Bude event Den polévky gazpacho 2018 dalším „megáčem“?

 

29. června publikoval Rico Reviewer event GC7GAZP Den polévky gazpacho 2018/Gazpacho soup day 2018. Není bez zajímavosti, že listing publikoval s výjimkou – konkrétně více než 90 dní před konáním samotné akce.

Proč? Odpověď je poměrně prostá: organizátoři neskrývají ambice udělat z devátého ročníku mega event, tedy akci s očekávanou účastí více než pěti stovek kačerů.

Začátek vypadal slibně – během prvního týdne překonal počet přihlášených stovku. Počátkem července 2018 růst sice viditelně zpomalil, nicméně log typu „zúčastním se“ odeslalo k 10. 7. již velmi solidních 160 hráčů. O týden později však prudce vyskočil a překonal hranici 300 WA.

Počet WA eventu Den polévky gazpacho 2018 v průběhu času (Zdroj: Project-GC)

Počet WA eventu Den polévky gazpacho 2018 v průběhu času (Zdroj: Project-GC)

Pozvali jsme si k rozhovoru jednoho z organizátorů celé akce Honzu Wernera, známého pod přezdívkou weri.cz, abychom vyzvěděli vše, co by vás mohlo o této události zajímat.

Proč by event Den polévky gazpacho 2018 měl být „mega“?

Začnu možná trochu polemicky: nemáš pocit, že je poslední dobou trochu „přemegaeventováno“?

Tento pocit opravdu nemám. Poslední roky se u nás konají tradiční megáče jako Terezín, Skořápky nebo Místo činu. K této trojici se jednou do roka přidá ještě jedna větší akce. Neřekl bych, že je to příliš na zemi s tak velkou populací kačerů.

Proč by právě váš tradiční event měl narůst do rozměrů, kdy získá speciální ikonku „megáče“?

Den polévky gazpacho jsme začali slavit v Praze v roce 2010 jako večerní event, v roce 2012 zcela spontáně uspořádal Marram.cz ještě event v Prostějově. Tehdy jsme si řekli, že zkusíme udělat z gazpacha multievent. Následující rok se konalo 14 eventů s touto tématikou. Již tehdy někdo pronesl, že když jsme měli multievent, proč by další metou neměl být megaevent. Ten nápad dlouhé roky rostl až do nynější podoby. Přiznávám, že je v tom určitá výzva, kterou se snažíme pokořit.

Čím chcete být jiní nebo snad dokonce lepší ve srovnání s dalšími českými mega eventy?

Každý mega event je zaměřen na určité téma a ani tady tomu nebude jinak. Od začátku je Den polévky gazpacho inspirován britským humorem a zvláště seriálem Červený trpaslík. Věřím tedy, že si event najde zájemce mezi fanoušky této tématiky. Ale po několikaletých zkušenostech mohu říci, že se na eventu baví i ti, kteří o Trpaslíkovi uslyší poprvé.

Tento event určitě bude jiný než předchozí české mega eventy a jestli bude v některých ohledech lepší, dozvíme se na konci listopadu. Osobně mohu říci, že se o to budeme všichni snažit.

Den polévky gazpacho inspirován britským humorem a zvláště seriálem Červený trpaslík

Den polévky gazpacho inspirován britským humorem a zvláště seriálem Červený trpaslík

Co se chystá pro kačery?

Když už jsem u příprav, představíš nám realizační tým celé akce?

Realizační tým v současné době čítá přibližně 30 lidí. Základ tvoří parta lidí, se kterými jsem eventy (spolu)pořádal již v minulosti. Konkrétní jména asi nemá cenu vypisovat, zmínil bych ale, že se na eventu podílí i Česká asociace geocachingu nebo Klub geocachingových bláznů z Libčic známý svými vymazlenými keškami.

Ačkoli v oficiálním listingu akce uvádíte jako termín neděli 25. listopadu, na webových stránkách, které jste již stihli spustit, lákáte na třídenní akci od pátku do neděle. Jak tomu máme rozumět?

Do listingu je možné napsat pouze jedno datum, takže jsme zde uvedli neděli 25. listopadu, na kterou připadá tradiční Den polévky gazpacho. Akce ale začíná již v pátek 23. listopadu odpoledne a končí v nedělních odpoledních hodinách.

Je z hlediska pravidel nějak omezena délka konání mega eventu?
U megaeventu je pouze dána minimální délka, která je 4 hodiny. Maximální délka není stanovena.

Pojďme se na to podívat z pohledu kačerů, které mega event může zajímat ať už z důvodu možnosti odlovit lab keše, nebo zisku speciálního suvenýru. Jak jste na tom z hlediska příprav – už jste například přemýšleli nad labkami?

Přípravy na letošní ročník začaly prakticky po skončení toho předchozího, máme tedy za sebou 7 měsíců příprav. Většinu programu máme domluvenu, zbytek právě řešíme. Samozřejmě jsme přemýšleli i o labkách. Máme o nich jasnou představu, jen ještě nevíme, jestli jich bude 10 nebo 20. Ale byl bych rád, kdyby kačeři dorazili nejen kvůli bodu do statistik, suvenýru a labkám. Chceme, aby si každý našel program, který ho zaujme.

Místo akce: pražský hotel Ilf

Akce se má pořádat v hotelu Ilf. Může tento objekt nabídnout kapacitu pro řekněme pět stovek kačerů?
Hotel Ilf slouží jako školící středisko pro zdravotnický personál, konají se zde velké konference či kongresy. Hotel disponuje desítkou učeben včetně kongresového sálu pro 120 posluchačů. Dále zde jsou prostory restaurace a kavárny, které budou pro nás vyhrazeny po celý víkend. Pět set kačerů se vejde bez větších problémů.

Předpokládáš, že se „megáč“ bude odehrávat pouze v prostorách hotelu, nebo plánujete nějakou expanzi do okolí?

Většina aktivit se bude odehrávat v hotelu, protože nemůžeme dopředu zaručit pěkné počasí na konci listopadu. Ale i tak plánujeme několik venkovních aktivit, například týmovou soutěž Cesta na Fušál nebo noční bojovku, které se budou odehrávat v blízkém okolí hotelu.

Zkus trochu nalákat váhající kačery: už máte nějaké představy o doprovodných programech?

O programu máme jasné představy, seznam je již k nalezení na našich webových stránkách. Rozdělili jsme ho do několika kategorií a to na soutěže, workshopy, přednášky, besedy a výstavy. V soutěžích na vás čeká týmová hra Cesta na Fušál a různé kvízy, z workshopů je hlavním tahounem dílnička Jak na to s ČAGeo a KGB Libčice, ve které chceme ukázat, že lze celkem jednoduše vyrobit pěknou kešku. O přednášky se nám postará Slávek Hoblík, který povypráví o výrobě geocoinů včetně toho letošního eventového, nebo Maxinoha, který vás proškolí v programu Urwigo. Rovněž je v jednání beseda s českými reviewery, z nichž většina předběžně přislíbilia svoji účast. Samozřejmě nesmí chybět program pro fanoušky CWG a geocoinů. Pro ně bude připravena jedna místnost věnovaná výstavě sbírek CWG a GC. Věřím, že si každý v programu najde něco, co ho zaujme.

Budeme mít další mega event?

Dobrá, pojďme se tedy posunout k otázce, co je nyní potřeba udělat pro to, aby se z „obyčejného“ eventu Den polévky gazpacho 2018 stal mega event?

Je nezbytné, aby kačeři projevili o tento event dostatečný zájem, přihlásili se, pomohli pokořit hranici 500 WA logů, a pak taky v listopadu dorazili.

Stačí tedy, když kačeři nahlásí svou účast logem „zúčastním se“ a po dosažení hranice 500 přihlášených požádáte Geocaching HQ o udělení statusu „mega“?

Počet přihlášených není jedinou podmínkou pro získání nové ikonky. Groundspeak má další podmínky, které je potřeba splnit. Musíme například prokázat, že máme dostatečné zázemí pro pořádání, organizační tým, sponzory. Je toho více, ale 500 WA logů bude dobrý začátek 😉

Máš v tomto směru nějakou praxi, nebo máš v týmu někoho, kdo už tuto proceduru absolvoval?

Toto bude moje první zkušenost, ale opakovaně jsem tahal moudra od ostatních organizátorů mega eventů, takže věřím, že tuto proceduru úspěšně zvládneme.

Může se proces schválení „megáče“ na něčem zadrhnout? Nebo stačí prostě jen splnit počet přihlášených?

Počet přihlášených je jen jedna z podmínek, ale věřím, že vše dotáhneme do úspěšného konce. Žádný zádrhel není tak velký, aby se nedal překonat.

Čili v tuto chvíli jde primárně o to, aby kačeři hlásili svou plánovanou účast?

Jde o to, aby projevili zájem o naši akci v podobě WA logů, pomohli nám získat ikonku mega eventu a pak hlavně taky dorazili.

Dobrá, za Kešky.cz budeme držet palce, ať se podaří dosáhnout kýžené hranice a následně Geocaching HQ „vydá“ vytouženou ikonku. Pak se určitě vrátíme s prosbou o další rozhovor.

Další informace: