Egypt – suvenýr za Geocaching

 

Další zemí, které byl letos nově přidělen suvenýr, je Egypt. Egypt spojuje Afriku se Středním východem a také současnost s minulostí. Je znám především svými památkami, životně důležitou řekou Nil a hlavní metropolí Káhirou. Jeho bohatá historie a kultura sahá do mnoha tisíciletí, díky čemuž je Egypt jednou z nejzajímavějších zemí světa.

Mezi světově proslulá místa patří pyramidy v Gíze a Velká sfinga. Město Luxor, které se nachází na jihu Egypta, skrývá početné starověké artefakty, například chrámový komplex Karnak a Údolí králů. Egypťané jsou obecně považováni za kulturně a politicky důležitý národ.

Nebezpečné proudy, silné větry a nesčetné množství útesů jsou důvodem, proč je kolem pobřeží tolik  vraků. Mnoho z nich se stalo oázou pro vodní život a také zajímavým cílem kešerů. Příkladem může být keš Tauchen im Roten Meer / Diving in the Red Sea (GC6Y8XF), která se nachází zhruba 450 metrů od pobřeží v hloubce 20 metrů. Nalezení správného místa usnadní lano vedoucí od keše až na hladinu, ale i tak je potřeba mít zkušenosti s potápěním. Můžete zde spatřit chobotnice, murény, rejnoky, želvy, perutýny a další mořské živočichy. Tato keš je tedy optimální volbou pro kešery, kteří milují potápění a cestování.

Egypt není zrovna geocachingovou mekkou. Aktuálně je zde necelých 300 keší a většina z nich v hlavním městě a kolem pobřeží Rudého moře, ale pár zajímavostí se dá i přesto najít:

  • První keší v Egyptě byla Cheops Cache. Ta je již dnes bohužel archivována. Nejstarší aktivní keší je Fox 01. Ta je uloženo v poušti a tak asi není divu, že za více než 17 své existence má jen 13 nálezců. Ideální keš pro dobrodruhy.
  • Není překvapením, že keše s nejvíce FP jsou k nalezení u těch nejznámějších památek. Na vrcholu žebříčku stojí virtuálka Cheops V u stejnojmenné pyramidy a earthka v Údolí králů (GC1956A).
  • Pro lovce FTF může být zajímavá informace, že jsou zde k dispozici keše, které čekají na své nálezce několik let. Zatím nejdéle na svého prvního objevitele čeká keš Zerzura – the Lost Oasis, která byla publikována v červenci roku 2010. Seznam všech doposud nenalezených keší v Egyptě naleznete ZDE.