Giga event Great Moravia nabídne 30+10 lab keší

Další LAB kešky, odlovitelné z gauče

 

Série LAB keší od Project-gc.com to rozběhla. Netrvalo dlouho a Groundspeak tuto sérii pozastavil. Inspirovala však řadu dalších autorů a tak světlo světa začaly spatřovat další série virtuálního dobrodružství, za které lze získat body z tepla domova.

Pokud jste tímto velmi netradičním a trošku kontroverzním fenoménem fascinování, mrkněte se na tyto další 3 série LAB keší.

Originální popiska hry:

EN: Welcome aboard, this is professor Netchvilski adventure. You are professor’s student and you’ve recieved a link to a weird page, informing that professor has been kidnapped. His way to freedom is not truly bright. Will you help to save him? SK: Vitajte pri dobrodružstve s profesorom Netchvilskim. Študentom profesora Netchvilskeho prišiel link na podivnú stránku, na ktorej sa tvrdí, že profesor bol unesený. Cesta za slobodou však nie je úplne ružová. Pomôžeš zachrániť profesora? Poznámky: Hra je html dobrodružstvo, na ktoré treba prístup na internet. Počas celej hry sa nič nesťahuje. Celá hra je odohrateľná aj z mobilného telefónu. Do zdrojového kódu webstránky sa dá dostať tak, že pred adresu vpíšete „view-source:“.

 

Originální popiska hry:

A virtual exploration of my geocaching profile and adventures. This is a play anywhere lab cache adventure, search my profile, stats and other geocaching related stuff to discover the code words required. Can be logged from anywhere in the world.

 

Originální popiska hry:

Once upon a time, a lackey visited Australia. We lost her in her travels, on the V line train from Geelong to Melbourne. There were puzzles and clues left at some of the stations, which revealed her name. Oh, she has also dropped a trackable in her name! Can you discover who the lackey is? Special mentions to Geocache_Talk and Ol’Fogie ! They have helped make some of the stages of this adventure. NOTE – All the stages have a 50-150m radius and must be played in a linear order. The stages might require you to use a web browser or do some further internet research to get the code. All stages are VIRTUAL and there is NOTHING to find at any stage.

 

No, Groundspeaku se to možná trochu vymklo z rukou. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet dále.