Logujete „labky“ z domova? S novou aplikací Adventure Lab to nepůjde!

 

Groundspeak, respektive Geocaching HQ, vydal minulý týden novou mobilní aplikaci. Jmenuje se Geocaching Adventure Lab a jak naznačuje její název, využijete ji při hledání a logování takzvaných „lab keší“, které bývají nedílnou součástí mega eventů a giga eventů.

Lab keše zpravidla nemívají podobu běžných krabiček s logbookem. Nejčastěji spočívají ve zjištění nějaké informace či splnění úkolu na zadaném místě. Výsledkem je získání kódu, který hráč zadá do aplikace a keš se mu zapíše jako nalezená. Až dosud (a zatím stále) sloužilo k logování lab keší webové rozhraní. Zalogované kešky se hráči počítají do statistik podobně, jako jakékoli jiné kešky.

Co je aplikace Adventure Lab

Geocaching HQ označuje aplikaci jako „nový způsob, jak hledat a logovat lab kešky“. Takzvané „labky“ jsou považovány za experimentální formu keší a platí pro ně výrazně volnější pravidla. To umožňuje jejich zakladatelům (pořadatelům významných eventů) inovovat a testovat nové nápady, aby byl geocaching ještě zábavnější.

Co je velmi zásadní: mobilní aplikace dříve nebo později nahradí stávající webové rozhraní. V oficiálních materiálech je sice označována jen jako jeho rozšíření, nicméně Geocaching HQ doslova jedním dechem dodává, že pravděpodobně během několika měsíců webovou aplikaci ukončí a nechá hráčům jen tu mobilní.

Jaké výhody nabízí aplikace Adventure Lab?

Nutno podotknout, že nová mobilní aplikace přináší celou řadu změn. Některé z nich možná nebudou částí kačerské komunity přijaty úplně s nadšením. Pojďme se podívat na novinky v bodech:

  • Veřejný adresář lab keší – v aplikaci najdete všechny dostupné sady lab keší (GC je označuje jako „dobrodružství“), seřazené podle vzdálenosti. Pokud vás tedy „labky“ baví, snadno zjistíte, kde je lovit. To je určitě plus!
  • Ověření polohy – zatímco ve webové aplikace bylo možné logovat kešky prakticky odkudkoli – třeba ve vlaku cestou domů z eventu – mobilní aplikace toto nedovolí. Uživatelé budou moci logovat nález pouze v určitém okruhu od keše, daném jejím zakladatelem. Dle GC se jedná se o často požadovanou funkcí, kterou pořadatelé eventů chtějí omezit podvádění hráčů, jež na eventu například vůbec nejsou (k úspěšnému zalogování keše zatím stačí získat kód, který je možné předat).
  • Možnost lineární hry – tvůrci lab keší si mohou zvolit, zda se jejich série bude hrát v určitém pořadí. Díky tomu bude možné vytvářet „labky“ s příběhem, ve kterém na sebe keše budou plynule navazovat.

Co by měli vědět tvůrci lab keší?

Tvůrci „labek“ dostanou více možností, jak vytvořit skutečné dobrodružství. Budou moci definovat pořadí, v jakém se mají keše získat, což umožní nejen vytvářet příběhy, ale také ovládat pohyb hráčů v prostoru. Až do vyřazení webové aplikace však hráči nebudou nuceni respektovat definované pořadí keší.

Zakladatelé také budou moci svou sadu nastavit jako veřejnou, soukromou, nebo ji vypnout. Veřejná sada znamená, že bude uvedena v adresáři a bude přístupná všem. Soukromá sada „labek“ nebude veřejná a přístup k ní budou mít pouze uživatelé se specifickým kódem. Vypnutá sada znamená, že nebude uvedena ve veřejném adresáři a nebude k ní přístup.

Pokud se tedy v dohledné době chystáte navštívit nějaký mega či giga event, určitě si aplikaci Adventure Lab stáhněte, nainstalujte a vyzkoušejte! Očividně se vám její znalost bude hodit. K dispozici je zdarma pro mobilní zařízení s operačními systémy Android a iOS.

Co říkáte na novou aplikaci Adventure Lab a chystané změny? Podělte se o své názory na naší Facebookové stránce!

Zdroje: labs.geocaching.com, geocaching.com.