Bydlíte nebo se chystáte na výlet do Královéhradeckého kraje a chtěli byste zde nasbírat co možná nejvíce kešek?
Pak byste rozhodně neměli minout sedmé pokračování seriálu Powertraily a série, ve kterém se podíváme právě do tohoto regionu! Nabídneme vám doslova kačerské žně v podobě dvou sérií s více než dvěma stovkami keší.
Podmínky pro zařazení
Pro zařazení do tohoto cyklu článků jsme stanovili jen dvě podmínky: musí se jednat o powertrail či sérii s nejméně dvaceti keškami, které musí být číslovány arabskými či římskými číslicemi. Pochopitelně je možné, že jsme nějakou „řetězovku“ přehlédli, takže budeme rádi, když přispějete svým tipem na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.
U všech zmiňovaných sérií a powertrailů jsme před vydáním článku kontaktovali jejich zakladatele a/nebo ownery přes Centrum zpráv na oficiálním webu, abychom společně podali co možná nejpřesnější obraz o tom, co kačery vlastně čeká.
CYKLOTOUR
Jezdíte rádi na kolech? Pak by vás mohla zaujmout tato série, určená právě pro cyklisty. Pohybovat se budete na pomezí Královéhradeckého a Pardubického kraje, přičemž vaším výchozím a cílovým bodem bude Týniště nad Orlicí. Cestou projedete také obcemi Běleč nad Orlicí a Třebechovice pod Orebem. Čeká na vás trasa dlouhá asi 37 kilometrů, během které si nasbíráte 29 kešek, které jsou od sebe vzdáleny „tak akorát na kolo.“ Příjemnou zprávou je, že prakticky celá cesta je po rovině: nejvyšší a nejnižší bod dělí jen necelých čtyřicet metrů nadmořské výšky, záludnosti vás nečekají ani v terénu, jehož nejvyšší hodnota je v jediném případě 3,0.
Kromě 28 tradiček je k odlovu připravena také jedna mysterka, kterou lze odlovit po nalezení deseti kešek z této série. Indicie jsou uvedeny vždy na poslední straně logbooku.
Série zavede kačery do krásné přírody a příjemných lesů, kde si můžete užít pěknou projížďku na kole po písčitých cestách a cyklostezkách. Trasa vede i okolo míst, kde si lze odpočinout i se dobře občerstvit.
Zaparkovat své geovozidlo můžete na několika parkovištích, které owner vytvořil jako waypointy v listingu první keše.
- Počet keší: 29
- Délka: asi 37 kilometrů
- Obtížnost: D: 1,5 až 1,5/T: 1,5 až 3,0
- Typy keší: 28x tradička, 1x mystery
- Okruh: ano
- Owner: ludek63
- Datum založení: 17. až 18. června 2012
- Odkaz na první keš: GC3NQ85
- Odkaz na celou sérii
DSGC DARK SIDE OF GEOCACHING
Umíte si představit, jak vypadá temná strana geocachingu? Podle některých konzervativněji laděných kačerů jí určitě budou právě powertraily a série, kterým mnozí vytýkají, že nedodržují jedno ze základních pravidel geocachingu, totiž přivádět hráče na zajímavá místa. Bez ohledu na to, co si o těchto „skupinových keškách“ myslíme, musíme prostě brát jako fakt, že powertraily existují a jediné, co můžeme, je s tím nesouhlasit.
DSGC DARK SIDE OF GEOCACHING je v našem seriálu dosud absolutním rekordmanem – čítá totiž čtyři stovky kešek! Zakladatelé lákají na možnost odlovit tento počet v rámci jediného dne, přičemž většina kešek se nachází v blízkosti silnice, takže je možné lovit nejen pěšky, ale také z kola, koloběžky či auta. Pohybovat se přitom budete v okolí města Nový Bydžov, cestou pak minete či projedete i několika vesničkami. Nejedná se ale o souvislý powertrail s konstantní vzdáleností mezi keškami – spíše jde o několik „řetízků,“ které na sebe ve větší či menší vzdálenosti navazují.
Autoři žádají, aby se lovci zapisovali výhradně tužkou či propiskou – razítka ani nálepky nevidí rádi. V případě skupinového odlovu pak doporučují logovat se zkratkou. Owneři také pro snazší odlov připravili GPX soubor celé série ke stažení a nahrání do navigace. Kromě toho radí: „Pokud pojedete po trase od #001 ke #400, nebudete se muset nikde vracet. Hint označuje jen stranu silnice, na které keš hledejte, při cestě od nejnižšího čísla po nejvyšší.“
- Počet keší: 400
- Délka: nelze odhadnout
- Obtížnost: D: 1,0 až 1,0/T: 2,0 až 3,0
- Typy keší: 400x tradička
- Okruh: ne
- Owner: Sven&Vanilka
- Datum založení: 4. až 9. října 2016
- Odkaz na první keš: GC5C3CR
- Odkaz na celou sérii
JTJPT Je to jen power trail/Just Power Trail
Další kačerský „keškosběr“ lze realizovat na pomezí mezi Královéhradeckým a Středočeským krajem, kde na vás čeká 274 tradičních kešek od stejných zakladatelů, tedy od dua Sven&Vanilka. Pokud tedy chcete udělat ve svých statistikách viditelný skok, vezměte auto, motorku, kolo, koloběžku, nebo se vydejte po svých na tuto trasu, vedoucí opět po silnicích a silničkách. Owneři opět celou trať vypracovali tak, abyste se při postupném sběru podle čísel nemuseli nikam vracet. Všechny kešky jsou černé PETky, s jejichž odlovem vám pomůže určení strany, na které se nacházejí.
Kromě vzdálenosti téměř 114 kilometrů počítejte s místy s převýšením – rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem činí 99 metrů. Stejně, jako v předchozím případě, i tentokrát si můžete stáhnout připravený GPX soubor s daty k celé sérii. Opět platí, že z hlediska úspory místa v logbooku je lepší zapisovat se tužkou.
- Počet keší: 274
- Délka: asi 114 kilometrů
- Obtížnost: D: 1,5 až 1,5/T: 1,5 až 4,0
- Typy keší: 274x tradička
- Okruh: ne
- Owner: Sven&Vanilka
- Datum založení: 28. října 2013 až 3. listopadu 2013
- Odkaz na první keš: GC4RAH9
- Odkaz na celou sérii
PJH
V pořadí čtvrtým powertrailem Královéhradeckého kraje je PJH („pod Jestřebími horami“), sestávající z rovné padesátky tradičních keší. Čeká vás trasa dlouhá asi 15 kilometrů, přičemž se budete pohybovat nedaleko Trutnova, konkrétně v okolí obce Markoušovice. Cesta vede lesem, vydat se na ní můžete buď pěšky, nebo na kolech.
Owneři v listingu uvádějí: „Náš záměr byl udělat sérii kešek, která by byla v přírodě, ale přitom přírodě neškodila. Proto se nekoná žádný efektní obrazec a všechny keše ze série jsou umístěny podél cesty a jsou z ní snadno dostupné.“ Kromě toho připravili hned několik parkovišť jako waypointy – zpravidla se jedná o odbočky na lesní cestu. Do lesa je pochopitelně motorovým vozidlům vjezd zakázán, a to nejen zákonem, ale v tomto případě i dopravními značkami.
Nejnižší bod se nachází zhruba ve výšce 450 m n. m., nejvyšší o 200 metrů výše, takže počítejte s tím, že cesta místy povede do citelného kopce. Není to ale nic, co by průměrně zdatný cyklista nebo chodec neměl zvládnout.
Opět je doporučeno k logování nepoužívat razítka ani samolepky.
- Počet keší: 50
- Délka: 15 kilometrů
- Obtížnost: D: 2,0 až 2,5/T: 2,5 až 3,0
- Typy keší: 50x tradiční
- Okruh: ano
- Owner: DECH team
- Datum založení: 30. května 2012
- Odkaz na první keš: GC3MH8W
- Odkaz na celou sérii
Pomniky bitvy u Hradce Kralove
V tomto případě se jedná o sérii, sestávající ze 23 kešek, převážně multin, rozprostírajících se v prostoru mezi Novým Bydžovem, Hradcem Králové, Nedělištěm a Hořicemi. Kromě tématu je spojuje také owner, kterým je Petr1868. Dle jeho slov je smyslem této sady kešek „připomenout památku tisíců vojáků, kteří padli dne 3. července 1866 v bitvě v okolí vesnice Chlum, známé také jako bitva u Hradce Králové nebo bitva u Sadové.“ Kromě toho si také budete moci udělat celkem jasnou představu o velikosti celého bojiště.
Pokud si tedy chcete udělat takovou malou exkurzi do důležitého bodu historie Královéhradeckého kraje, zkuste sesbírat těchto dvacet multin a tři tradiční kešky.
- Počet keší: 23
- Délka: nelze určit
- Obtížnost: D: 1,5 až 2,5/T: 1,5 až 2,0
- Typy keší: 20x multina, 3x tradička
- Okruh: ne
- Owner: Petr1868
- Datum založení: 12. června 2008 až 24. října 2011
- Odkaz na první keš: GC1CPPH
- Odkaz na celou sérii
T-S
Závěr sedmého dílu našeho seriálu Powertraily a série bude patřit powertrailu, nacházejícímu se nedaleko hranic s Polskem. Navštívíte během něj 23 vojenských staveb, a pokud ho půjdete/pojedete od T-S 43 až k T-S 82, počítejte s cestou dlouhou kolem 21 kilometrů s poměrně velkým převýšením, zejména pak závěrečným stoupákem (rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším bodem je skoro přesně 400 metrů). Kromě samotné fyzické náročnosti vám dají zabrat i kešky – nejtěžší terén vyjadřuje číslo 4,0.
Owner série uvádí: „S ohledem na umístění finálky je lepší začít u T-S 43 a pokračovat k T-S 82. Celá série se dá zvládnout pěšky za jeden den, ale vzhledem k terénu, který je dost členitý, to nejsou žádné laciné body. Proto nemám rád označení powertrail. :)“ Dále dodává, že převážná většina série je v lesích a není vhodná pro kolo. I když zdatný jedinec to s kolem určitě zvládne a místy mu bude i k užitku (třeba při přejezdu mezi T-S 59 a T-S 60/61 🙂 ).
V několika keškách jsou umístěny korekce potřebné pro odlov „bonusovky,“ která má otaznice v centru Trutnova, ale finálka je na trase série a zajdete/zajedete si k ní další tři kilometry navíc.
- Počet keší: 23
- Délka: asi 21 kilometrů
- Obtížnost: D: 2,0 až 4,0T: 2,0 až 4,0
- Typy keší: 19x tradiční, 2x multina, 2x mysterka
- Okruh: ne
- Owner: Dauthi
- Datum založení: od 21. září 2011 do 6. listopadu 2013
- Odkaz na první keš: GC3H05Y
- Odkaz na celou sérii
Znáte nějaké další powertraily či série?
Znáte nějaké další powertraily či série v Královéhradeckém kraji s alespoň dvaceti keškami, jež se v tomto přehledu neobjevil? Napište nám tip na Facebookovou stránku Geocaching – Česká republika.