Leap Day 2016 aneb jak se z eventu stal megáč

 

Letos nás čeká delší rok. Tedy rok přestupný – symbolický 29. únorem. Vzhledem ke čtyřroční periodě tohoto úkazu se spoustě kačerů hodí třeba do datumovky (kalendáře úlovků) nebo třeba ke splnění challenge keší.

Po celé republice se tak na 29. února letošního roku naplánoval nespočet eventů – často tzv. flashmobů – tedy setkání na pár minut. Stejný nápad měl i kačer Vrbcak a uspořádal v tento „den navíc“ setkání v Brně. Tehdy ale ještě netušil, že z obyčejného pětiminutového minutového flashmobu se může stát první brněnský megaevent.

Pár slov o přestupném dni

29. únor je v pořadí 60. dnem roku podle gregoriánského kalendáře – do konce roku poté zbývá jen 306 dní. Vyskytuje se jednou za 4 roky. Přestupný rok je o den delší než běžný rok a vkládá se v intervalu podle daného kalendáře. Slouží k vyrovnání rozdílů mezi délkou kalendářního a tropického roku. Délka kalendářního roku je určena počtem dní nebo měsíců odvozených od doby rotace Země kolem své osy, zatímco tropický rok je dán dobou oběhu Země kolem Slunce a ovlivňuje střídání ročních období.

Megaevent neboli megáč 

Megaevent už v české kotlině poněkud zevšedněl. Pro ty, kteří netuší – jedná se o tradiční setkání kačerů s očekávanou velkou návštěvností. Nálepku megaeventu událost získá při více než 500 účastnících. V České republice se v poslední době typicky pořádají dva stálé megaeventy ročně a občasně přibude i něco netradičního navíc. Navíc některé zajímavé eventy dosáhnou hranice Mega svojí zajímavostí (například tradiční Adventní Geoskořápky v Praze na Čertovce).

Co se stalo v Brně?

mega_72Vlastně dohromady nic. Na 29. února tam byl vypublikovaný klasický event pro brněnské hráče Geocachingu. Ale slovo dalo slovo, troška toho českého hecování zapracovala a najednou začalo číslo počtu účastníků na této taškařici pěkně poskakovat. Počet logů typu Will Attend stále rostl a původní vtípek o možnosti přehoupnout se přes hranici megaeventového stupínku začal dostávat reálných rozměrů. Zároveň s tím se informace začala přes Facebook a tak k dnešnímu dni je na akci přihlášena téměř tisícovka hráčů. Event splnil podmínky Mega eventu včas, takže byl následně ze strany Groundspeaku upraven z klasického eventu na Mega event.

Na bedra ownera tím ale zároveň padla velká „zodpovědnost“ a očekávání – z původního krátkého setkání by bylo spíše první brněnské megafiasko, takže začaly vznikat plány a program celé akce. Když už se Denisovy sady takto chvilkově přelidní, mělo by to mít i svůj pomyslný řád a program.

LabCache_80Nově je tedy pro nás všechny připravena unikátní prohlídka brněnských zajímavostí, které by byly za obvyklých podmínek v průběhu eventu nedostupné. Díky vstřícnosti správců památek se ownerovi podařilo vyjednat možnost návštěvy i během eventu a to ještě za zvýhodněnou cenu. Nebudou chybět ani oblíbené LAB kešky a grafický suvenýr na profilu.

věže a klenotnice katedrály sv. Petra a Pavla

za zvýhodněné vstupné – 15Kč
věže, klenotnice a sálů Staré radnice

za zvýhodněné vstupné – 25Kč

Doporučeno je však vytištění slevového poukazu na zvýhodněné vstupné.

Tak šup, nelenoš doma a zúčastni se historicky prvního brněnského megaeventu (GC68R3B).