.

Hodně se mluví o takzvaných Lab keších, které většina kačerů nikdy neviděla. Jak si Lab keš můžeme představit?

Lab cache je speciální typ keše určený původně k testování nových typů keší. Postupem času je Groundspeak začal používat jako jednorázové kešky, které jsou publikované na labs.geocaching.com pouze omezenou a přesně určenou dobu k různým příležitostem, mezi něž patří i Mega eventy a Giga eventy. Nelogují se však stejným způsobem jako ostatní kešky. U “Labek” jde o splnění určitého úkolu, který je popsaný v listingu a zjištění hesla pro odemčení a zalogování. Nález “Labky” se samozřejmě započítává do celkového počtu nalezených keší na www.geocaching.com.

Máš už nějaké rámcové představy o programu? Pokud ano, prozradíš našim čtenářům něco z toho, nač se mohou těšit?

Program bude opravdu pestrý. Kromě výstavy s interaktivními prvky GPS MAZE budou moci účastníci Great Moravia navštívit zajímavosti a památky v blízkém okolí Plumlova, v Prostějově a možná i Olomouci, účastnit se různých her a soutěží, v plánu jsou i nějaké zajímavé T5 aktivity, připravujeme sérii keší “Tvarůžek”, PWT “Bodechtěvec” a další věci. Budou Labky, jejich počet se ale bude odvíjet od typu eventu. U Mega eventu 10 kousků, a pokud získáme Giga, tak by jich mělo být 30.

Jak mohou kačeři akci podpořit?

Podpořit nás mohou velmi jednoduše logem Will Attend. Také je tu možnost podílet se na akci jako sponzor nebo partner. Kdyby nás chtěl někdo podpořit i tímto způsobem, stačí napsat na info@greatmoravia.cz a my se s ním spojíme. A do třetice je tu možnost pomoci přímo s organizací akce, ale to může být velmi komplikované zejména pro kačery ze vzdálenějších míst.

Děkujeme za rozhovor a budeme společně držet palce.