Geocaching a Tenerife? Jednoznačně ano. Pojďme se podívat, na co si dát pozor a co naopak neopomenout při návštěvě Tenerife. Nečeká tě vyčerpávající manuál o keších na Tenerife, ale shrnutí několika postřehů z jeho týdenní návštěvy. Tyto informace by se ti mohly hodit, pokud se ostrov rozhodneš také navštívit.
Když jsme zvažovali pobyt na Kanárských ostrovech, byla pro nás hlavním lákadlem sopka a přírodní krásy na Tenerife, takže volba byla jasná. Letěli jsme v lednu a vzhledem ke stabilnímu počasí na Kanárských ostrovech jsme měli všeobecně kolem 20 stupňů, u vrcholu sopky to bylo ale kolem 0, počasí bylo výborné na treky, ale otužilci zvládli i koupání v oceánu, na tohle jsou lepší podmínky hlavně na jižním pobřeží ostrova, na severu to víc foukalo.
Doprava
Levné letenky jsme našli s odlety z Berlína, při současné situaci a nabídce zatím žádné přímé levné lety z Prahy nejsou. Letiště jsou na ostrově dvě, jižní a severní. Ostrov není tak velký, aby se nedalo dostat ze severu na jih a opačně za celkem rozumnou dobu, takže ubytování si můžeš vybrat dle libosti. Pronájem auta je určitě dobrou volbou obzvláště ve více lidech, ale některé výlety by se daly obsolvovat i díky místní dopravě, kterou zajišťují autobusy Titsa. Jen je potřeba dobře plánovat, protože některá místa nejsou obsloužena v dostatečných intervalech a může to jezdit opravdu jen párkrát denně.
Tenerife je zajímavé i tím, že jako jediný Kanárský ostrov má svou tramvajovou linku, která spojuje Santa Cruz s La Lagunou. Je jí také věnovaná multi-cache GC24HD1 – LA AVENTURA DEL TRANVÍA DE TENERIFE.
Praktické informace
Ubytování se dá bez problémů sehnat přes běžné zprostředkovatele dopředu. Kanárské ostrovy bych zařadila k těm méně nákladným.
Přiletěli jsme v neděli a narazili jsme na problém zavřených obchodních center, kde jsme chtěli udělat první nákupy potravin. Ovšem v turistických oblastech a historických centrech větších měst najdeš obchody, které jsou otevřené i v neděli. Voda z kohoutku se dle našich zjištění na většině ostrova nedá pít a je potřeba ji kupovat.
Výlety a aktivity
Pico de Teide a okolí
Pico de Teide
Sopka nás se svými 3718 m n.m. zajímala nejvíc z celého ostrova. Je potřeba získat povolení pro vstup na vrchol, a to předem na https://www.reservasparquesnacionales.es/, bez platného osobního dokladu a čísla rezervace tam návštěvníci pouštění nejsou, tedy pokud je místo hlídané. Sopka není hlídaná v případě nepříznivého počasí, kdy nahoře nikdo není, nebo mimo provozní dobu lanovky. Nahoru se dá dostat buď zmiňovanou lanovkou, jejíž lístek lze koupit předem on-line nebo si vystát řadu a koupit až na místě. Neměj žádné obavy z toho, že pokud bys vyjel nahoru později, že už tě nepustí. Z časových intervalů, které jsou na povolence jen dvouhodinové, totiž nedělají žádnou vědu. Rozhoduje datum, číslo povolenky a tvůj osobní doklad; je možné to vyjít i pěšky od Roques de García nebo parkoviště u lanovky, což při střízlivém odhadu ty 4-6h zabrat může dle zdatnosti. Pozor, je to i jiná nadmořská výška, než jsme zvyklí. Poblíž u parkoviště je také zastávka autobusu, ale ten jezdí opravdu jen jednou denně, ráno tam a odpoledne zpět, jedna linka z jihu a druhá ze severu ostrova.
Jeden z nás se rozhodl pro fyzicky náročnější variantu – tedy výšlap bez lanovky a její využití až při cestě zpět. Počasí bylo nepříznivé a tak lanovka nejela, tudíž to musel celé sejít ještě ten samý den ve sněhu zpět k silnici, klesání je ovšem rychlejší. Jediná ubytovna u vrcholu sopky ho odmítla, protože nebylo místo. Tvrdili, že ho kvůli bezpečnosti nemůžou ubytovat, i kdyby spal na zemi. Takže hlídat počasí a sledovat provoz lanovky on-line na https://www.volcanoteide.com/en/ nebo se připravit na dobrodružství, které ovšem není pro každého.
Kdo by měl zájem o pozorování východu slunce ze sopky, měl by zvážit i rezervaci v již zmíněné ubytovně:
https://www.volcanoteide.com/en/volcano_teide/hiking/altavista_mountain_refuge.
Nahoře od lanovky samotné je to pořád ještě pěkné stoupání až na vrchol. Tam to už začíná být zajímavé nejen díky výhledům, ale i páře, která ze sopky stoupá. Earthcache GC6XXXX – TEIDE a GC1EPYZ – Fumaroles at the summit of Pico del Teide.
Roques de García
Další atrakcí poblíž je trail Roques de García, ten je perfektní a fotogenický a skalní útvary úchvatné. Více informací viz. earthcache GC1HGE3 – Roque de Garcia a GC1X8DR – The Cathedral.
Astronomická observatoř
Pokud si uděláš rezervaci předem, dá se dostat i do observatoře v horách. Turistické agentury mají v nabídce hned několik typů prohlídek.
Sever ostrova
Nejzelenější částí Tenerife je jeho hornatý sever. Na běžné turisty tu člověk narazí méně, takže si může plně vychutnat přírodu této klidné oblasti.
Anaga
Zvolili jsme vycházku z Chamorgy až téměř k majáku, kvůli časovému omezení jsme ale nešli až dolů. Pěkně to tam profukovalo a jak jsme byli na hřebenu, měli jsme co dělat. Výhledy ale perfektní, viz. GCH316 – Montana Tafada.
Taborno
Roque de Taborno je jednou z geologických charakteristik pohoří Anaga připomínající svým tvarem švýcarský Matterhorn, túru kolem tohoto útvaru lze absolvovat zhruba za 3 hodiny, základní informace viz. GC246CY – Roque de Taborno a tradiční keše přímo u trailu.
Plážové oblasti na jihozápadě a západě
Pokud chceš svůj volný čas trávit více na plážích mezi kvanty turistů, pak je jihozápad tou pravou volbou. Nepřeberné množství resortů a písečných pláží s pravděpodobností nejlepšího počasí na Tenerife je právě zde.
Pár keší se tu taky najde, ráda bych upozornila aspoň na virtuálku GCDEF2 – Hole in One? a GC5Z5W1 – Playa El Duque u luxusně působící oblasti u Playa del Duque.
Můžeš objednat i různé výlety loděmi včetně těch za delfíny a velrybami, které právě v těchto částech oceánu mají svůj domov, takže pravděpodobnost, že na ně narazíš, je velká. My jsme koupili lístky na výlet s předstihem ještě z domova, ale přímo u pláží (např. v Los Cristianos, Costa Adeje) je takovýchto společností více a lze tedy koupit až na místě. Vybírej radši menší loďky, protože ty se k delfínům dostanou blíže, z těch větších je budeš pozorovat více z dálky.
Zajímavost a menší poznámka: Costa Adeje má mezi nepřeberným množstvím restaurací taky jednu českou s českým personálem a českým jídlem – Orange cafe. Náhodou jsme se zde zastavili na zmrzlinu a s překvapením na baru našli fotku Karla Gotta a Michala Davida i s personálem. Česká komunita na Kanárských ostrovech není zas tak malá, v brzké době (duben 2019) plánují pořádat i svůj první ples, samozřejmě Michal bude jedním z účinkujících. Dalším kulturním počinem bylo nedávné hostování českého souboru s muzikálem Jesus Christ Superstar a patřičnými slevami pro Čechoslováky v Aroně. Více informací viz. příslušné česko-slovenské skupiny na Facebooku – skupiny většinou hledám pomocí slovního spojení „Češi a Slováci na/v…“.
Los Gigantes
V Los Gigantes bych si příště zvolila už pouze město, pláž s tmavým pískem a výhledy na úžasné útesy. My jsme si vybrali dobrodružnější variantu, a to přímo túru na útesech i s tunely dlouhými kolem 1 km (čelovky, dobré boty, jídlo a pití s sebou). Pro někoho může být trek po útesech dost dlouhý a fyzicky náročný se vším tím stoupáním a klesáním, přelézáním z jednoho „patra“ na druhé. Ale znám kačery a tak pokud nemají fyzický problém a závratě, určitě rádi stráví 5-6 hodin jen na útesech a ve svazích, více viz. GC4ED66 – excursión de cocodrilo – Bonus; nadprůměrně hodnocená bonusovka, předpokládám, že FP jsou za celou sérii, ovšem opravdu se nepřeceňuj, jak je také napsáno v listingu.
Masca
Někteří tvrdí, že Masca je nejhezčí vesnicí na Tenerife. Měly by tam být parádní výhledy do hor, viz. GC7EWTT – Masca.
Opuštěný Abades
Z navštívených míst si ráda odnáším body za co nejvíce typů keší. V Abades jsou u sebe hned dva méně časté typy: letterbox a wherigo, takže další cíl byl určen a vůbec nelituji. Obzvláště pro vyznavače urbexu a klidných, tudíž nepřelidněných pláží (včetně nudapláží) je to dobrá volba, i když nám tam dost foukalo. Moc nás zajímal osud místa a více jsme se dozvěděli z listingu u GCY236 – Ghost village – Fantasma pueblo – Geisterdorf.
Další atrakce
Severozápadní pobřeží
Tady bych chtěla upozornit ještě na dvě atrakce, a to přírodní lávové bazénky v Garachicu (GC2K33V – Garachico) a botanickou zahradu s dračím stromem, prý nejstarším stromem na ostrově, jehož stáří se odhaduje na 600-800 let v Icod de los Vinos (GC339KD – EL DRAGO).
Východní pobřeží
Hodně turistů navštěvuje také vesnici Candelaria s patronkou Tenerife „La Morenita“ a okolím s prehistorickými jeskyněmi, kde byly nalezeny mumie původního obyvatelstva. Nedaleko se nacházejí také pozůstatky pyramid – stačí popojet do Güímaru, návštěva pyramid je ale zpoplatněná. Trochu více se o původních obyvatelích a patronce dá dozvědět z listingů GC3YDQ9 – Gunaches (no 1) a GC3YG8C – Guanches (no 2).
A další
Určitě by se dalo zmínit mnohem více včetně historických měst (Orotava, Santa Cruz de Tenerife, San Cristóbal de La Laguna – město zapsáno v dědictví UNESCO), sportů, zoo, botanických parků, ale tohle mi přišlo z ostrova to nejzajímavěší. Všem kačerům bych tímto chtěla popřát hodně zábavy a dobrodružství při objevování nových míst a cestování.