Project-GC.com

 

Project-GC.com je čistě webová aplikace, nabízející ohromně široké možnosti statistik pro hráče, zakladatele keší a je velká studnice šikovných nástrojů pro Geocaching. V základním pojetí je zdarma, aplikace však nabízí možnost placené verze, ze které je financován další rozvoj.

Nejprve to nejdůležitější – službu najdete na http://project-gc.com/

Po otevření webové stránky, klepni na tlačítko pro ověření v pravém horním rohu. Na další stránce opět klepneš na tlačítko ověření. Pokud jsi v prohlížeči přihlášen pod svým účtem na geocaching.com, klepni na tlačítko Allow Access. Jestliže přihlášen nejsi, pak budeš muset zadat své uživatelské jméno, heslo a stisknout tlačítko Sign In. V následujícím kroku pak povolíš přístup ke svému účtu, stejně jako v předchozím případě. Nyní ses přihlásil a můžeš využívat funkce dostupné přes horní nabídku.

Tlačítko Domů ti nabízí informace o webu, jako jsou například novinky, odpovědi na často kladené otázky či možnost přispět finanční částkou.

Zajímavé weby

Zajímavé weby

Podstatně zajímavější je sekce Profil, kde najdeš následující položky:

  • Vyřešené mysterky – funkce dostupná pouze pro platící členy Project-GC.com.
  • Seznam FTF – zde zadáš jméno profilu, případně můžeš použít filtr. Výsledkem je seznam keší, které jsi ty či jiný kačer nalezl jako první.
  • Najít špatné logy – tento nástroj slouží k nalezení duplicitních logů nebo omylem zalogovaných vlastních keší. Využiješ zejména pro kontrolu, zda jsi nějakou keš nelogoval dvakrát.
  • Potřebuje údržbu? – zobrazí seznam tebou založených keší, u kterých nálezci vznesli požadavek na údržbu, či nebyly opakovaně nalezeny.
  • Moje oblíbené – zobrazí všechny keše, kterým zvolený uživatel udělil bod oblíbenosti (Favorite Point). Můžeš použít filtr podle země, kraje a okresu. Tyto body mohou udělovat pouze prémioví uživatelé geocaching.com
  • Zapomenuté oblíbené? – zobrazí seznam tebou nalezených kešek, které významné procento uživatelů označilo jako oblíbené, ovšem od tebe FP nedostaly.
  • Zapomenuté FTF? – ukáže seznam keší, které jsi našel, a je pravděpodobné, že jsi u nich nezalogoval FTF. Správně zalogované FTF obsahuje některou z těchto značek: {*FTF*} {FTF} [FTF].
  • Statbar – nabízí kódy, které můžeš vložit například do diskuzních fór či na webové stránky. V obrázku, který se místo kódu následně zobrazuje, je uveden počet nalezených keší, FTF, karma, počet založených keší a další automaticky aktualizované informace.

V sekci Statistiky najdeš celou řadu zajímavých informací nejen o tvých úspěších, ale také keších a ostatních kačerech. Patrně nejzajímavější údaje nalezneš v nabídce Statistiky profilu, kde si můžeš prohlédnout kumulativní graf svých nálezů, podívat se na své nálezy v jednotlivých měsících, zhlédnout různé dosažené rekordy, nálezy podle typu, velikosti, obtížnosti, terénu, měsíce a dne v týdnu. K dispozici je také celá řada grafů, žebříčky keší s nejvíce FP, podle stáří, nadmořské výšky, data ukrytí a nálezu či podle jména ownera. V sekci Mapy jsou zobrazeny státy, kraje a okresy, ve kterých jsi nalezl alespoň jednu kešku. Stejně, jako na goecaching.com, i zde nalezneš přehled svých získaných suvenýrů, a to pod záložkou Suvenýry.

Při hledání zajímavých kešek ti může pomoci sekce Statistiky keše. Zde lze filtrovat kešky podle počtu logů, bodů oblíbenosti, počtu obrázku, výšky atd. Další zajímavostí jsou Statistiky nálezů, kde například zjistíš žebříček nejúspěšnějších kačerů v jakékoli zemi, pořadí kačerů podle počtu FTF nebo třeba seznam hráčů s největším počtem nahraných obrázků.

V sekci Nástroje najdeš celou řadu užitečných funkcí. Pojďme si některé z nich projít v bodech:

  • Nadcházející eventy – zobrazení naplánovaných eventů v rámci země, kraje a okresu.
  • Co je aktuálně zajímavé – mapa doporučených keší ve zvolené zemi. Mělo by se jednat o kešky, které jsou aktuálně populární na základě získaných bodů oblíbenosti a dalších parametrů.
  • Porovnání mapy – díky tomuto nástroji si můžeš porovnat mapu tebou nalezených keší s jiným hráčem. Lze zobrazit keše, které nalezl jen jeden z vás, nebo naopak ty, jež máte oba dva. Chodíš-li lovit ve dvojici, pak si tímto způsobem můžeš zkontrolovat, zda někdo z vás nezapomněl zalogovat nález.
  • Nenalezené keše – chceš získat FTF? Kromě notifikací právě publikovaných keší je jednou z možností právě tato sekce, která ti pomůže nalézt kešky ve vybrané zemi, kraji a okrese, jež dosud nikdo nezalogoval. V Česku je ale boj o FTF poměrně ostrý, takže k prvnímu zalogování dochází ve velkých městech obvykle do několika minut. V některých zemích se ale na první záznam čeká až několik týdnů – typické jsou tímto turistické destinace.
  • Mapa bookmarklistu – po výběru uživatele si můžeš v mapě nechat zobrazit přehled keší, které si tento kačer uložil do některého ze seznamů. Seznamy mohou vytvářet jen prémioví členové a ty můžeš prohlížet jen ty, jejichž majitel je nastavil jako veřejné.
  • Mapa D/T matice – jak jsme si řekli v jedné z úvodních kapitol, každá keš má stanovenou obtížnost nalezení a úroveň terénu. Existuje devět úrovní obtížnosti (1, 1,5, 2, 2,5, 3, 3,5, 4, 4,5 a 5) a stejný počet hodnocení terénu, což dává dohromady 81 různých kombinací těchto dvou atributů – takzvanou D/T matici („difficulty“/„terrain“). Někteří kačeři se přitom zaměřují na sběr všech existujících hodnot od 1/1 po 5/5. Pokud chceš vědět, které kombinace ti chybí, a kde se nacházejí kešky, jejichž nalezením můžeš matici doplnit, bude ti užitečným pomocníkem právě tato sekce, která poskytne všechny údaje, včetně mapy a seznamu.
  • Mapa ukrytí dle data – kačeři si zpestřují své statistiky všemožnými způsoby – jednou z možností je doplňování tabulky dle dat, kdy byly keše založeny (tj. snaží se mít keš z každého dne v roce, včetně přestupného 29. února). Pokud najdeš zalíbení v této statistice, sekce ti poskytne seznam keší, které ti chybí k doplnění tabulky.
  • Mapa ukrytí dle měsíce – obdoba výše uvedeného, tentokrát jde ale o doplňování tabulky s roky a měsíci, kdy byla keš založena (cílem je tedy mít keš z každého měsíce všech let).
  • Mapa SVJZ/nejstarší – tato mapa ti ukáže nejsevernější, nejjižnější, nejzápadnější, nejvýchodnější a nejstarší keš ve zvoleném regionu. Část kešek se ale zobrazí jen platícím členům Project-GC.
  • Objevte trackables – potřebujete zalogovat více sledovatelných předmětů najednou? Pak určitě oceníte dávkový log pro TB a coiny, který usnadní práci zejména na eventech a setkáních, kde si můžete zapsat řadu kódů naráz.

Tím jsme si probrali většinu užitečných funkcí webu Project-GC. Nejlepší ale bude, když stránky navštívíš a sám se podíváš, co by pro tebe mohlo být zajímavé.

 

další kapitola
Následuje téma ověřovače souřadnic