Keška Lego – einer ist zuviel

 

Taky ti tento název vůbec nic neříká? Mně donedávna také. Jedná se totiž o keš s nejvíce FP na celém světě a počet FP se nedávno přehoupl přes hranici 10 000. A to již určitě stojí za pozornost.

Keš Lego – einer ist zuviel byla založena v roce 2007 v Berlíně u Legoland Discovery Centra. Přístup k impozantní žirafě postavené z kostek lega u vchodu je zdarma. Samotná keš je velikosti mikro a není úplně jednoduché ji najít, o čemž svědčí více jak 1000 DNF logů.

Od založení již tuto keš našlo přes 30 000 hráčů, a jak již bylo zmíněno v úvodu, aktuálně má přes 10 000 FP a další stále přibývají.

A co že to vlastně to FP je? Je to zkratka pro “Favorite Point”, česky bod oblíbenosti. Ten může udělit prémiový člen v případě, že se mu keška nějakým způsobem líbí a krom pěkného logu také tímto způsobem ocenit práce ownera. Počet FP se zobrazuje u každé keše v horní části hned pod názvem.

 

Řada kačerů, když si plánuje svůj výlet, si keše vybírá právě podle počtu FP. Toto umožňuje nástroj Project-GC. V záložce „Statistiky“ je část nazvaná „Statistiky keši“ a nástroj „Podle počtu FP“.

 

Následně se otevře formulář, kde vyplníte nick a vyberete si místo, ve kterém chcete vyhledat keše s nejvyšším počtem FP. Můžete jít až na úroveň okresů a případně si nastavit další filtry, např. typ keše, velikost keše, obtížnost atd.

 

Jak asi většině z vás došlo, samotný počet FP nemusí být vždy vypovídající. Přeci jen keše na exponovaných místech jich získají více než keše někde v kopcích a jiných, špatně dostupných lokalitách. Proto je možné lepší vybírat keše nejen podle absolutního počtu FP, ale podle procentuálního podílu FP. Na rozdíl od pouhého počtu FP je toto hodnocení založena na tom, kolik procent prémiových členů se rozhodlo dát keši FP.

 

Toto procento lze zjistit u každé keše. Stačí nahoře v listingu kliknout na malou černou trojúhelníkovou šipku a v menu, které se rozbalí, je zobrazeno, kolik procent prémiových členů udělilo FP. Krom toho, je možné si zobrazit seznam uživatelů, kteří FP udělili na dané keši a případně se dozvědět více o systému udělování FP.

 

Z mého pohledu je toto číslo více vypovídající. Je totiž spousta keší, které mají jen několik desítek FP, takže v seznamu se často neobjeví ani na první stránce, ale přitom patří mezi to nejlepší. Je to dáno např. již dříve zmíněnou menší dostupností. Na druhém konci stojí keše, které mají stovky FP, ale v podstatě jde o tuctové kousky, které „vydělávají“ na tom, že jsou na velmi navštěvovaných místech.

Schválně. Zkus si vybrat nějaký okres vyhledat a keše oběma způsoby. Rozdíly jsou často velmi překvapující.

Každopádně volba je vždy jen a jen na tobě. Důležité je nesedět doma a vyrazit někam ven.