Jak správně pracovat s modrými srdíčky

 

FP. Zřejmě většina z vás tuší, co tahle zkratka znamená. Ale pro jistotu, přece jen mezi námi jistě jsou nováčci, kteří se s geocachingem teprve seznamují. FP = z anglického favorite point, česky bod oblíbenosti. Modré srdíčko.

Bod oblíbenosti je jakási volitelná možnost ocenit kešku, která nás nějakým způsobem zaujala. Aby bylo úplně jasno, připomenu, že jej mohou udělovat pouze prémioví členové geocachingu, a také, že FP lze přidělit pouze 10 % nalezených keší, jinými slovy, pokud máte na kontě 100 nálezů, bod oblíbenosti od vás může získat maximálně deset z nich.

Ale dost bylo teorie, přejděme k hlavnímu gró tohoto článku. Totiž k tomu, v jakých případech je vhodné ocenit ownerovu kešku modrým srdíčkem, což je na stránkách geocaching.com symbol bodu oblíbenosti. Tedy vhodné… Udělování FP není ničím omezeno, samozřejmě až na zmíněnou nutnost mít zaplacené prémiové členství a možnost udělit jej pouze jedné desetině nálezů. Jinak můžete bod přidělit úplně jakékoliv keši, není nutné, aby splňovala jakékoliv podmínky co se týče vzhledu, velikosti, typu skrýše, lokalizace…

Následující řádky proto berte, prosím, jen jakési vodítko, pokud si třeba nevíte rady, kterou keš ocenit. Jedná se o subjektivní shrnutí mých dosavadních zkušeností a sledování chování ostatních kačerů ve smyslu udělování FP. Je mi zcela jasné, že mnoho z vás po přečtení článku shledá, že jsem na něco zapomněl, ale není v mých silách zmiňovat vše. Navíc, znovu opakuji, jedná se o čistě subjektivní pohled.

Tak tedy, kdy ohodnotit nález modrým srdcem?

Provedení schránky

Troufnu si tvrdit, že fikaná a nápaditá keška potěší kačerovo srdce více než obyčejná filmovka někde za okapem. Mnohdy nad výtvory některých ownerů zůstává rozum stát a člověk má pocit, že je svědkem uměleckého díla. Ocenit nápad a zručnost zakladatelů je jistě na místě.

Skrýš

Částečně může souviset s prvním bodem, v případě, že se oba faktory spojí dohromady, je to dvojitá radost. Ona ale obyčejná schránka schovaná fikaně nebo třeba v neortodoxním „uložišti“, kde byste keš rozhodně nečekali, může být podobným zážitkem jako luxusně zpracovaná krabička.

Místo

Na geocachingu je hezké, že vás mnohdy přivede na místo, které je prostě kouzelné. Nebo o němž jste třeba dosud neměli ani páru. Anebo jste kolem takového místa chodili celé roky, aniž byste tušili, že se zde skrývá „poklad.“ Je přece hezké spojit procházku nebo třeba i krátký relax s nálezem krabičky, no ne?

Téma

Od každé založené kešky se očekává, že bude obohacením pro ty, co se dostali do spárů geocachingu. Ne vždy tomu tak je, ovšem najdou se takové, které kačera prostě vtáhnou a ten při čtení listingu doslova hltá slovo po slově. Pokud jde o téma poučné a je jakousi osvětou, proč za to nepoděkovat přiděleným bodem?

Neortodoxní šifra

Možná patříte mezi ty, kteří při pohledu na modrý otazník přechází do mdlob, ale věřte, že mezi kačerstvem je řada takových, co mysterky vyloženě miluji a jsou pro ně jedním z důvodů, proč geocaching provozují. Těmto „milovníkům“ je třeba dát za pravdu v tom, že nález finální krabičky po náročném luštění má úplně jinou hodnotu. A pokud se jedná o vykutálenou šifru, tím tuplem se vám do mysli vkrade myšlenka ocenit za ni jejího autora.

Zajímavé zastávky

Dostáváme se k multinám, chcete-li třeba k letterboxům. Taky vás tolikrát potěšila procházka po zajímavých a poučných místech? Taky jste již měli tu čest namísto prostého opisování čísel z informační tabule zjišťovat finální souřadnice (případně souřadnice další zastávky) skutečně vykutáleným způsobem? Zajisté tedy budete souhlasit, že i takové kešky je třeba pochválit a zvýšit jejich renomé plusovým bodíkem.