Mega Event Great Moravia: co je nového 219 dní před zahájením?

 

Uplynuly další dva týdny, o které se přiblížil okamžik zahájení patrně největší kačerské akce na našem území – eventu Great Moravia 2017. Tentokrát to byly dva týdny, během kterých se událo hodně věcí, včetně velice podstatné novinky. Obrátili jsme se tedy opět na jednoho z organizátorů – Stanislava Šestáka – kterého většina komunity bude znát pod přezdívkou Tobias Reviewer.

Jen krůček a Great Moravia bude giga eventem

Patrně nejzásadnější zprávou uplynulých dnů je snížení hranice giga eventu na 3000 účastníků. Jaká byla Tvá reakce na tuto zprávu?
Bylo to opravdu velké překvapení, nikdo z reviewerů o změně nevěděl a ani ji nečekal. A samozřejmě jsem měl velkou radost. Přece jen zalogování dalších 1000 WA by ještě chvíli trvalo.

Je tedy takřka jisté, že event Great Moravia bude prvním „gigáčem“ na území Česka. Mohou tedy návštěvníci počítat se třiceti „labkami“?
Tak poslední slovo bude mít Groundspeak. A pokud to schválí, jako Giga event budeme mít nárok na 30 labek.

Na Facebooku jste naznačili, že jeden z doprovodných programů proběhne i na Fortu č. XVII v Olomouci. Prozradíš těm, kteří nejsou místní, co je to za objekt, a čím je zajímavý?
Podobně jako Terezín a Josefov byla i Olomouc velkou bastionovou pevností, která ovšem na rozdíl od prvních dvou prošla ohněm nedlouho po svém dokončení. Roku 1758 si na ní Prušáci vylámali zuby. Vzhledem k rychlému rozvoji dělostřelectva po sedmileté válce bylo potřeba pevnost dále modernizovat a rozšiřovat, jednoduše řečeno víc oddálit nepřítele od jádra pevnosti. V případě Olomouce to bylo realizováno výstavbou věnce předsunutých pevností, tzv. fortů a z Olomouce se tak stala pevnost fortová. Plánováno bylo přes 20 předsunutých pevností různého typu a jednou z nich je právě Fort XVII. Je to jeden z největších olomouckých fortů. Dnes patří olomoucké forty mezi unikátní stavby, které ve střední Evropě nemají obdoby.

A naznačíš nám doprovodný program, který v tomto objektu chystáte?
Určitě to bude prohlídka fortu a nějakých jeho podzemních prostor. No a pak ukázka nějaké zajímavé dobové činnosti. Podrobnosti ještě ladíme.

Prohlédněte si, jak vypadá GPS Maze

Na facebookových stránkách eventu se objevilo StreetView GPS Maze v Llangollenu. Účastníci si tak mohou udělat obrázek, o čem vlastně eventy GPS Maze jsou. Jak bys je vlastně popsal svými vlastními slovy?
GPS Maze je výstava s interaktivními prvky, týkající se geocachingu a technologie GPS. Návštěvníci si budou moci prohlédnout různé typy a provedení keší, dozví se něco o etice v geocachingu a některé zajímavůstky si budou moci i vyzkoušet.

V lednu (by) měly začít opravy vyhořelé části zámku Plumlov. Dá se v tuto chvíli s nějakou jistotou říci, že se nijak nedotknou samotného eventu?
To se bohužel s jistotou potvrdit nedá, ale podle informací, které máme k dispozici, by se to eventu dotknout nemělo.

Na závěr lehce soukromá otázka: na eventu bude možné získat tři ikonky do sbírky nalezených typů keší: „labku“, giga event a GPS Maze. Chybí Ti některá z nich?
Já mám všechny tři 🙂
Děkujeme za rozhovor!

Mega Event Great Moravia – důležité odkazy