Pět nových suvenýrů pro cestovatele!

 

Ke dni 10. prosince 2018 Groundspeak oznámil, že do sbírky suvenýrů zařadí také suvenýry za některé země. Konkrétně se bude jednat o pět nových suvenýrů, které budou dostupné hlavně pro cestovatele. Nové suvenýry budou za navštívení Chile, Kypru, Indonésie, Maroka a za Spojené státy americké.

Chile

Chile je země rozprostírající se podél západního okraje Jižní Ameriky. Její rozloha činí něco okolo 4 620 km od severu až k jihu, může si tím tak nárokovat jedno z NEJ, a to nejdelší zemi na světě. Chile je také jedním z nejsušších míst, a to z důvodu, že některé části pouště Atacama nikdy nepohltily ani jednu kapku deště. Poušť se ale také může pyšnit dalším chilským NEJ, a tentokrát se jedná o adjektivum nejstarší, protože poušť dosahuje “životnosti” asi tři milióny let.

NEJ kešky:

 • Rapa Nui – Ahu Tongariki: jedná se o earth kešku, která se nachází na Velikonočních ostrovech. Samotná schránka je ukryta asi jen dva kilometry od nádherných soch Moai.
 • SuperCerca El Cerro San Cristobal Gran Parque: i když se jedná o pouhou tradiční keš, která se nachází v malebném parku vysoko nad rušnou metropolí, v případě jasného a hezkého počasí, tak můžeš vidět nádherné výhledy na samotné hlavní město Chile – Santiago.
 • Lago Chungara: tato tradiční keška obdržela terénní hodnocení 4, a to z důvodu, že se nachází ohromujících 4 500 metrů nad mořem, vysoko v národním parku Lauca. Pohledy od této kešky tak zahrnují jedno z nejvýše vyvýšených jezer – jezero Chungara a také zasněžené sopky Parinacota. V této lokalitě se také každý kačer může setkat s chilským příbuzným lamy – Vikuňou.
Chile

Chile

Kypr

Kypr je označován jako třetí největší a nejlidnatější ostrovní země ve Středomoří. Na necelých 10 000 kilometrech čtverečních žije bezmála 1,1 milionů obyvatel. Země je plná živé kultury s bohatou minulostí, která přesahuje až 10 000 let. Kypr je znám pro své nádherné pláže, které lemují křišťálově čisté kyperské vody. Pikantní zajímavostí je, že Kypr je jednou ze čtyř evropských zemí, ve které se jezdí vlevo, mezi ty další patří Spojené království, Irsko a Malta.

Čtěte:   Česko bude hostit druhý giga event! Oslaví jím 20 let geocachingu

NEJ kešky:

 • Ghost Ship: V překladu ji lze označit za loď duchů. Jedná se totiž o nákladní loď, která se do oblasti Paphos dostala za velmi bouřlivého počasí. V současné době tak slouží jako atrakce pro turisty, kačery, ale pořádají se zde také svatby.
 • Napa View: Další keška nám slibuje úžasný výhled na rostoucí město. Výhled i keš se nachází u kostela svatého Epiphaniosa, ve středisku Ayia Napa. Celé středisko se nachází nedaleko Národního parku Cape Gkreko ve východní části Kypru.
 • Büyük Han: Poslední keš tě přivede do hlavního města Nikósie, které je nejvzdálenější ze všech členských států Evropské unie. Büyük Han je mimochodem největší zájezdní hostinec na Kypru, kde si cestující mohli odpočinout po náročné cestě. Je také považována za jednu z nejlepších staveb na ostrově.
Kypr

Kypr

Indonésie

Indonésie leží podél rovníku v jihovýchodní Asii. Jedním z několika faktů, které jsou o této zemi známy, je nález Varana komodského, který je řazen mezi největší ještěry na světě – může měřit až 3 metry a vážit až 166 kg. Indonésie se také stala první rozvojovou zemí, která provozovala svůj vlastní domácí satelitní systém Palapa.

NEJ kešky:

 • Campuhan Ridge: Keška se nachází asi 1,5 kilometru severně podél hřebene dvou řek s nádhernou scenérií. Jedná se o nejpopulárnější procházku v Bali.
 • Crystal Bay: Crystal Bay je ohromující bílá písečná pláž, která nabízí dokonale čisté vody pro skvělé potápění. Idylické místo, kde zažijete klid a krásu všedního dne.
 • Gunung Bromo: Gunung Bromo je aktivní vulkán a součást Caldery Tengger ve východní Jávě. Zažiješ tak vyčerpávající výlet  na vrchol nejznámějších vrcholů v Indonésii, a to až do výšky 2 300 metrů.
Indonésie

Indonésie

Maroko

Maroko je známé svými rozsáhlými pouštními krajinami, mohutnými horami a starobylými městy. Na území Maroka se nachází 9 památek zařazených do UNESCA. Maroko, často nazývané jako Červené město, vyžaduje sluneční ochranu po celý rok, a to kvůli intenzivnímu slunci. Tato země také hostí nejvyšší lyžařské středisko v Africe a její město Casablanca se stalo proslulým díky hollywoodským filmům.

Čtěte:   Giga Event Great Moravia: co je nového půl roku před zahájením?

NEJ kešky:

 • Ouzoud Waterfalls: Vodopády Ouzoud můžeme nalézt v prostředí oázy obklopené stromy a pulzujícím pouštním životem. Jedná se o víceúrovňový systém vodopádů, u kterých si můžeš odlovit jednu ze zajímavých earth kešek.
 • By the clock: V centru města Casablanca se kromě kešky nachází také 20 metrová vysoká věž s hodina, která je jednou z nejznámějších architektonických památek v tomto městě.
 • Olive tree: Jedná se o mystery kešku s DT kombinací 4,5 / 4,5. Pokud se ti nebudou chtít luštit souřadnice, můžeš se vydat do oblasti plné olivovníků a třeba budeš mít štěstí a najdeš ten správný 🙂
Maroko

Maroko

Spojené státy americké

Samozřejmě nesmíme opomenout Spojené státy americké, rodiště geocachingu. Spojené státy americké se rozprostírají od pobřeží Atlantiku přes prérie Velké planiny až po pohoří Cascade v severozápadním Pacifiku. Je zde tak ohromná spousta unikátních geocachingových míst.

NEJ kešky:

 • Bridges & Arches of Central Park: Tato multinka má za úkol provést tě Central Parkem v New Yorku. Jednotlivé stagee se zaměřují na mosty a oblouky, které se v parku nacházejí. Central Park se rozléhá na 800 akrech zeleně a jedná se o rekreační oblast uprostřed Manhattanu. Keška je navíc oceněna 654 Favorite pointy, takže rozhodně za tvou návštěvu stojí!
 • The Doctor Is In!: I když se jedná o tradiční kešku, je tak trochu spjatá s mystery. Obsahuje totiž paměťovou skládačku s blikajícími světýlky, které ti pomůžou proniknou do interiéru samotné schránky. Keška je na světě asi rok a půl a už dostala 411 bodů oblíbenosti.
 • Mission 9: Tunnel of Light: Jedná se o jednu ze vzácných kousků, protože tenhle typ keše – A.P.E., nikde jinde, kromě Ameriky a Brazílie, nenalezneš. Keška byla publikována již v roce 2001, následně byla archivována a opět znovu zprovozněna. K dnešnímu datu byla ohodnocena 1 695 body oblíbenosti.
Spojené státy americké

Spojené státy americké

Tyto suvenýry dostanou jak kačeři, kteří zemi teprve navštíví, tak i ti, kteří zemi již navštívili někdy v minulosti a odlovili si na tomto území alespoň jednu kešku.

Čtěte:   Německo: GPS MAZE EUROPE 2015