Loguj sledovatelné předměty mobilem s aplikací TBScan

 

Také patříš ke kačerům, kteří mají v telefonu uložené desítky či dokonce stovky sledovatelných předmětů, ale zatím ses „nedokopal“ k jejich zalogování? Zkus na to jít jinak! Loguj sledovatelné předměty hned, snadno a rychle! Jde to díky mobilní aplikaci TBScan, kterou dnes představíme.

Co aplikace TBScan slibuje?

V oficiálním popisku v Obchodě Play se dočteš, že logování sledovatelných předmětů (trackables) nebylo nikdy snadnější. Hlavní výhodou tohoto programu je, že nemusíš opisovat kódy z přívěšků. Stačí namířit foťák telefonu a aplikace sama rozpozná příslušná čísla a písmena.

Pokud sis tedy například na eventech opisoval desítky „TB kódů“ a doma je následně přepisoval do počítače, nyní můžeš logovat přímo z terénu. Kromě toho TBScan prozradí, co je úkolem předmětu či geocoinu, takže se můžeš rozhodnout, zda ho vezmeš sebou, nebo necháš na místě.

Jako hlavní vlastnosti a funkce jsou jmenovány:

  • Rychlá detekce trackovatelných kódů.
  • Načtení více sledovatelných předmětů najednou.
  • Zobrazení úkolu/mise předmětu.
  • Různé typy logů (vyjmut, zahlédnut, poznámka, převzat).
  • Šablony logů.
  • Přehled trackovatelných předmětů.
  • Možnost ručního zadání kódu, pokud není automaticky rozpoznán.
  • Proveď kontrolu sledovatelných předmětů z knihovny fotografií.
  • Export kódů pro GSAK.
  • Rychlý a datově úsporný přístup přes Geocaching Live API.

Jak snadno logovat sledovatelné předměty?

Protože se sledovatelné předměty logují na webu Geocaching.com, je prvním úkolem po spuštění přihlášení. Po zadání jména a hesla je nutné povolit aplikaci TBScan přístup.

Následně se ocitneš na úvodní obrazovce, na které jsou jen dvě velká tlačítka. První Discover slouží k nasnímání kódu sledovatelného předmětu. Stačí namířit „výřezem“ na kód, a pokud ho aplikace rozpozná, zobrazí ho v levém horním rohu. Režim snímání pak pokračuje, takže není problém tímto způsobem postupně naskenovat i několik desítek kódů. Kromě snímání fotoaparátem lze také klepnout na tlačítko s tužkou a zadat kód ručně.

Poté, co načteš všechny kódu, stiskneš tlačítko Continue, čímž se dostaneš na seznam. Klepnutím na tlačítko s tužkou můžeš zalogovat – tedy napsat log a odeslat ho tlačítkem Post. Aplikace pak postupně odešle logy typu „zahlédnut“ ke všem spatřeným předmětům.

Druhé tlačítko Log slouží k zobrazení informací o sledovatelném předmětu. Opět zde lze použít optické rozpoznávání znaků při „skenování“ fotoaparátem telefonu, nebo ruční zadání. V dalším kroku si můžeš přečíst popisek a případně provést jeden ze čtyř typů logu (spatřen, vyjmut, převzat či poznámka). Aplikace sama hlídá, aby nebylo možné poslat nesmyslný typ logu (například „vytažen z keše“ v případě, že sledovatelný předmět má ve vlastnictví nějaký kačer).

V postranní nabídce aplikace najdeš například nastavení (Settings), ve kterém si například můžeš zapnout automatické ukládání snímků či zvukovou odezvu. Můžeš se tu také podívat, jaké předměty máš ve svém inventáři (Inventory) či si prohlédnout statistiky používání aplikace (Statistics).

Zdarma, nebo zaplatit?

Aplikace je v omezené verzi zdarma. Za 80 Kč si přes nákupy v aplikaci (sekce TBScan Pro) můžeš pořídit neomezenou verzi, která nabízí:

  • Neomezené logování „zahlédnutých“ TB. Ve verzi zdarma je omezeno na pět kusů najednou.
  • Možnost vyhledávání sledovatelných kódů v dříve pořízených fotkách v galerii.
  • Možnost přebírat a vytahovat sledovatelné předměty od jiného kačera či z keše.
  • Ukládání často používaných logů jako šablon pro pozdější použití.
  • Možnost změnit datum a čas logu.
  • Výběr pouze určitých kódů k zalogování.
  • Export seznamu TB.

Pokud chceš tedy sledovatelné předměty logovat ve velkém, patrně se bez placené verze neobejdeš. S ohledem na ušetřený čas se ale může vyplatit.

Resumé

Aplikace je jednoduchá a její ovládání zvládne i začátečník. Zrychluje logování sledovatelných předmětů především možností naskenovat jejich kódy a identifikovat je pomocí OCR. Není tak nutné nic složitě opisovat. K plnohodnotnému využití je však nutné pořídit placenou verzi za 80 korun.Aplikace TBScan je v Obchodě Play od konce ledna tohoto roku a za tu dobu zaznamenala jen něco přes tisíc stažení. Průměrná známka 4,5 z 5,0 možných však svědčí o převažující spokojenosti kačerů.