Černá Hora – Suvenýr

 

Jak již bylo avizováno, v roce 2019 se můžeme každý měsíc těšit minimálně na jeden nový suvenýr. Tentokrát je to Černá Hora. Pokud už jste nějakou keš v Černé Hoře našli a zalogovali, pak jste tento suvenýr již automaticky dostali.

Černá Hora je malá země na Balkánském poloostrově. Jedná se o velmi hornatý stát, kde nejvyšší vrcholky přesahují 2500 metrů. Základním stavebním kamenem celého horského systému je vápenec a dolomit, který je na mnoha místech silně zkrasovatělý, takže se v Černé hoře nalézá mnoho jeskyní a ponorných řek.

Za návštěvu určitě stojí Ledena pecina. Jedná se o ledovou jeskyni v nadmořské výšce cca 2300 metrů v národním parku Durmitor. I v horkém létě je zde zima, takže pokud se zde vydáš, přibal si s sebou minimálně jednu vrstvu oblečení. Stalagmity a stalaktity dosahují výšky dospělého člověka a návštěvníkům nabízejí impozantní pohled. Navzdory nízkým teplotám jeskyni obývají endemické organizmy. Pro zalogování stačí odpovědět na dvě, poměrně jednoduché otázky. Cesta sem z nedalekého města Žabljak ti zabere zhruba 9 hodin. Nejvhodnější doba k návštěvě je od května do září.

Keš s nejvíce FP je HOLY RUIN a nachází se u pobřeží poblíž zátoky Kotor. Jedná se zároveň o jednu z nejstarších keší v Černé Hoře.

Černá Hora nabízí spousty zajímavých míst k navštívení, tak neotálej a vyraz objevovat krásy této země.

Čtěte:   Pozvánka: Mega event Adventní Geoskořápky v neděli 11. 12.