Chcete vyrazit na výlet do oblasti, kde je špatné internetové připojení? Nebo se chystáte do zahraničí a poplatek za mobilní data v roamingu vám připadá zbytečně vysoký? Máme pro vás tip, jak přímo z webových stránek Geocaching.com postahovat kešky do navigace či mobilního telefonu, abyste je mohli používat offline!
Samozřejmě existují plnohodnotné aplikace, jako jsou GeoGet či GSAK, nicméně ty zpravidla dovolují stáhnout keše ve zvoleném okruhu či regionu jen se základním filtrováním (například jen kešky, které jste nenašli a přitom mají terén 4,5 a nižší). Cílem tohoto článku je poskytnout vám postup, jak si sami vybrat keše k odlovu, následně je stáhnout a použít v zařízení.
Základní předpoklady
Začneme „nákupním lístkem.“ Potřebovat tedy budete:
- Webový prohlížeč Chrome.
- Doplněk prohlížeče CacheList.
- Zařízení, které je schopné zpracovat seznam kešek v jednom z podporovaných formátů.
Zásadním bodem seznamu je doplněk CacheList, který jeho autor Radek Baxa popisuje následovně: „CacheList je rozšíření pro Geocaching. Usnadňuje vytváření tisknutelného seznamu kešek a generování LOC, GPX, WPT, KML CSV.
Plugin (rozšíření) pro Google Chrome pojmenované CacheList usnadňuje vytváření tisknutelného seznamu keší a vytváření navigačních souborů ve formátu loc a gpx. Můžete snadno kliknout na mapu na geocaching.com na číslo vedle keše a přidat tak kešku do CacheListu. Ikonka Cachelistu zvýší počítadlo a vy budete moci vytvořit tisknutelný seznam keší nebo LOC, GPX, WPT či CSV soubor.“
Přidání kešek do seznamu
Máme tedy prohlížeč Chrome a doplněk CacheList. Pokud jste vše provedli správně, bude se vám na webu Geocaching.com u každé kešky zobrazovat jedno neoficiální tlačítko. Slouží k přidání respektive odebrání keše do/ze seznamu.
Tlačítko můžete využít přímo z mapy – v takovém případě stačí klepnout na ikonku kešky, kde se kromě kódu, názvu, úrovně obtížnosti a terénu zobrazí také nové tlačítko. Když na něj klepnete, zvýší se počítadlo CacheListu, situované v horní nástrojové liště, o jednu – tím jste přidali keš do seznamu. Pokud na tlačítko klepnete znovu, dojde k odebrání kešky a tím i snížení stavu počítadla.
- Přidání kešky z mapy do seznamu
- Keška byla přidána do seznamu
Druhá cesta vede přes listing keše, kde pod názvem opět najdete tlačítko pro přidání na seznam. Funguje to stejně, jako v mapě – druhým klepnutím kešku ze seznamu zase odeberete.
- Přidání keše z listingu
- Keš byla přidána do seznamu
Tímto způsobem si postupně „naklikáte“ do seznamu všechny kešky, které hodláte odlovit.
Export seznamu kešek
Jestliže klepnete na ikonu CacheList v nástrojové liště, zobrazí se seznam všech kešek, které máte aktuálně uložené v seznamu. Klepnutím na křížek na začátku řádku keš ze seznamu odeberete. Pokud klepnete na její kód, otevře se v prohlížeči stránka s listingem.
- Odebrání keše ze seznamu
- Otevření stránky s keší
Podstatně zajímavější jsou tlačítka v horní části tohoto okna. Nejdůležitější jsou první tři:
- Ikona s košem slouží k vymazání celého obsahu seznamu.
- Ikona s tiskárnou vytvoří seznam v podobě, ve které ho snadno vytisknete na tiskárně.
- Vymazání celého seznamu
- Tisk seznamu na tiskárně
- Třetí ikona slouží k exportu všech keší do souboru. Po klepnutí zadáte název souboru a vyberete jeho formát. K dispozici je LOC, GPX, WPT, CSV, KML a GGT. Soubor je následně běžným způsobem stažen a uložen do počítače.
- Uložení seznamu do souboru
- Zadání názvu a volba formátu
Uložení seznamu do zařízení
Do navigací Garmin uložíte soubor s keškami velice snadno:
- Připojte navigaci kabelem k počítači.
- Vyčkejte, než se navigace načte a připojí jako externí úložiště.
- Zkopírujte soubor ve formátu GPX na příslušné místo (v našem případě G:\Garmin\GPX).
- Odpojte navigaci od systému a následně i kabel z počítače.
Po spuštění navigace byste měli vidět přidané kešky.
Sami používáme neoficiální aplikaci c:geo, kam vyexportované keše dostáváme následovně:
- Stažený soubor odešleme z počítače do telefonu (používáme odeslání na vlastní e-mail, lze ale i jinak – třeba přes cloudové úložiště).
- Soubor GPX uložíme do úložiště telefonu.
- Spustíme aplikaci c:geo.
- Otevřeme sekci Uložené.
- Z kontextové nabídky zvolíme Import.
- Sekce Uložené
- Kontextová nabídka
- Klepněte na Import
- Vybereme Import GPX (na některých telefonech je nutné jít přes Import z Androidu a vybrat konkrétní složku).
- Zvolíme požadovaný soubor a necháme ho naimportovat.
- Zvolte soubor k importu
- Probíhá import keší
- Sekce Uložené
- Opustíme sekci Uložené a znovu do ní vstoupíme.
- Abychom měli aktuální data, použijeme volbu Aktualizovat vše v kontextové nabídce. S ohledem na často velký objem dat je vhodné provádět toto při připojení přes Wi-Fi.
- Kontextová nabídka
- Aktualizovat vše
- Aktualizace keší
Tímto způsobem si můžete z mapy nebo seznamu „vyzobat“ kešky v pohodlí počítače s klávesnicí a myší a následně je vyexportovat buď do navigace, nebo do aplikace v jednom z podporovaných formátů.
Máte nějaký jiný způsob, jak dostat kešky z oficiálního webu do navigace či aplikace pro geocaching? Podělte se s námi i ostatními čtenáři na Facebookové stránce Geocaching – Česká republika! Kromě toho tam můžete i pokládat dotazy, na které se pokusíme odpovědět v některém z příštích článků.