Geocaching oslavil 15 let

 

Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, Geocaching slaví patnácté narozeniny.Před 15 lety, přesně 2. května roku 2000 tehdejší americký prezident Bill Clinton nechal vypnout umělou odchylku přidávanou do signálu GPS, čímž se zlepšila přesnost tohoto navigačního systému pro civilní uživatele na odchylku několik metrů. Hned druhý den byla potom ukryta první keška.

Dave Ulmer a jeho první keška

Dave Ulmer a jeho první keška

Geocaching se stal okamžitě velmi oblíbený a v roce 2005 bylo přes 171 tisíc keší v 215 zemích světa. Okolo 700 jich bylo jen v České republice. Český geocaching zaznamenal svůj největší boom v letech 2006 a 2007. Počet skrýší stoupl na 5600, v roce 2008 se počet zdvojnásobil.

Letos přesáhl hranici 40 tisíc a aktivních geocacherů je cca 20 tisíc. První aktivní keš přitom byla v České republice umístněna 1. června 2001 s GC kódem GCE50 a názvem Tex-Czech, která se nachází v přírodní rezervaci u Štramberku. Nyní už se vyrábí ruční GPS navigace přímo podporované právě pro Geocaching. Pokrok je za těch patnáct let opravdu neuvěřitelný.

Dokonce jsou už i organizované CITO event, tedy setkání, kdy geocacheři se snaží vyčistit vymezené území od odpadků a nepořádku, který v přírodě nechali nepořádní lidé, čímž se prohlubuje vztah mezi geocachery a přírodou.

Oslavte výročí eventem nebo odlovem

Suvenýr - 15 letO víkendu 2. a 3. května 2015 bude všude řada eventů na toto téma. Oslavte tedy s námi 15 let Geocachingu nalezením libovolné keškynebo návštěvou eventu/CITO. Patnáctileté výročí za to určitě stojí.

Jako bonus dostanete od Groundspeaku elektronický suvenýr.