Pohyb je nedílnou součástí geocachingu – i když nebudeš lézt po stromech, šplhat po skalách, nebo se potápět do hlubin, takřka jistě budeš muset při lovení kešek chodit. Možná by Tě zajímalo, kolik kroků během svých výletů za poklady nachodíš. V takovém případě Ti může být dobrým pomocníkem fitness náramek.
Co je fitness náramek?
Jedná se o náramek, vyrobený zpravidla z pryže či silikonu, jehož součástí je elektronika, obstarávající různé funkce – například počítání kroků. Náramek pak obvykle komunikuje s dalším zařízením (typicky počítačem či chytrým telefonem) skrze Bluetooth, aby mohl odeslat naměřená a zjištěná data. S ohledem na používání v nejrůznějších podmínkách bývají tyto náramky odolné proti vodě, takže by měly přežít déšť či sprchu.
K čemu je tedy takový náramek dobrý?
- Spočítá Ti kroky, které jsi ušel.
- Možná Tě motivuje k větší míře pohybu.
- Skrze aplikaci (obvykle mobilní i webovou) můžeš porovnat dosažené výsledky s kamarády.
- Může sledovat Tvůj spánek a poskytnout Ti informace o jeho kvalitě.
- Některé umí budit pomocí vibrací, takže neruší okolí zvukem, jako tradiční budík.
Jak vybrat ten správný?
Základním kritériem při výběru, pomineme-li pro tuto chvíli nabízené funkce, bude určitě vzhled a pohodlnost. Přeci jen náramek budeš na ruce nosit obvykle celé dny, a pokud umí sledovat spánek, případně budit vibracemi, pak i noci. Většina produktů této kategorie se prodává nejméně ve dvou velikostech (pro mužskou a ženskou ruku) a často i více barevných provedeních.
Další, nad čím je vhodné se zamyslet, je způsob komunikace s uživatelem. Nejjednodušší a nejlevnější náramky používají k těmto účelům soustavu LED, jejichž rozsvícením či blikáním indikují například ušlou vzdálenost, nebo přepnutí do požadovaného režimu. Jsou-li Tvoje ambice v tomto směru větší, můžeš pořídit náramek s displejem – v takovém případě ale budeš muset počítat nejen s vyšší cenou, ale také menší odolností vůči případnému poškození. Při zvažování těchto možností je také dobré si uvědomit, že nejlépe zpracovaná data dostaneš až po jejich přenosu do mobilu či počítače.
Z hlediska měření vzdálenosti, kterou ujdeš či uběhneš, jsou výrazně přesnější náramky s integrovaným čipem GPS, které měří polohu a tím i rozdíly ve vzdálenostech výrazně přesněji. Jedná se ale o výrobky vyšší cenové kategorie. Levnější náramky fungují podobně jako počítadla kroků a jejich měření je tedy jen orientační. Další údaje, jako jsou spálené kalorie, pak pouze dopočítávají na základě zadané výšky a hmotnosti uživatele. Navíc se z hlediska svého principu dají ošálit jinou činností – například čištěním zubů či malováním pokoje. Pokud to tedy se sportováním myslíš vážně, pak Ti doporučíme k měřením použít buď chytrý telefon s nějakou fitness aplikací (řada sportovních programů je k dispozici zdarma), nebo kvalitní sportovní hodinky.
Pokročilejší náramky s displejem pak nabízejí i přídavné funkce, které přímo s pohybem nesouvisí – například umí na displeji zobrazovat informace z mobilního telefonu, ovládat hudební přehrávač, nebo lze skrze ně telefonovat. Tím se přibližují k chytrým hodinkám, jež mívají fitness funkce v základní výbavě, ale jejich cenovka začíná podstatně výše. Některé produkty zvládají i komunikaci s hrudním pásem, takže dokážou měřit srdeční tep.
Baterie v náramku se nabíjí většinou pomocí stejné nabíječky, jakou používáš k nabíjení mobilního telefonu. Výdrž na jedno nabití závisí především na funkcích – jednodušší náramky s LED bez problémů fungují i déle než týden. Naopak energetická náročnost zařízení s displejem je vyšší a je tedy nutné nabíjet častěji. Některé náramky ale vydrží fungovat i půl roku až celý rok.
Cenové relace
Jak jsme naznačili výše, chytré náramky mají velmi široké rozmezí dovedností a schopností, čemuž odpovídají i jejich cenové relace. Nejlevnější modely pořídíš již od 500 Kč, ty nejdražší pak atakují hranici sedmi tisíc korun – v těchto případech se však jedná o zařízení, přibližující se svými schopnostmi chytrým hodinkám.
V ceně do 1000 Kč počítej s těmi nejjednoduššími zařízeními, která komunikují s uživatelem prostřednictvím LED či malých OLED displejů. Většina modelů v této relaci je schopna sledovat kvalitu spánku, některé pak nabízejí funkci budíku. Zde je několik tipů:
V hladině mezi 1000 a 2000 Kč je situace podobná – i zde najdeš náramky, které zobrazují informace pouze pomocí LED, ale i zařízení s malým displejem.
Naše tipy:
S cenovkou mezi 2000 a 3000 Kč již je samozřejmostí displej a nějaké ty funkce navíc. Patří mezi ně například měření srdečního tepu, fungující často dokonce bez nutnosti použít hrudní pás. Počítat můžeš také se zobrazováním aktuálního času, takže náramek bez problémů zastoupí běžné hodinky. Některé náramky také podporují oboustrannou komunikaci s mobilem, takže například při příchozím hovoru zobrazí jméno volajícího.
Naše tipy:
V cenách od 3000 do 4000 Kč se již nacházejí profesionální modely, které kromě počítání kroků také měří tep a upozorní na příchozí hovor, případně lze přímo z náramku telefonovat. Displej je v této relaci naprostou samozřejmostí, navíc často kromě čísel a textu zvládne zobrazit i jednoduchou grafiku.
Naše tipy:
V nejvyšší cenové kategorii nad 4000 Kč je na výběr jen z několika mála modelů, neboť se pomalu ale jistě dostáváme do sféry chytrých hodinek, kde je také zajímavá konkurence. Za nemalou cenu dostaneš prémiový vzhled, měření srdečního tepu a také poměrně dobře využitelnou oboustrannou spolupráci s telefonem. Počítat tak můžeš s upozorněními na příchozí a nepřijatá volání, SMS, e-maily a události z kalendáře, včetně možnosti podrobného nastavení událostí, které bude náramek sledovat.
Naše tipy: