Keška Motolský potok: Vyjádření České asociace geocachingu k tragické nehodě

 

Vyjádření České asociace geocachingu k tragické nehodě v korytě Motolského potoka

V sobotu 9. června 2018 došlo k tragické nehodě: Skupina čtyř hráčů geocachingu vstoupila při hledání geocachingové schránky (kešky) do zatrubněné části Motolského potoka v Praze. Během jejich pobytu v podzemí zvedl přívalový déšť hladinu potoka natolik, že skupina byla smetena rozvodněným proudem. Dvojice hráčů byla zachráněna vylovením z Vltavy, další osoba byla bohužel později nalezena mrtvá a poslední je dosud pohřešovaná. Vedení České asociace geocachingu vyjadřuje upřímnou soustrast pozůstalým oběti tragédie. Zároveň přejeme brzké uzdravení oběma zraněným.

Geocaching je širokou platformou pro aktivní trávení volného času, je zdrojem poznání a spojuje lidi napříč věkovými a sociálními skupinami. Hledání kešek je v drtivé většině případů bezpečnou a bezproblémovou aktivitou vhodnou i pro rodiny s dětmi. Pouze nepatrný zlomek keší má dobrodružnější charakter, vyžaduje dobrou fyzickou kondici, zvláštní dovednosti či vybavení. Při dodržování pravidel jsou však i tyto kešky bezpečné. Do této kategorie patřil i cíl skupiny z Motolského potoka. Daná keška byla správně klasifikována vysokou terénní obtížností s důrazným odkazem na pravidla pro bezpečný pobyt v podzemí. Ač vyšetřování této tragické události není dosud uzavřeno, zdá se, že hráči podcenili to nejzákladnější pravidlo, kterým je nevstupovat do podzemních prostor v případě hrozících intenzívních dešťů.

Geocaching není o nic rizikovější aktivitou než jakýkoliv jiný sport provozovaný ve volné přírodě. Tato tragická událost je v Česku prvním smrtelným úrazem spojeným s geocachingem, ač média zmiňují případ mladíka, který se v roce 2005 zřítil ze svahu (souvislost s geocachingem nebyla prokázána) a nález mrtvého v mostním pilíři v roce 2012 (potvrzená sebevražda).

Tak jako musí ve vlastním zájmu dbát bezpečnostních pravidel cyklista, vodák nebo turista, tak i hledač kešek musí vždy pečlivě zvažovat své schopnosti a veškeré vnější okolnosti. Česká asociace geocachingu dlouhodobě pracuje na vzdělávacích programech, ve kterých je důraz na vlastní bezpečnost vždy na předním místě. V naší osvětové činnosti budeme pokračovat i nadále, a poučení z této události se v ní nepochybně odrazí.

10. června 2018
Česká asociace geocachingu z.s.

Odkaz na originální zprávu:

Vyjádření České asociace geocachingu k tragické nehodě v korytě Motolského potoka