Jak se připravuje GPS Maze Europe

 

GPS Maze Europe je unikátní event, který se koná v Evropě vždy jen jednou za rok.

Letos se bude konat zároveň s GIGA eventem v září na Plumlově. O tom jak GPS Maze event vzniká jsme mluvili s jedním z hlavních organizátorů Jirkou Ledahudcem aka Kulhalem.

Co na GPS Maze uvidíme a zažijeme?

GPS Maze je výstava věnovaná geocachingu ve všech jeho podobách, jeho pravidlům, technice, ochraně přírody a vztahu k našemu okolí vůbec – a to všechno se snažíme ukázat zajímavou interaktivní formou. Celou expozici každý rok aktualizujeme a vylepšujeme, takže i ti, kteří viděli některou z předchozích výstav, najdou v našem výstavním stanu něco nového. Můžeme se těšit zase na nové technické vychytávky, chystáme se zásadně předělat sekci věnovanou statistikám a uvažujeme o panelových diskuzích, které by probíhaly v určitých hodinách poblíž samotné výstavy.

Kde se dosud GPS Maze Europe event konal?

První GPS Maze Europe se konal v září 2013 v pražské Stromovce. Další výstava se pak uskutečnila v květnu 2015 v Mohuči (Německo) a pak loňská v britském Llangollenu, to byl srpen 2016. Tento výčet by nebyl úplný bez připomenutí předchůdce velkého GPS Maze – a tím byl ČAGeo Létající cirkus. To byla taková komornější verze výstavy, a je zajímavé, že poprvé byl Létající cirkus představen geoveřejnosti  v září 2012 na Mega Moravia, za kterým stáli mnozí z dnešních organizátorů Great Moravia.

Jak event GPS Maze Europe vzniknul?

Na začátku roku 2012 byla založena Česká asociace geocachingu. Za jejím vznikem tehdy stála parta lidí, kteří měli chuť udělat pro geocaching něco navíc, měli energii pustit se do velkých projektů – a tím prvním byl již zmíněný Létající cirkus, který během let 2012 a 2013 přistál na pěti místech v různých krajích Česka. Po formální stránce se jednalo o klasický event. Od samého začátku jsme však měli ambici výstavu povýšit na GPS Maze, což byla obdobně zaměřená výstava putující po různých místech USA a Kanady. K tomu bylo pochopitelně nutné získat důvěru organizátora hry – společnosti Groundspeak.

Jak takové získávání důvěry přes oceán funguje?

Čtěte:   Suvenýr: Kačeři pomáhají planetě

Celé jednání od úvodního představení našich plánů až po publikaci prvního evropského GPS Maze trvalo asi půl roku. Pomohlo nám tehdy, že úplně první uvedení Létajícího cirkusu navštívili zástupci Groundspeaku osobně a mohli tedy sami posoudit naši připravenost něco takového zvládnout. Přidělení ikonky GPS Maze bylo pro nás obrovskou vzpruhou a vynaložili jsme tehdy všechny síly k tomu, aby první evropská výstava byla na co nejvyšší úrovni. Myslím, že se to povedlo. V září 2013 se do Prahy sjely zástupy geocacherů z celé Evropy a celá akce byla vysoce hodnocena většinou návštěvníků.Takže vše je vymyšleno a vyrobeno tady v CR?

Ano, do posledního šroubku. Ještě i dnes se občas setkáváme s názorem, že nám výstavu poskytl Groundspeak, že k nám přijela přes moře hezky zabalená v kontejneru. Ve skutečnosti celá konstrukce, všechny exponáty byly zhotoveny našimi členy a příznivci. Veškeré texty, obrázky, grafika – to vše vznikalo po večerech v našich domovech. Často slýcháme, že ta naše výstava je lepší než ta americká. Já s tím neskromně souhlasím. Měl jsem možnost dvakrát navštívit americký GPS Maze. Bylo to hezké, zajímavé – ale zároveň trochu povrchní a neosobní. Ta americká verze byla totiž vytvořena profesionální výstavnickou firmou, zatímco na té naší je znát, že se jedná o komunitní projekt, že ji připravili lidé, kteří geocachingem opravdu žijí.

Jak dlouho trvá příprava GPS Maze?

Práce na GPS Maze v podstatě nikdy nekončí. Intenzivní přípravné období trvá asi osm měsíců před uvedením výstavy. Během této doby je nutné doladit veškeré logistické záležitosti, projít a doplnit obsah výstavy, opravit staré exponáty a vyrobit nové, vytisknout všechny panely, cvičně postavit výstavu v pronajaté hale a doladit veškeré podrobnosti tak, abychom na místě byli schopni vše postavit během pár hodin a otevřít vchod pro první návštěvníky. Souběžně s tím běží práce na přípravě dalšího ročníku. V těchto dnech vyhodnocujeme pozvánky na rok 2018, vysvětlujeme principy, připravujeme rozpočty, sestavujeme plány. Práce je opravdu hodně a nedělali bychom ji, kdybychom neviděli, že to má smysl – pro celoevropskou geokomunitu i pro nás.

Děkujeme za rozhovor a držíme palce. O průběhu přípravy GPS Maze vás budeme ještě informovat.

Čtěte:   Geocaching.com lokalizoval datum a čas ve statistikách

 

GPS Maze Europe 2017 – důležité odkazy

This slideshow requires JavaScript.