Na powertraily a série keší panuje v kačerské komunitě nejednoznačný názor.
Jedni, možná i trochu oprávněně, kritizují tyto „hromadné keše“ za to, že ve své podstatě jdou proti hlavnímu cíli geocachingu, tedy přivádět kačery na zajímavá místa. Druzí powertraily a série cíleně vyhledávají, neboť jsou více či méně snadnou cestou k rychlému sběru třeba i několika desítek bodů. Navíc oním „zajímavým místem“ může být třeba cyklostezka, naučná stezka, nebo turistická trasa.
Bez ohledu na to, co si o tomto typu keší myslíme (dle cimrmanovského rčení „Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.“) je prostě faktem, že existují. My jsme se pokusili je zmapovat a přinést v podobě krátkého seriálu, ve kterém každý díl bude věnován jednomu kraji naší republiky. Začínáme v kraji Moravskoslezském.
Jak jsme powertraily a série vybírali?
Pro zařazení do tohoto cyklu článků jsme stanovili jen dvě podmínky: musí se jednat o powertrail či sérii s nejméně dvaceti keškami, které by měly být číslovány arabskými či římskými číslicemi. Pochopitelně je možné, že jsme nějakou „řetězovku“ přehlédli, takže budeme rádi, když přispějete svým tipem na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.
MTB Stezka
MTB stezka vede, jak už název napovídá, po trase mountainbikeového závodu. Ideálním dopravním prostředkem na tuto sérii je tak samozřejmě kolo, nicméně pokud vám nečiní problémy delší túry, dá se zvládnout i pěšky. Dobrým výchozím bodem je v tomto případě náměstí u ulice 26. dubna v Plesné – zde je k dispozici zpravidla volné malé parkoviště, kam můžete odstavit své geovozidlo. Pohybovat se budete v oblasti od Plesné, přes Martinov, Děhylov a Dobroslavice. Trasa pak vede částečně po asfaltových silnicích a cyklostezkách, zčásti po šotolinových polních a lesních cestách, na kterých vás čeká celkem 25 kešek. Pokud si budete zapisovat bonusová čísla, získáte indicie pro odlov bonusovky.
- Počet keší: 25 + bonus
- Délka: 21 kilometrů
- Obtížnost: D: 2 až 2,5/T: 2 až 3
- Typy keší: tradiční
- Okruh: ano
- Owner: Prassecak
- Datum založení: 12. 5. 2015
- Odkaz na první keš: GC5HPD7
NS Stribrny chodnik
Stříbrný chodník vás zavede na naučnou stezku v lokalitě přírodního parku Oderské vrchy. Většina krabiček je umístěna v blízkosti informačních tabulí, nicméně za některými budete muset vyšplhat. Lano ani jiné vybavení pro odlov T5 však potřebovat nebudete. Trasa je vhodná spíše pro pěší turistiku, nicméně jak v listingu píše owner: „Sám jsem si trasu dvakrát na kole projel, takže je to na vás.“
Pohybovat se budete především po lesních cestách na úbočí Pohořského kopce, takže počítejte s tím, že budete muset zdolat převýšení kolem 240 metrů. Náročné jsou především první dva kilometry, pak už cesta ubíhá v mezích přiměřené námahy. Ideální parkování pro motorová vozidla je v Odrách na Masarykově náměstí nebo na parkovišti u místního Penny Marketu.
- Počet keší: 20
- Délka: 10 kilometrů
- Obtížnost: D: 1,5 až 3/T: 1 až 4
- Typy keší: tradiční
- Okruh: ano
- Owner: Hendryšáci z Oder
- Datum založení: 6. až 7. 7. 2015
- Odkaz na první keš: GC5YVJN
Safir
Safír je série kešek, nacházející se v lesích, lukách a polích v oblasti Horního Benešova. Mystery keše jsou rozprostřeny na ploše 10 km2 mezi obcemi Razová, Leskovec nad Moravicí, Staré Heřmínovy a Horní Benešov. Komentář k této sérii napsal Sušenka team, jeden z ownerů: „Okraj série Safíru je práce dvou nadšenců GeoBruntal.cz z drsného kraje. Keše jsme založili pro radost kačerů. Na celé sérii se pracovalo více než rok – hlavně konzultace s revírníkem, kterému vděčíme za připomínky a rady. Teď přímo ke keším: série je rozdělena na dvě části liché keše mám já – Sušenka team – a sudé má kolega VJeczny. U mystery keší neudávám parkoviště z důvodu odhalení finálek formou BF odlovu. Mám v plánu dodat do keší ověřovač a tam bude doporučené parkoviště. Jinak mé keše jsou lehčí na luštění šifer, zatímco od kolegy jsou složitější. Jinak mé keše jsou podél cyklostezky. Okruh to není Od 1-3-5-7-9-11-13-15-17-19 safíru je to cca 8 km. WIGO se odehrává jinde blízko hráze Slezská Harta a cesta je dlouhá zhruba 2 km, přičemž nabízí krásné výhledy a krásnou přírodu.“
- Počet keší: 24
- Délka: 10 kilometrů
- Obtížnost: D: 1 až 4,5/T: 2 až 4,5
- Typy keší: mystery a WIGO
- Okruh: ne
- Owner: Sušenka team
- Datum založení: 6. 9. 2015
- Odkaz na první keš: GC57TZT
Zubata zaba
Nebojíme se tvrdit, že Zubatá žába je takřka legendou Moravskoslezského kraje – letos v srpnu totiž oslaví půlkulatých pět let své existence. Původně měla tato série 92 kešek a čtyři bonusy, časem ale byla redukována na stávajících 70 keší. I tak se jedná patrně o největší „keškosběr“ ve zdejší lokalitě. Pohybovat se tentokrát budete v lesích nedaleko Bruntálu, přesněji mezi obcemi Milotice nad Opavou (zde je vlaková zastávka), Nové Heřminovy a Lichnov, kam byste patrně, nebýt Zubaté žáby, nikdy nezavítali.
Autoři si s obrazcem skutečně vyhráli – zatímco hlava je složena z tradiček, zuby tvoří jedenáct multin a oči další čtyři mysterky. K tomu si připočtete trojici bonusů a jeden super bonus.
- Počet keší: 70
- Délka: záleží na postupu a pořadí keší
- Obtížnost: D: 1,5 až 3/T: 1,5 až 4
- Typy keší: tradiční, multi a mystery
- Okruh: ne
- Owner: zubata zaba, georabbits
- Datum založení: 12. 8. 2011
- Odkaz na první keš: GC3222W
Znáte nějaké další powertraily či série v Moravskoslezském kraji s alespoň dvaceti keškami, jež se v tomto přehledu neobjevil? Napište nám tip na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.