Kešky na Mapy.cz? Nakonec nebudou!

 

Ve čtvrtek 10. září 2015 spustil Seznam.cz novou službu v rámci své mapové aplikace. V pátek 11. září  pak přišly Mapy.cz na Facebooku s oznámením, že po dohodě se společností Groundspeak, Inc. – provozovatelem oficiálního webu Geocaching.com – přinášejí možnost zobrazování kešek po zadání klíčových slov “geocaching” nebo “keš.”

 

Mapy.cz oznamují spuštění nové služby

Mapy.cz oznamují spuštění nové služby

S ohledem na herní a licenční podmínky byla pozice keší v mapových podkladech mírně (řádově v jednotkách metrů) posunutá. Nutno podotknout, že se nejednalo o “partyzánskou akci,” neboť Mapy.cz měly údajně s Groundspeakem uzavřenou dohodu.

Zobrazení kešek v podkladech Mapy.cz

Zobrazení keší v podkladech Mapy.cz

Jak přijala nápad Mapy.cz komunita?

Původně jistě dobře míněný nápad se u hráčské komunity ovšem setkal především s negativní odezvou. Nejčastěji zaznívaly následující výtky:

  • K informacím o poloze keší se tak dostanou i uživatelé bez registrace, kešky se budou ztrácet, nebo budou vykrádány či poškozovány.
  • Informace nemusí být zcela aktuální – samotné Mapy.cz počítaly s aktualizací jednou za 14 dnů.
  • Mapy.cz žádným způsobem neinformovaly o pravidlech hry (později byl přidán odkaz).
  • Hinty byly zobrazovány v nešifrované podobě.
  • Odchylka od skutečných souřadnic se pohybovala v tisícinách minut, tedy v jednotkách metrů, čili poloha pokladu byla zobrazena relativně dostatečně přesně.
  • Zobrazovány byly i jiné typy keší než “tradičky”, což s ohledem na to, že skutečná poloha “mysterek” a “multin” je jiná, než udávané výchozí souřadnice, působilo chaoticky.
Ke keškám byly dostupné podrobné informace

Ke keškám byly dostupné podrobné informace

V rámci objektivity ale musíme dodat, že řada uživatelů tento krok přijala pozitivně, jako například František Liška, který napsal komentář: “Na tohle jsem čekal už několik let, asi jsem se měl více ozvat. Super!” Tento uživatel rozhodně nebyl sám, komu zobrazování keší v největších českých mapách připadalo jako dobrý nápad.

Čtěte:   Powertraily a série 6: Vysočina

Mapy.cz zažily horký víkend, během kterého intenzivně komunikovaly s kačerskou komunitou a postupně zapracovávaly i přidávaly do plánů její připomínky.

Mapy.cz: vzdáváme se!

Nakonec ale vše dospělo k rychlejšímu konci, než možná kdokoli čekal: Česká asociace geocachingu, z.s. v úterý 15. září oznámila, že: “Společnost Groundspeak Inc. se rozhodla vypovědět smlouvu o spolupráci se Seznam.cz, a.s. Důvodem bylo to, že spolupráce neodpovídala jejich stávajícím potřebám a očekáváním, a také, že podpora geocachingu na serveru Mapy.cz ve stávající podobě představuje neúměrné riziko pro celou hru. Bylo zmíněno i to, že celá záležitost vyvolala obavy v české geokomunitě.”

Oznámení České asociace geocachingu

Oznámení České asociace geocachingu

Tentýž den Mapy.cz publikovaly na svém profilu na sociální síti Facebook oznámení: “Přes víkend proběhla spousta debat s aktivními hráči, kteří vyjádřili velké obavy, že zpřístupnění kešek na Mapy.cz povede k jejich ničení a ztrátám ze strany nezkušených a příležitostných hráčů. Hledali jsme různá řešení, která by vyhovovala oběma stranám, nakonec jsme se rozhodli, že kešky ze služby Mapy.cz v průběhu týdne zcela odstraníme. Omlouváme se všem, kteří se na nový obsah v rámci Mapy.cz těšili, geocaching již nebude z naší strany dále podporován.”

Mapy.cz vyklízejí pozice

Mapy.cz vyklízejí pozice

Obě oznámení spolu sice zcela nekorespondují, nicméně výsledek je tentýž: když zadáte na Mapy.cz klíčové slovo “kešky” či “geocaching”, v nejbližších dnech již pozice pokladů tímto způsobem nezjistíte.

Pokud vám Mapy.cz jako podklady vyhovují, máme pro vás závěrem jeden malý tip: když nad mapu přetáhnete soubor ve formátu GPX (například vygenerovaný nějakým programem či s pomocí pocket queries), zobrazí se vám poloha keší v těchto mapách.

Byl to podle vás dobrý, nebo špatný nápad? Přijďte diskutovat o plánu zobrazovat keše na Mapy.cz do naší skupiny Geocaching – Česká republika na Facebooku!

Čtěte:   Giga Event Great Moravia: co je nového 106 dní před zahájením?