Další nový suvenýr pro cestovatele – Peru

 

V půlce ledna 2019 Geocaching Headquarters představil další regionální suvenýr do sbírky. Tentokrát se jedná o Peru. Suvenýr obdržíš automaticky, pokud jsi nalezl nebo v budoucnu nalezneš alespoň jednu keš v Peru.

Peru se nachází na severozápadě Jižní Ameriky, hlavním městem je Lima a je známá jako země plná kontrastů. Najdete zde džungle, velehory, ledovce, pláže i vyprahlé pouště. Mezi známá místa patří Jezero Titicaca rozkládající se ve výšce 3812 m n. m., což z něj dělá nejvýše položenou vodní nádrž s pravidelnou lodní dopravou na světě.

Nejznámějším místem je samozřejmě Machu Picchu. Jedná se o ruiny starobylého inckého města v peruánských Andách. Nachází se na horském sedle 400 metrů nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m. a při návštěvě Peru jej nesmíte opomenout. Pro dobrodruhy a ty, kteří se nechtějí mačkat v přeplněných autobusech a vlacích, může být alternativou Trek Salkantay. Jedná se o relativně levnou cestau k ruinám Machu Picchu, ale není pro každého. Trek podle všeho není příliš náročný, hodí se méně zkušené. Lezecké terény ani sníh nebo led na cestě nejsou. Úskalím může být nadmořská výška (začátek v 2900 m, nejvyšší bod 4600 m), hodí se proto nepodceňovat aklimatizaci. Odměnou ti budou nádherné výhledy a nezapomenutelný zážitek.

Přesto, že se jedná o třetí největší stát Jižní Ameriky, tak keší je zde jen cca 250 a většina z nich je koncentrována do dvou největších měst, Limy a Arequipy. V okolí nejznámější památky Machu Picchu najdeš tři virtuálky, dvě earthky a dvě tradičky. Nejstarší keší je virtuálka Amazon Gateway z roku 2003. Nejvíce FP doposud získala earthka Machu Picchu Fault Line Earthcache. Opravdovou výzvou je eartha TOP of Nevado Chachani, která se nachází v nadmořské výšce přes 6000 metrů. Lovce FTF by mohlo zaujmout, že je zde aktuálně více než desítka keší bez jediného nálezu. Jedna z nich čeká na svého prvního nálezce již více jak pět let. Konkrétně jde o tradičku La Cruz de Chullin.

Peru není zrovna geocachingovým rájem, ale určitě stojí za návštěvu. Zpáteční letenky z Evropy se dají pořídit za zhruba 15 000 Kč a v akci i levněji. Neseď doma a vyraz vstříc dobrodružství.