Do giga eventu v Praze zbývá necelých 200 dnů. Co je nového?

 

Od okamžiku, kdy event 20 Years of Geocaching Prague 2020 (GC7WWWW) získal status giga eventu, uplynuly čtyři měsíce. Během nich se počet přihlášených geocacherů, kteří oznámili svou plánovanou účast „will attend“ logem přiblížil hranici čtyř tisíc a stále stoupá.

Organizace události pro takový počet lidí obnáší celou řadu úkolů. Zajímalo nás, jak pokračují přípravné práce, a proto jsme kontaktovali jednoho z hlavních organizátorů – Jirku Ledahudce (geocachingový nick = kulhal) – abychom mu položili několik otázek.

Máme za sebou prázdniny a celé září. Co se v uplynulých měsících kolem organizace giga eventu odehrálo?

Těsně před prázdninami jsme se ve Žlutých lázních sešli se členy organizátorského týmu s cílem poznat se navzájem a také seznámit se s prostředím, ve kterém se bude vše odehrávat. Osobně jsem ze setkání měl velmi dobrý pocit. Na konci srpna jsme pak využili přítomnosti zástupců Geocaching HQ v Praze a probrali s nimi detaily akce a plány HQ na oslavy dvacátého výročí vzniku hry. Od září se pak plným tempem rozjela práce s našimi partnery, připravujeme týmové schůzky týkající se jednotlivých aktivit, her a disciplín. Podařilo se nám také získat záštitu primátora hlavního města Prahy. A mezitím řešíme desítky drobných organizačních záležitostí, odpovídáme na dotazy geocacherů z ciziny… každý den se něco okolo eventu děje.

Počítal sis, kdy by počet „will attend“ logů mohl překonat „magickou“ hranici 5000?

Nějaké odhady máme, ale pro nás jako organizátory je důležité, aby se všichni, kdo uvažují o účasti, zalogovali co nejdříve. To nám zjednoduší plánování a zároveň pomůže při jednáních s partnery. Prosíme proto všechny, kdo plánují na event dorazit a zatím svůj Will Attend log nenapsali, aby tak učinili bez většího otálení.

Nicméně sledujeme statistiky naše i dalších eventů a v tuto chvíli začíná být velmi pravděpodobné, že náš event bude jediný gigaevent v příštím roce v Evropě! Vše také nasvědčuje tomu, že by to mohl být největší event příští rok, tedy včetně velkých amerických eventů plánovaných na srpen 2020.

Graf vývoje přihlášených účastníků v průběhu času

Graf vývoje přihlášených účastníků v průběhu času

Giga event se vším všudy

Na stránkách www.geocachingprague2020.shop už máte spuštěný e-shop. Co zde zájemci najdou?

Vybrat si mohou z geocoinů, triček, čepic a batohů. Motivy jsou jak gigaeventové, tak GPS Maze. K dispozici jsou geocoiny také ve speciální donátorské edici. Pokud má někdo zájem o geocoiny v limitované edici, pak doporučuji objednávku příliš dlouho neodkládat.

Rád bych vyzdvihl, že nákupem na eventovém e-shopu přispějí kačeři ke zlepšení podmínek práce organizátorů-dobrovolníků, bohatšímu programu a lepší vybavenosti jednotlivých aktivit.

Část nabídky e-shopu k eventu

Část nabídky e-shopu k eventu

Chystáte také CITO event GC7WWWA, který však zatím není publikovaný. Proč?

Důvod je prostý – publikace doprovodných eventů je možná nejdříve 6 měsíců před eventem. Místo pro CITO event je však již vybráno a listing se připravuje.

Jak si obohatit statistiky?

V kontextu s tím nás napadá otázka: vzhledem k tomu, že nedaleko na Zbraslavi je jedna z pěti českých webcam keší, jeví se „gigáč“ jako ideální příležitost k zisku všech ikonek v jednom dni. Čím ještě může event přispět do hráčských statistik?

Plánujeme do programu začlenit Community Celebration Event, což by měly být eventy k oslavě dvaceti let geocachingu se speciální ikonkou. V roce 2010 se konaly pod názvem Lost&Found. Čekáme jen na potvrzení konkrétní podoby těchto eventů ze strany Geocaching HQ. Milovníci statistik tak budou mít naprosto jedinečnou příležitost k odlovu různých ikonek.

Už víš, zda bude Geocaching HQ za účast na eventu udělovat suvenýr?

Návštěvníci gigaeventu obdrží pochopitelně účastnický suvenýr. Zároveň předpokládáme, že bude další suvenýr spojený s Community Celebration Eventem, oficiálně potvrzeno to však zatím nemáme.

Během eventu se můžete pokusit získat co nejvíc ikonek v jeden den

Během eventu se můžete pokusit získat co nejvíc ikonek v jeden den

Další zajímavostí velkých eventů jsou lab keše. Jak na tom bude Praha – kolik labek budete publikovat? Už máte nějaké plány, čemu budou jednotlivé série lab keší věnovány?

Jak zkušení návštěvníci eventů vědí, gigaeventy mají možnost vytvořit až pět sérií labek. Uvidíme, zda využijeme všechny, podstatná je pro nás spíše kvalita než kvantita. Jednu sérii určitě využijeme k usnadnění navigace k jednotlivých programovým aktivitám v rámci areálu. Další sérii plánujeme umístit v blízkém okolí Žlutých lázní a chceme ji pojmout poněkud dobrodružněji. Na podobě dalších ještě pracujeme. Lab geocache spojené s hlavním eventem budou dostupné v sobotu a neděli a budou se nacházet v areálu eventu nebo v jeho blízkosti.

Kromě gigaeventových labek bude mít také GPS Maze svou vlastní sérii labek využitou k jednoduchému návštěvnickému kvízu. Připomínám i stávající sérii Podolí Adventure Lab, kterou jsme publikovali už před časem a která je pojata coby krátká vlastivědná vycházka přilehlou pražskou čtvrtí.

Na co se můžeme těšit?

Samotný program eventu vypadá rozhodně zajímavě. Je něco, co bys chtěl návštěvníkům vysloveně doporučit?

Program je koncipovaný tak, aby si v něm každý něco zajímavého našel – rodiny s dětmi stejně jako “výkonnostní” kačeři. Pokud bych sem zamířil coby návštěvník já, tak bych určitě nevynechal ukázku stromolezení spojenou s profesionální demonstrací záchrany zraněného.

Určitě bych si vybral z nabídky besed se zajímavými lidmi a zcela jistě bych se chtěl sejít s mnoha geocachery, se kterými jsem se během své dlouhé hráčské historie seznámil a třeba je už dlouho neviděl. Areál Žlutých lázní má totiž skvělou polohu a pro posezení nabízí mnoho příjemných zákoutí na břehu řeky.

Mapka eventu (zdroj: listing)

Mapka eventu (zdroj: listing)

Jak mohou geocacheři podpořit organizaci eventu?

V tuto chvíli především tím, že ostatním řeknou o eventu a o tom, jak je důležité logovat včas Will Attend. Organizaci eventu mohou podpořit nákupem na eventovém e-shopu. Stále také hledáme sponzory.

A závěrečná otázka – kdyby se někdo chtěl podílet osobně, co má pro to udělat?

Především musí počítat s tím, že na eventu stráví celé tři dny. Budou to ale nejen tyto náročné tři dny – před námi je ještě půl roku příprav. Odměnou bude skvělý pocit z práce v dobré partě na významné akci. Já sám rozhodně nelituji, že jsme se do toho pustili – odezva z komunity je výborná.

Kdo by se chtěl podílet na přípravách, na organizaci na místě nebo jinak podpořit event ať se ozve na email team@geocachingprague2020.cz.

Děkujeme za rozhovor a přejeme, ať se daří.