Nová pravidla: konec logování vlastních keší i vícenásobných logů

 

Groundspeak přináší dvě změny v pravidlech logování. Znamenají především konec logování vlastních keší a vícenásobných (neúmyslných i záměrných) logů.

Na konci března Groundspeak potvrdil to, co se neoficiálně šuškalo už od začátku roku – přichází změny v logování nalezených keší. Od poloviny dubna se budou týkat webového rozhraní na adrese Geocaching.com a oficiální aplikace. Do 8. května 2017 by je měli zapracovat také vývojáři oficiálních alternativních aplikací.

S jakými novinkami Groundspeak přichází:

  • Owneři keší již nebudou moci logovat své keše jako nalezené. Pravidlo v případě vlastní keše platí i pro další typy logů – „nenalezeno“, „pořízena fotka webovou kamerou“, vyžaduje archivaci či potřebuje údržbu. Výjimku z tohoto pravidla jsou eventy, kde owner může nadále logovat „zúčastním se“, stejně jako „zúčastnil jsem se“. Základní myšlenka této změny je poměrně prostá – geocaching je o hledání a nalézání. Jen těžko si lze představit, jak zakladatel keše svou keš hledá a nalézá. Logování vlastních keší sice dosud nebylo zakázáno, v „kačerské“ komunitě však bylo považováno řekněme za „nevhodné“.
  • Asi i vám se stalo, že jste některou keš nechtěně zalogovali opakovaně. To zatím nebylo proti pravidlům, nicméně opět to šlo proti smyslu geocachingu. Samozřejmě mohlo dávat význam v případě, kdy se podmínky nalezení keše proti předchozímu nálezu výrazně změnily. Nyní Groundspeak říká jasně a jednoznačně: hráči na každé keši nebudou moci odeslat více než jeden log typu „nalezeno“, „zúčastnil se“, „pořízena fotka webovou kamerou“ či „zúčastním se“. Bude ale možné změnit log typu „poznámka“ na „nalezeno“ v případě, že dosud nebyl odeslán log pro nález.
Logování vlastních keší bude proti pravidlům

Logování vlastních keší bude proti pravidlům

Proč je zákaz logování vlastních keší správný?

Můžeme předpokládat, že zatímco dosud bylo možné v aplikacích i přes webové rozhraní (ať už záměrně, nebo omylem) odeslat opakovaně jeden a tentýž log pro nález či účast, nyní tomu bude aktivně bráněno. Zmizí tak problém duplicitních logů. Je skoro až s podivem, že tato změna neplatí již od začátků geocachingu.

Zbývá upozornit, že výše uvedené změny nejsou retroaktivní – dosavadní logy na vlastních keších stejně jako duplicitní logy mohou zůstat, jak jsou. Groundspeak však upozorňuje, že nehodlá dělat výjimky z těchto klíčových pravidel pro žádný typ keše ani pro konkrétní poklady. Změny byly provedeny na základě zpětné vazby komunity a mají přispět k zefektivnění a větší průhlednosti logování. Další informace by měly být publikovány v následujících týdnech.

Pokud si chcete ověřit, že nemáte zalogovanou žádnou keš vícekrát a/nebo že jste si nezalogovali vlastní keš, můžete použít online nástroj Vyhledat špatné logy na webu Project GC.

Zdroje: forums.groundspeak.com, project-gc.com.