Osobní signitemy

 

Kromě sledovatelných předmětů, o kterých jsme si vše podstatné řekli v kapitole TB / GC PŘEDMĚTY, můžeš v keškách najít také další objekty – například dřevěná kolečka či čtverečky. Oč se jedná, a jak si můžeš takové kolečko nechat vyrobit?

CWG

CWG je zkratka pro „Czech Wood Geocoin“, tedy něco jako „česká dřevěná geomince“. Jedná se o kolečko o průměru 35 milimetrů a výšce 7 milimetrů, na kterém je vygravírovaný (de facto laserem vypálený) na jedné straně nějaký obrázek a text, na straně druhé pak letopočet a logo Groundspeaku. Takové kolečko lze přirovnat k vizitce či podpisu kačera, který ji v keši zanechal pro ostatní. Platí pravidlo, že vzít takové CWG z kešky můžeš jedině výměnou za předmět stejné hodnoty – tedy nejlépe za vlastní CWG, případně jiný předmět v hodnotě 10 a více korun.

CWG - Czech Wood Geocoin

CWG – Czech Wood Geocoin

Za původním nápadem stojí čeští kačeři JPAgeo a Poník, kteří na jaře roku 2005 přišli s návrhem a neoficiálními pravidly dřevěné geomince. Nápad se poměrně rychle ujal především díky jednoduchosti, trvanlivosti, estetice a nízkým výrobním a pořizovacím nákladům. Původní dokument, ve kterém jsou CWG podrobně prezentovány, najdeš na webu http://mujweb.cz/jpa/geocoin.html.

Mnoho kačerů CWGčka sbírá a sbírky těch nejzapálenějších dosahují leckdy až úctyhodných rozměrů. Kromě vytažení z keše (respektive vyměnění) můžeš CWG získat například na eventech, případně od jiného kačera. CWGčka (typicky) nemají trackovatelné číslo – nelze tedy sledovat jejich pohyb, nemají žádný cíl a není ani podmínkou přesouvat již nalezené do další keše.

Pokud si chceš nechat vyrobit vlastní CWG, stačí hledat na Internetu výraz „výroba CWG“. Na trhu je řada firem, zabývajících se tímto oborem. Ceny se pohybují kolem 5 Kč za kus, přičemž prakticky všude je nutné objednat a odebrat určitý minimální počet kusů.

Objednání, zadání a výroba pak probíhá zpravidla následovně:

  1. Objednáš si požadovaný počet kusů.
  2. E-mailem či skrze webový formulář pošleš svůj návrh obrázku, který chceš na CWG gravírovat. Většina výrobců vychází zákazníkům vstříc a je ochotna bezplatně převést zaslané podklady do správného formátu.
  3. Před zahájením výroby dostaneš e-mailem náhled, jak bude Tvé CWGčko vypadat.
  4. Po schválení návrhu začne výroba, následně je objednávka odeslána.

Co můžeš s vlastními CWG dělat? Měnit je kus za kus ať už v kešce, nebo s jiným kačerem, případně je ukládat do keší jako svou vizitku pro ostatní kačery. Vlastní CWG se hodí především pro výměnu, pokud si chceš nějakou nalezenou minci ponechat a uložit do sbírky.

Další deriváty CWG

  • MWG – jedná se o menší variantu s rozměry, zpravidla o průměru 20 milimetrů a výšce 5 milimetrů.

    Srovnání MWG a CWG

    Srovnání MWG a CWG

SWG – „Slovak wood geocoin“ – slovenská obdoba CWG s prakticky identickými parametry.

SWG - Slovak Wood Geocoin

SWG – Slovak Wood Geocoin

 

Čtverečky SQ

Další zajímavou podobou sigitemu je potištěný dřevěný čtvereček o rozměrech 35 x 35 x 7 milimetrů. Na zadní straně je jednobarevné logo série, na přední pak barevný obrázek. Bližší informace najdeš na GeoGadget.cz, kde jsou i šablony ke stažení.

SQ

SQ

další kapitola
Lezecké vybavení T5